Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda, Politika

Slovenské volby: Populista Matovič přeskočil Fica, Kiska klesá

Vládní strana Směr podle všeho skončí v opozici

Igor Matovič a Andrej Kiska, Bratislava,  21. února 2020 • Autor: Milan Jaroš
Igor Matovič a Andrej Kiska, Bratislava, 21. února 2020 • Autor: Milan Jaroš

Poslední průzkum agentur AKO a Focus dorazil Slovákům do mailových schránek ve středu brzy odpoledne. Zveřejněn na Slovensku být nesmí – u sousedů už platí čtrnáctidenní moratorium, během nějž se nelze zveřejňovat preference. Slováci budou volit v sobotu.

Pozici hvězdy slovenských voleb stvrdil podle druhé vlny průzkumu, které probíhala o uplynulém víkendu, předseda opoziční strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Se současnými preferencemi na 19 procentech přeskočil vládní Směr Roberta Fica, který ještě minulý týden podle výsledků první vlny průzkumu vedl.

Do slovenského parlamentu by se podle aktuálních čísel dostalo sedm stran. Směr je na druhém místě s 15,6 procenty, Kotlebovi fašisté ( LSNS) jsou na třetím místě s 9,8 procenty. Následuje liberální uskupení Progresivní Slovensko + Spolu (9,4) a za ním populistická a nesystémová strana Sme rodina vedená podnikatelem Borisem Kollárem (7,2 procenta). Tomu Slováci odpouštějí, že slova „sme rodina“ v jeho osobním životě znamenají 10 dětí s osmi ženami.

Do parlamentu by se podle posledního průzkumu dostala i pravicová strana SaS vedená Richardem Sulíkem (7 procent) a na posledním místě nad čarou znamenající vstup do Národní rady je nově vzniklá liberální strana bývalého prezidenta Andreje Kisky Za lidi (6,6 procenta).

Ten ovšem za poslední týden klesl z 8,2 procenta, zasáhla ho totiž mohutná antikampaň vedená z anonymního účtu. Někdo rozeslal do slovenských redakcí dvě videa, jak se Kiska schází s popradským šíbrem Michalem Šuligou: mají evokovat, že se exprezident účastnil zastírání podvodu při prodeji pozemku, ale jsou sestříhaná a nepříliš důvěryhodná.  Sám Kiska minulý týden navštívil policii a žádal, aby věc vyšetřila.

Z průzkumu plyne, že pokud se něco podstatně nezmění, Robert Fico a jeho strana Směr, kterou do voleb vede současný premiér Peter Pellegrini, skončí v opozici. Ochotní jsou se s ní spojit pouze Kotlebovi fašisté a Pellegrini slíbil, že by to neudělal - ale i kdyby jeho slovo nemělo váhu, stejně by Směru hlasy LSNS nestačily.

Vládu bude tedy velmi pravděpodobně skládat Igor Matovič. „Nejbližší ze stran, s nimiž připadá koalice v úvahu, je mi SaS. Richarda Sulíka znám dlouho, myslím, že víme, co od sebe čekat, pracovalo by se mi s ním asi nejlíp,“ odpověděl Matovič minulý týden Respektu na otázku, s kým si přeje být ve vládě.

Aby v Národní radě o sto padesáti poslancích měla jeho koalice většinu, musela by kromě Sulíka a jeho SaS přibrat i ostatní strany, které spolu s Matovičem v kampani bojovaly zejména za odstavení Směru od vlády - a varovaly, že pokud by Ficova strana vládla na Slovensku dál, katastrofální stav korupce a prodejné justice by se nepodařilo odstranit.

Spolu s SaS, hnutím Progresivní Slovensko + Spolu a Kiskovými Za lidi by měla koalice k dispozici 85 poslaneckých hlasů. Vyjednávání ale může zahrnout i Kollárovu stranu Sme rodina, která by některou z ostatních „protisměráckých“ stran v možné koalici případně mohla nahradit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].