Uprchlíci z Afghánistánu na bělorusko-polské hranici, srpen 2021
Afghánští běženci mezi polskými a běloruskými vojáky • Autor: Matěj Stránský

Polští poslanci schválili stavbu fyzické bariéry na hranici s Běloruskem. Je to další zeď, která vyroste na unijní hranici. Poláci tak reagují na několikaměsíční atak běloruského režimu, který plánovitě umožňuje lidem (především) z Blízkého východu, aby se pokoušeli polskou, a tedy unijní hranici, překonat. Minsk se tak mstí za sankce, které Evropská unie na Bělorusko uvalila kvůli brutálnímu potlačování občanského odporu.

Polská pohraniční stráž hlásí, že se každý den pokouší překročit hranici několik stovek lidí. Většinu z nich polští pohraničníci s velkou pravděpodobností zatlačí zpět za běloruskou hranici. V hraničních lesích se nyní v mrazivém počasí pohybuje několik stovek mužů, žen a dětí, několik lidí už zahynulo. Kvůli této tvrdosti čelí polská vláda ostré kritice. Informace o tom, co se na hranici děje, jsou vzácné a nejasné. Už několik týdnů platí v pohraničí výjimečný stav a přístup novinářů i nevládních organizací do oblasti je omezen.

Reklama
Reklama

Stejně jako Polsko postupuje Litva. Ta už stavbu bariéry schválila. „Je mi to osobně líto, ale je to to jediné, co teď můžeme dělat,“ řekla nedávno Respektu litevská premiérka Ingrida Šimonytė s tím, že neexistuje jiná reakce na situaci, kdy sousední stát organizuje nezákonné pokusy o přechod hranice a pravděpodobně tyto lidi násilím za unijní hranici tlačí.

S postupem polské vlády v uprchlické krizi souhlasí zhruba polovina Poláků, jak říkají průzkumy. Co si myslí o stavbě bariéry, nicméně zatím není jasné. Opozice s projektem nesouhlasí. Nejde jí o fakt, že se země ohradí. Spíš se ptá, proč chce vláda stavět zeď až teď, když situace trvá už několik měsíců. „Žádná zeď na hranici nakonec nevznikne,“ říká Donald Tusk, expremiér a nyní zase lídr opozice.

Dvanáctimiliardový projekt, který Sejmem proběhl ve zrychleném režimu, je vyjmutý z běžných pravidel pro veřejné zakázky a dozor nad ní je velmi omezený. Zda jde skutečně jen o PR manévr současné vlády, nebo je záměr se stavbou bariéry míně vážně, se ukáže záhy. Žádný termín v přijatém zákoně není, ale zástupci vlády slibují začít „co nejdřív“.

Čtěte také: Světlo, tma a kněz v Usnarzi Górném

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1517

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte