Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Skončil Zemanův člověk z BIS v kontrarozvědce kvůli Vítu Bártovi?

Poslanci byli informováni o citlivém bezpečnostním případu

Michal Koudelka, šéf BIS • Autor: Profimedia, MFDNES + LN
Michal Koudelka, šéf BIS • Autor: Profimedia, MFDNES + LN

Jeden z nejzajímavějších mocenských přestupů roku, přechod bývalého šéfa analytiků BIS Jiřího Roma do služeb prezidenta Miloše Zemana, byl dosud zahalen tajemstvím. Sám Rom ho nikdy veřejně nekomentoval, nevyjadřovala se k němu ani BIS. Nejčastěji skloňovaným vysvětlením jeho nástupu na Hrad bylo to, že Rom nikdy neskousl, když že se před čtyřmi lety při novém rozdávání karet nestal ředitelem BIS on, ale Michal Koudelka.

Rom měl blízké vztahy s odcházejícím šéfem Jiřím Langem a podle znalců poměrů v BIS si myslel, že ho Lang tehdejší vládě Bohuslava Sobotky doporučí. Lang to však neudělal, Sobotka ukázal na Koudelku – a Rom prý od té doby dával najevo svoji nelibost. Při různých jednáních s dalšími institucemi také údajně naznačoval, že Koudelka není dobrý ředitel a že služba pod ním nepracuje efektivně.

Napětí vyvrcholilo, když ho Koudelka v reakci na  možnou neloajalitu přestal zvát na hlavní porady. Rom z BIS odešel letos v létě po dohodě, ale namísto obvyklé dvouměsíční výpovědní lhůty to mělo být ze dne na den. Stal se zástupcem šéfa bezpečnostního odboru Hradu Jana Nováka a kromě toho začal vést oddělení informační bezpečnosti a krizového řízení.

Veselá kamera

Možné vysvětlení jeho konce v BIS nabídl podle zjištění Respektu a Aktuálně.cz nedávno poslancům bezpečnostního výboru sám ředitel BIS Koudelka, když jim podával vysvětlení. Podle tří na sobě nezávislých zdrojů redakcí poslancům výboru a také členům komise pro kontrolu tajné služby na jejich dotazy popsal, že Rom ještě v době, kdy pracoval v BIS, jednal s někdejším zakladatelem Věcí veřejných Vítem Bártou, o čemž se kontrarozvědka měla dozvědět. BIS tento kontakt měla vyhodnotit jako problematický. Z jakého důvodu, ale není jasné. Deník N v minulosti s odvoláním se na jednoho z členů komise pro kontrolu BIS bez upřesnění uvedl, že Rom měl podezřelé kontakty. Její říjnové jednání Koudelka navštívil.

Bártova bývalá bezpečnostní agentura ABL v minulosti, jak informovala MF DNES, sledovala politiky, jejich manželky a děti. Bárta je také od října znovu obžalován z vynášení informací z tajné služby. K soudu půjde kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška z BIS, k čemuž došlo v roce 2012. Bárta byl v minulosti obviněn i z uplácení politiků, ale soudy pak v této věci osvobozen.

Zápis z Nejedlého schůzky v Moskvě: Zeman a Putin jsou klíčoví pro prohloubení vztahů

Redakce Roma opakovaně žádaly o vyjádření, zda byl s Bártou v kontaktu - a pokud ano, z jakého důvodu. Jiří Rom se k tomu však nikdy nevyjádřil. Vít Bárta na otázky Respektu a Aktuálně.cz řekl, že o žádném jednání s tehdejším příslušníkem BIS neví. „Nevím, jestli je to nějaká veselá kamera. Vůbec nevím, o čem mluvíte,“ uvedl a následně se hovor přerušil. Na opakované zavolání se ozval ženský hlas a řekl, že Vít Bárta má jednání a dotazy mají redakce zaslat přes sms. Na ty Bárta už nereagoval.

Jeho někdejší bezpečnostní agentura ABL se v roce 2012 přejmenovala na Mark2 Corporation a řídí ji Bártův bratr Matěj. Sám Bárta jako své hlavní podnikání označuje společnost Rail clinic opravující železniční vagony. BIS okolnosti Romova odchodu komentovat nechce. „K současným ani bývalým důstojníkům neposkytujeme žádné informace,“ řekl mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Co přesně nyní Jiří Rom na Pražském hradě dělá, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nespecifikoval. V rozhovoru pro MF Dnes ho dal Miloš Zeman do souvislosti s přípravou materiálu, který má podle prezidenta premiéru Andreji Babišovi zdůvodnit, proč by neměl šéf BIS Michal Koudelka pokračovat ve funkci. „Jak jste si možná všimli, tak v Kanceláři prezidenta republiky začal pracovat pan Jiří Rom, bývalý šéf analytiky BIS. A já panu premiérovi při naší nejbližší večeři předám materiál, který se týká pana Koudelky. Myslím si, že každé rozhodnutí se má argumentovat - a tento materiál bude argumentací,“ uvedl Zeman.

Rukopis zpravodajce

Své výhrady nyní Hrad sepsal. Prezident v rozhovoru pro Parlamentní listy v polovině listopadu řekl, že zprávu, která má dokazovat, že je Koudelka špatný manažer, už předal premiéru Babišovi. Materiál prezidentská kancelář i vláda odmítají poskytnout s odkazem na to, že je utajený. Respekt už napsal, že obsahuje popisy některých údajně nepřesných nebo chybných rozhodnutí či interních vyjádření šéfa BIS ohledně některých kroků ruských tajných služeb v Česku. Ve zprávě se má také zpochybňovat schopnost BIS doložit některá tvrzení v utajených zprávách, s nimiž se seznámil buď Hrad, vláda nebo poslanci z kontrolní komise.

Prezident Ruska Vladimir Putin přijal 21. listopadu 2017 ve své černomořské rezidenci v Soči Miloše Zemana • Autor: ČTK, Šimánek Vít
Prezident Ruska Vladimir Putin přijal 21. listopadu 2017 ve své černomořské rezidenci v Soči Miloše Zemana • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Kdyby se na tom Jiří Rom podílel, mohl by porušit zákon. Je totiž vázán mlčenlivostí a nesmí před nikým, tedy ani před prezidentem, mluvit o čemkoli, co se při své práci v BIS dozvěděl. Radiožurnál tento týden uvedl, že prezident se obrátil na vládu ještě s jedním dokumentem - v něm v návaznosti na materiál vypracovaný na Koudelku žádal po BIS zodpovězení řady dotazů včetně poskytnutí jmen ruských zpravodajců působících v Česku. Kdo je jeho autorem není zřejmé, ale podle expertů nese rukopis zkušeného zpravodajce.

Tlak na tajnou službu ze strany Hradu se tak stupňuje. Prezident se ji pokouší znevěrohodnit v době, kdy vrcholí přípravy tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. BIS se podílela na varování bezpečnostních institucí proti tomu, aby stát přizval do soutěže o zakázku za minimálně 200 miliard i Rusko. Prezident Zeman naopak už v roce 2017 řekl, že by ruskému Rosatomu svěřil zakázku napřímo a letos jeho do Lán sezvaný expertní tým podle mluvčího Ovčáčka „odmítl ideologická kritéria při vyhlašování tendrů na významné stavby“.

Potom, co premiér Babiš nečekaně prohlásil, že o tak důležité záležitosti by podle něj vláda deset měsíců před volbami už rozhodovat neměla a tendr není připraven, prezidentův poradce Martin Nejedlý minulý týden odjel na schůzku s blízkým poradcem ruského prezidenta Vladimíra Putina Jurijem Ušakovem. Upozornily na to Respekt a Aktuálně.cz. Nejedlý ale odmítl, že by v Moskvě řešil jádro.

Z cesty pak zpětně vznikl zápis, který sepsal šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák na základě Nejedlého tvrzení. Poradce je jediný, který ví, co se v Rusku na jednání s blízkým Putinovým poradcem odehrálo. Zástupce české ambasády totiž v rozporu s diplomatickými pravidly nebyl přítomen rokování.

"JU (Jurij Ušakov, pozn. red.) konstatoval, že ruská strana, jakož i osobně ruský prezident, dlouhodobě oceňuje konstruktivní přístup prezidenta Zemana obecně k česko-ruským vztahům. Ruský prezident je připraven i nadále zachovat živou česko-ruskou relaci na úrovni prezidentů,„ nadiktoval Nejedlý údajná Ušakova slova Jindrákovi. Zemanův poradce se prý s Ušakovem shodl, že "jsme se bohužel dostali do situace, kdy prezidentská úroveň (snad ještě vedle ministerstva průmyslu a obchodu) je posledním funkčním oficiálním komunikačním kanálem mezi oběma zeměmi“.

  • Jiří Rom pracoval v BIS v různých vedoucích funkcích 27 let. Zdroje ze zpravodajské komunity dříve zdůrazňovaly jeho velkou loajalitu k tajné službě.
  • Rom zároveň v minulosti upozorňoval na rizika pramenící od cizích mocností. Respekt napsal, že byl třeba iniciátorem analýz, které upozorňují na rizikové zahraniční investice z Číny nebo Ruska a varují, že Česko má před nimi minimální ochranu. Podle Roma nebyla před zahraničním vlivem dostatečně chráněna ani energetická infrastruktura.
  • Portál iDnes.cz napsal, že BIS v éře ředitele Jiřího Růžka vyšetřovala, zda její důstojník Rom není napojený na ruské tajné služby. S příchodem Růžkova nástupce Jiřího Langa prověřování skončilo a Rom získal post vrchního ředitele, který řídil analytiku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].