Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Příliš mnoho Písaříků. Teplárny zdražují, ne všechny nakoupily palivo včas a levně

Vláda slibovala zlevnit teplo přes uhlíkové odpustky, ale plán zatím nevychází

Ilustrační foto • Autor: Wikimedia Commons
Ilustrační foto • Autor: Wikimedia Commons

Vysoké ceny paliv a energií doléhají také na české teplárny a na miliony jejich zákazníků. Ceníky pro příští rok se běžně mění o desítky procent, místy víc než o polovinu. Nijak tomu nezabránil ani letní záměr Babišovy vlády snížit u tepla náklady na uhlíkové povolenky. Při současném strmém růstu cen povolenek tento plán vypadá smysluplně, ale končícímu kabinetu se ho nepodařilo včas uvést do praxe. Pro teplárny jsou tak odpustky zatím jen holubem na střeše, na kterého při tvorbě ceníků pro tuto topnou sezónu neberou ohled.

Od 0 do 60

Teplárenství je rozdrobený obor, v kterém působí velký počet regionálních hráčů. Své ceny na příští rok oznámila většina z nich. Některé teplárny už zdražily s nástupem zimy, jiné chystají zdražení na Nový rok. Podle informací, které si z informací od svých členů posbíralo Teplárenské sdružení ČR, jdou ceny nahoru hlavně tam, kde se topí plynem a uhlím. Menší nárůsty jsou vidět u zdrojů na biomasu, protože dřeva se nynější cenové výkyvy tolik netýkají a k biomase není třeba kupovat emisní povolenky.

V cenových rozhodnutí jsou velké rozdíly i podle toho, jak prozíravě a brzy kdo palivo na letošní zimu nakoupil. Třeba v Břeclavi stihli ceny vstupů pro příští rok zafixovat včas a nízko. Jinde se projevuje to, čemu znalci zdejší energetiky říkají „efekt Písařík“ po vzoru nevhodné nákupní politiky majitele padlé skupiny Bohemia Energy. Tedy odkládání nákupu a spoléhání na to, že cenový růst se před zimou otočí, což se - jak známo - nestalo.

Z podobných důvodů selhal dodavatel plynu pro teplárenskou skupinu MVV, což ji přinutilo dokupovat palivo až na poslední chvíli za současné vysoké ceny. V České Lípě, Děčíně, Lounech, Opavě nebo Vsetíně kvůli tomu dodávky tepla domácnostem podraží víc než o polovinu. „Pro příští rok je tam obrovský rozptyl, od nuly do 60 procent,“ říká k nárůstům cen ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Jako hlavní důvod zdražení teplárny uvádějí vysoké ceny plynu, což je v současnosti problém pro celou Evropu. Ceny rostou kvůli chladnému počasí a nízké úrovni zásob, což zřejmě také souvisí s efektem Písařík v celoevropském měřítku. Trh s plynem v Evropě se už delší dobu neřídí mezivládními dohodami jako dřív, ale poptávkou skutečných odběratelů a nabídkou dovozců.

Pozvolný vzestup cen, který byl vidět už v průběhu letošního roku, nejspíš mnohé odběratele v Evropě přiměl k riskantnímu tahu, kdy nákupy surovin odkládali a do poslední chvíle spekulovali na cenový obrat. Ten se nedostavil a výsledkem je nynější stav, kdy Evropa nemá dost zásob a rychlým dokupováním tlačí ceny výš a výš.

Podle nejnovějších zpráv agentury Bloomberg jsou nyní plynové zásobníky v Evropě naplněné z 66 procent. Průměr předchozích pěti let pro nynější období byl 82 procent. Cena plynu na rotterdamské burze, která je vodítkem pro celý kontinent, tento týden šplhá zpátky k historickému rekordu 100 eur za megawatthodinu, kam se vyhoupla v listopadu. Důvodem je chladné počasí, ale nově podle Bloombergu také hrozba konfliktu Západu s Ruskem a znepokojení ohledně případných ekonomických sankcí vůči Rusku, pokud by se potvrdily zprávy o plánované ruské invazi na Ukrajinu.

Zatím vyjednáváme

Druhá zátěž, se kterou se teplárny kromě drahého plynu potýkají, je stoupající cena emisních povolenek. Ty představují nečekanou nákladovou zátěž hlavně pro uhelné teplárny, které jsou co do emisí CO2 nejnáročnější. Povolenku musí povinně v Evropě kupovat každý velký energetický zdroj závislý na fosilních palivech. S povolenkami se volně obchoduje a jejich cena s nástupem zimy rovněž vystřelila na historický rekord. Na počátku pandemie stála povolenka na jednu tunu CO2 20 eur, nyní je cena čtyřnásobná.

Minulá sněmovna před volbami odhlasovala pro tuzemské teplárny již zmíněný odpustek, podle kterého měly už tuto topnou sezónu platit jen čtvrtinu nákladů za povolenky. Zákonná úprava poté prošla i Senátem, ale teplárny odpustek do svých cenových kalkulací zatím nezahrnuly, protože jde o spornou věc z hlediska unijní zelené politiky a není doposud jasné, zda ji vůbec půjde zrealizovat. „Od ledna s tím nikdo nekalkuloval. My jsme i našim členům říkali, ať to nedělají, že by to byl spekulativní přístup,“ přibližuje za Teplárenské sdružení Hájek.

Opatření jde proti logice unijních pravidel v tom, že povolenky mají fungovat principiálně jako ekonomický nástroj vyrovnávající podmínky pro levnější, ale špinavější zdroje oproti dražším a čistším. Odpustit uhlíkovou pokutu je kontraproduktivní z hlediska dlouhodobého tlaku na snižování emisí skleníkových plynů a také to lze považovat za nefér krok vůči teplárnám, které vzaly unijní politiku vážně a investovaly do toho, aby emisí už teď produkovaly méně.

Na druhou stranu zdražování povolenek vysoce převyšuje to, s čím počítala i sama Evropská komise. Navíc menší zdroje v Česku kvůli zdejšímu nastavení pravidel žádné povolenky platit nemusí, což dostává teplárenskou síť pod nepříjemný tlak a může teoreticky vést k jejímu rozpadání, kdy místo velkých – a zpravidla ekonomičtějších – zdrojů budou zákazníci utíkat k těm menším jen kvůli úspoře za povolenku.

Podle končícího ministra průmyslu Karla Havlíčka se příslušná vyhláška, která by zákon o odpustku tří čtvrtin povolenek uvedla do praxe, připravuje. Zda ale úřad přípravy dotáhne do konce, je pořád nejisté. „Máme za to, že to možné je, ale bude záležet na stanovisku EK,“ napsal Havlíček Respektu na dotaz ohledně aktuálního stavu.

Andrej Babiš se na evropské úrovni snažil kvůli vysokým cenám povolenek změnit i celkový princip jejich fungování, ovšem bezúspěšně. Podobné výzvy jsou slyšet i od politiků pětikoalice, nicméně strategie nové vlády se podle poslance Vojtěcha Munzara (ODS) z hospodářského výboru ještě bude upřesňovat.

Zdražení tepla pro příští rokPraha27%Brno25%Česká Lípa, Děčín, Louny, Opava, Vsetín, Studénka40 až 60 %Hradec Králové, Pardubice, Chrudim8 až 10 %České Budějovice8%Most, Litvínov, Sokolov7%Kopřivnice7%Jablonec nad Nisou17%Písek17%Šumperk, Jeseník50%Valašské Meziříčí60%Litoměřice, Uherské Hradiště12 až 20%Zdroj: Teplárenské sdružení ČR

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].