Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Sjezd ČSSD zkritizoval Hamáčka a pak ho znovu zvolil předsedou

Podle spekulací to bude znamenat konec Tomáše Petříčka ve funkci ministra zahraničí

Jan Hamáček • Autor: Milan Jaroš
Jan Hamáček • Autor: Milan Jaroš

Navečer prvního ze dvou dní volebního sjezdu měli sociální demokraté jasno, kdo je povede. Ze tří kandidátů - Jana Hamáčka, Tomáše Petříčka a Kateřiny Valachové - zvolili toho prvního, aby byl dál jejich předsedou a zkusil je dostat do sněmovny. To jim také Hamáček slíbil. Řekl delegátům sjezdu, že nebude ani spát, ale do poslaneckých lavic sociální demokraty v říjnu dovést dokáže.

Tentokrát celý program probíhá on-line přes monitory, delegáti jsou připojeni ze svých domovů a pokračovat v debatě budou i v sobotu. Hamáček získal těsnou nadpolovinu z přítomných volitelů: 140 z 270. Ministra zahraničí volilo 95 lidí a Kateřinu Valachovou třiadvacet delegátů. I druhý muž partaje je stejný jako dosud: prvním místopředsedou zvolili radní poslance Romana Onderku, bývalého brněnského primátora.

Zvolení Jana Hamáčka působilo v atmosféře odpoledních diskusních příspěvků trochu rozporuplně. Jeho kolegové jej zhusta kritizovali – za účast ve vládě Andreje Babiše, za nedůraznost v ní, za to, že se dostatečně nekál po prohraných krajských volbách, což ve slovníku sociálních demokratů „nenabídl sebereflexi“.

Kritický projev měl bývalý ministr vnitra Milan Chovanec, podle nějž na sjezdu absentoval „duch sociální demokracie“. Vzpomínal, že naposledy cítil dobrou energii v době, kdy ČSSD slibovala, že nepůjde do vlády s ANO. „Kdo nás má volit? Proč? Kolikrát jsme dali nepřekročitelné mantinely, za něž už nepůjdeme, a vždy jsme od toho utekli,“ sdělil Chovanec.

Tomáš Petříček, stejně jako Kateřina Valachová kritizovali hlavně účast ve vládě s Andrejem Babišem. Petříček, který vstupoval do klání s touhou ČSSD co nejvíce otevřít nejen Straně zelených, ale i zajímavým osobnostem - a, se na sjezdu ohradil proti Hamáčkovým slovům, že jeho cílem je udělat ze sociální demokracie „oranžovou TOP 09“. "Urazil tím nejen mě, ale i lidi, kteří za mnou stojí a kteří v regionech a v obcích tvrdě pracují, přestože se jim často z Prahy nedostane ani dík,“ řekl a dodal, že nechce být ani béčkem hnutí ANO.

Po odvolání Petříčka z vlády dlouho volá prezident Miloš Zeman, nelíbí se mu jeho styl zahraniční politiky, která nekonvenuje s hradním směřováním k Rusku a Číně. V ČSSD se před volbami spekulovalo, že pokud ho Hamáček na sjezdu porazí, bude to znamenat i konec ministra zahraničí ve vládě a bude odvolán.

Podle serveru lidovky.cz by měl Petříčka v nejbližších dnech nahradit na ministerstvu zahraničí Lubomír Zaorálek; na jeho místo na ministerstvu kultury by nastoupil náchodský starosta a poslanec Jan Birke. Ten byl také na sjezdu mezi lidmi, kteří se Hamáčka proti kritice kolegů zastali. „Nemůže přece za všechno jenom Honza Hamáček,“ řekl jim.

Po volbě předsedy začaly z obrazovek v projevech padat slova vybízející ke smíru a spojení sil, ať už dosud fandili delegáti Petříčkovi, nebo Hamáčkovi. „Jestli jsem někomu v minulosti ublížil, neudělal jsem to záměrně a prosím všechny, aby na to zapomněli a udělali tlustou čáru,“ řekl po svém zvolení Roman Onderka.

Jan Hamáček na tiskové konferenci představil plán, s nímž chce s ČSSD uspět na podzim ve volbách. „Doposud sociální demokracie řešila hlavně covid. Teď už chci vést debatu o tom, co bude potom, co budeme dělat po covidu. A byl bych rád, aby to představily i ostatní strany a svedly boj o to, které řešení je lepší,“ řekl, „máme připravenu důchodovou reformu a řadu témat, která jsou zajímavá pro občany České republiky. A tím pro ně bude zajímavá i sociální demokracie.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].