Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Přístup k evropským miliardám z plánu obnovy komplikuje Babišův střet zájmů

Česká vláda se s EK dohodla na dodatečných krocích, které musí pro vyplacení splnit jako jediná unijní země

Šéfka EK Ursula von der Leyen  • Autor: AP, STEPHANIE LECOCQ
Šéfka EK Ursula von der Leyen • Autor: AP, STEPHANIE LECOCQ

Zvěsti o tom, že nějaká taková podmínka padne, proudily z Bruselu do českých politických kuloárů už o víkendu. „Tušil jsem po určitých signálech, že tento problém nastane,“ říká předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). „Ono to nakonec není překvapivé, Česko má tento problém dlouhodobě.“

Dlouhodobý problém má Evropská komise se střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), který si podle bruselských auditů jako šéf exekutivy stále drží vliv ve svých firmách. A opětovně vyvstal při schvalování českého plánu, jak využít 180 miliard korun z evropského balíku peněz určeného na postpandemickou obnovu.

Evropská komise sice české plány schválila, ale jak ale řekla při pondělní návštěvě Prahy šéfka komise Ursula von der Leyen, k vyplacení evropských peněz dojde pouze tehdy, pokud bude mít komise jistotu, že nedochází ke střetu zájmů. Česká vláda se s Komisí dohodla na dodatečných krocích, které musí pro vyplacení peněz splnit jako jediná země EU: vytvořit veřejný rejstřík konečných příjemců peněz nebo sesbírat obsáhlé informace o firmách, které budou dotace čerpat. Sám Babiš však odmítl, že by Česko mělo se střetem zájmů systémový problém.

Protože jde o hodně peněz, jde o velké drama. Zatímco předchozí výsledky evropských auditů měly praktický dopad jen na Babišovy firmy,  v tomto případě je ve hře mnohem víc. „V minulosti to byla otázka jedné firmy, nyní jde o mnohem větší objem projektů - o velký objem peněz, o které bychom přišli všichni,“ shrnuje Lukáš Kraus z organizace Rekonstrukce státu. „Dopady by byly mnohem větší.“

Zhruba do voleb se nicméně zatím v této věci žádné větší drama nechystá. Česko zřejmě v září – poté, co budou schváleny jednotlivé národní plány - získá třináct procent z celkové částky. Bez podmínek. Do konce června 2022 pak bude muset splnit zmíněné podmínky mířící k lepší kontrole střetu zájmů. Pokud se tak nestane a Komise vyhodnotí, že střet zájmů premiéra Babiše dál trvá, nejenže nebude vyplácet zbytek peněz, ale bude také vymáhat zpět peníze ze zmíněného předfinancování.

Protože na lámání chleba dojde až na podzim, opozice se nyní nechystá premiéra vyzývat k odchodu ani k jinému kroku. Spoléhá na to, že patový stav, v němž Babiš odmítá všechna možná řešení situace, vyřeší sněmovní volby. „Vyřešit to můžeme spolu už na podzim,“ tweetovala šéfka TOP09 Markéta Pekarová Adamová.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].