0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda30. 9. 20205 minut

Sklapneš, chlape? První prezidentský duel nabídl místo debaty jen výpady a chaos

Donald Trump chtěl vyplnit prostor v podstatě čímkoli, Joe Biden se snažil mluvit do kamery

Donald Trump na první prezidentské debatě
Autor: AP, Julio Cortez

Předvolební období v USA vstupuje do finiše - do voleb zbývá méně než pět týdnů a v úterý se kampaň překlopila do horké fáze očekávaným duelem mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem. Střet k sobě přitom poutal obrovskou pozornost týdny dopředu. Už proto, že prezidentská kampaň je kvůli koronaviru značně utlumená - ačkoliv Trump na velké mítinky nezanevřel -  a živý přenos televizního duelu představoval aspoň částečný návrat k volební „normalitě“.

Malé publikum, které debatu přímo v Clevelandu ve státě Ohio sledovalo, sedělo v maskách a dostatečných rozestupech. Moderátor večera Chris Wallace na úvod sledujícím u obrazovek slíbil, že publikum nebude bučet ani křičet, aby diváci doma měli co nejméně rušený zážitek. Jak se ale záhy ukázalo, nebylo to hlediště, z jehož neukázněnosti bylo třeba mít obavy.

↓ INZERCE

Neuběhlo ani dvacet minut a už se psala historie. „Sklapneš, chlape? Tohle je tak neprezidentské,“ vyjel před zraky celého světa bývalý americký viceprezident na současného amerického prezidenta. Viditelně frustrovaný Biden - jenž měl hlavně dokázat, že má dost energie na výkon prezidentské funkce - v tu chvíli „ujel“ snad nejvíc. Prakticky hned od začátku totiž bylo jasné, že Trump nebude respektovat čas přidělený Bidenovi a k debatě přistoupil se strategií svého oponenta neustále přerušovat.

Joe Biden 
Autor: AP, Julio Cortez
Joe Biden
Joe Biden Autor: AP, Julio Cortez

Těžko říci, zda by někdo jiný uměl amerického prezidenta ukočírovat lépe než Wallace, každopádně moderátor televize Fox News  to místy velmi nezvládal. Pasáž, kdy diskusi na chvíli úplně přerušil a apeloval na Trumpa, že zemi „více prospěje, pokud budou obě strany moci mluvit méně přerušovaně,“ už ani nezněla jako součást prezidentské debaty, ale spíše jako situace, s kterou by si poradila Bidenova manželka Jill, profesí učitelka.

V předvolebních komentářích se hodně pozornosti soustředilo na to, jaký výkon bývalý viceprezident známý náchylností k přeřekům podá a zda demokratický kandidát ustojí Trumpovo agresivní vystupování. Zatímco zejména v první polovině debaty Biden vskutku působil občas vratce a neuměl reagovat na neustálé Trumpovo přerušování, v druhé části už vystupoval jistěji.

Chaos debaty mu paradoxně místy pomohl, aby se zkonsolidoval či vyšuměla některá jeho zaváhání a nejasné odpovědi.  Jak v podcastu shrnuli analytici webu FiveThirtyEight: taktika, která se Bidenovi nakonec snad nejvíc vyplácela, byla přestat na Trumpa reagovat, otočit se na kameru a začít mluvit přímo k sledujícím Američanům. Kontrast mezi osobními urážkami a snahou ujistit americké voliče, že nakonec jde přece jen o ně, pak byl značný.

Během hodiny a půl moderátor kandidáty provedl plejádou témat od ekonomiky přes pandemii a rasové napětí po Nejvyšší  soud, ale průběh debaty nedovoloval, aby se diskuze rozvinula k detailnější rozpravě (byť podle ohlasů Biden dostal Trumpa ohledně koronaviru poměrně pod tlak). I v tom byl rozdíl oproti střetům mezi Trumpem a Hillary Clinton v roce 2016 - jakkoliv byly rovněž osobně vyostřené, pořád šlo o politické debaty. To podle FiveThirtyEight o velké části úterního přenosu říci nelze.

Řada analytiků to bezprostředně po debatě komentovala s tím, že právě absence jasného poselství na straně Donalda Trumpa je to, co ho odlišovalo od vystoupení před čtyřmi lety. „Tehdy měl Trump témata jako imigraci, obamcare, obchodní politiku a korupci. Hesla jako Make America Great Again nebo Build The Wall,“ píše Politico. Dnes podle webu Trump žádné obdobně silné ekvivalenty nemá, a k tomu si s sebou nese účet za čtyři roky svého prezidentování. Také proto se v debatě uchýlil k taktice hlasitě zabrat prostor a snažit se jej vyplnit víceméně čímkoliv – k čemuž patřila i kontroverzní prohlášení z posledních týdnů, která zopakoval.

Ať již jde o útoky na korespondenční způsob hlasování, kdy tvrdí, že kvůli nim dojde během voleb k podvodům, či neochotu veřejně deklarovat, že se podřídí výsledkům voleb v případě prohry. Naopak vyzval své příznivce, aby vyrazili do ulic kontrolovat, zda nedochází k oněm podvodům. „Recept na chaos a historicky známý způsob, jak zamezit účasti Afroameričanů,“ píše k tomu Peter Spiegel, vedoucí americké sekce Financial Times - přičemž je známo, že tato skupina preferuje demokraty.

Je samozřejmě otázkou, zda Trumpovi agresivní taktika pomůže, aby získal nerozhodné voliče a stáhl náskok, který si Joe Biden zatím stále drží. Podebatní průzkumy veřejného mínění napoví víc. The Atlantic dal svému komentáři o prvním duelu  titulek Nechutná noc pro demokracii - a některé komentátory vedl chaos a toxicita úvodní debaty dokonce až k názoru, že by bylo lepší, kdyby se už Biden dalšího střetu neúčastnil.

V plánu jsou ještě dva prezidentské duely a za týden ve středu se uskuteční i debata mezi viceprezidentskými kandidáty Mikem Pencem a Kamalou Harris. Obvykle je debata mezi „dvojkami“ podstatně méně sledovaná, nyní láká možností aspoň jednou slyšet klidnější a věcnější rozpravu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].