Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Diplomacie

Respekt: Českým velvyslancem na Ukrajině by se mohl stát Radek Pech

Ambasador musí koordinovat pomoc Kyjevu a být připraven na velmi proměnlivou situaci

Česko přebírá v Dánsku místní předsednictví v Radě EU, červen 2022, na snímku vlevo Radek Pech • Autor: mzv.cz/copenhagen
Česko přebírá v Dánsku místní předsednictví v Radě EU, červen 2022, na snímku vlevo Radek Pech • Autor: mzv.cz/copenhagen

Budoucím českým velvyslancem na Ukrajině by se podle informací Respektu z vlády a diplomatických zdrojů mohl stát kariérní diplomat Radek Pech. V současné době vede zastupitelský úřad v Kodani. Pech se na ministerstvu zahraničí před časem přihlásil na poptávané místo do Kyjeva a výběrovým řízením úspěšně prošel. Na Ukrajině v současné době působí jako velvyslanec Radek Matula. Na postu je už od ledna 2017, zažil začátek i první rok války a již přesluhuje, proto se hledá jeho nástupce.

Pech vystudoval historii na Filosofické fakultě, od roku 1992 působil na Federálním a později českém ministerstvu zahraničí. Česko jako velvyslanec zastupoval před Dánskem ve Finsku a Estonsku, Rumunsku a Moldavsku. Domluví se anglicky, rusky, německy, rumunsky a francouzsky. Respektu potvrdil, že se přihlásil do soutěže o Kyjev, ale její průběh a výsledky nechtěl komentovat. Dokud dotyčného neschválí tuzemská a hostitelská vláda, nedostane tzv. agrément, je v těchto věcech mlčenlivost obvyklou praxí.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].