Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Schyluje se k dalším tlakům z Moskvy? V Praze byl vzat do vazby Rus, který se podílel na anexi Krymu

O vydání Alexandra Franchettiho požádala Ukrajina. Ruský ministr zahraničí Lavrov se však za něj postavil - stejně jako předtím za hackera Nikulina

Ruští vojáci na Krymu; 2014 • Autor: ČTK, AP
Ruští vojáci na Krymu; 2014 • Autor: ČTK, AP

Po případu zatčeného ruského hackera Jevgenije Nikulina, kvůli němuž došlo k právní bitvě mezi Ruskem a USA, kterou provázely tlaky na zdejší politiky, se Česko na mezinárodní scéně opět dostalo do centra dění s podobnou akcí. O víkendu policie v Praze zadržela dalšího ruského občana Alexandra Franchettiho na základě Ukrajinou vydaného mezinárodního zatykače. Kyjev ho podezřívá ze zapojení do anexe Krymu.

„Zadržení Alexandra Franchettiho je výsledkem koordinované akce ukrajinských a českých orgánů činných v trestním řízení za účelem dalšího stíhání za spáchání řady trestních činů proti Ukrajině. V současné době Ukrajina připravuje nezbytné kroky a procedury potřebné pro předání Alexandra Franchettiho na Ukrajinu,“ sdělil Respektu mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko.

Server iRozhlas v minulosti informoval, že Franchetti velel jedné z polovojenských formací, která se v roce 2014 aktivně podílela na zabrání Krymu. V okolí Sevastopolu měl řídit rozvědnou skupinu Severní vítr, jejíž úkol bylo chránit přístavní město před protiútokem ukrajinské armády. Sám Franchetti již dříve potvrdil, že ve městě byl a že byl v kontaktu s velením v místě operující ruské námořní flotily. V posledních letech žil Franchetti částečně v Praze; oficiálně tu pracoval jako fitness trenér a mezitím dál dojížděl na Krym.

Ve zmiňovaném případu Nikulin, kterého americké úřady vinily z hackerských útoků na sítě jako LinkedIn nebo Formspring, se do věci vložil prezident Miloš Zeman a také jeho kancléř Vratislav Mynář. U tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána se snažili domoci vydání Nikulina do Moskvy.

Alexandr Franchetti vlevo • Autor: youtube
Alexandr Franchetti vlevo • Autor: youtube

Je to právě šéf justice, který má finální pravomoc rozhodnout na základě tzv. mezinárodní žádosti o vydání příslušného člověka k trestnímu stíhání do zemí, v nichž mělo dojít ke spáchání trestného činu a které o to požádají. Přičemž se nemusí řídit rozhodnutími soudu v dané věci. Zeman nakonec neuspěl, Nikulin byl v tajné operaci českých bezpečnostních složek s posvěcením Pelikána poslán v roce 2018 do USA.

A podobné tlaky lze zřejmě očekávat i v případu Franchetti. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který lobboval za Nikulina, se už za Franchettiho postavil. Ruské ministerstvo zahraničí jeho zadržení komentovalo jako „destruktivní“ a oznámilo, že se „neobejde bez další reakce“. O Franchettiho vzetí do předběžné vazby v úterý odpoledne rozhodl pražský Městský soud. Následně budou soudy rozhodovat o oprávněnosti vydání na Ukrajinu; poslední slovo bude mít opět šéf justice, tedy nyní ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Ta v reakci pro Respekt odmítla, že by na ni byl ve věci do této chvíle vyvíjen tlak - ať už ze strany Ruska, Ukrajiny nebo Kanceláře prezidenta republiky. „Nikdo z vámi vyjmenovaných mě nekontaktoval,“ řekla Respektu. „Dnes rozhoduje Městský soud v Praze o návrhu na vzetí do vazby. To podalo Městské státní zastupitelství v Praze. Zatykač byl podán ze strany Ukrajiny a je již staršího data. Informovány byly obě ambasády. Zaznamenala jsem jen neobvykle ostré vyjádření pana Lavrova v této extradiční věci. ČR postupuje podle platných zákonů,“ dodal před tím, než byl znám výsledek rozhodnutí o vazbě.

Pokud dojde k vydání Franchettiho na Ukrajinu, vzájemné vztahy Česka a Ruska to podle expertů příliš nepoznamená, protože jsou dlouhodobě zmražené. K jejich poslední eskalaci došlo letos v květnu, kdy muselo ruskou ambasádu v Praze opustit přes osmdesát ruských špionů a diplomatů v reakci na zjištění zdejší policie, že ruská vojenská rozvědka GRU provedla v roce 2014 útok na muniční sklad ve Vrběticích, při němž zemřeli dva čeští občané, stovky lidí se musely vystěhovat ze svých domů a vznikla miliardová škoda.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].