Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Pandemický zákon prošel, ale místo zpřísňování se má rozvolňovat

Premiér Fiala slíbil, že zákaz hospod a služeb pro neočkované za týden odvolá

Nakonec společně • Autor: Milan Jaroš/Respekt
Nakonec společně • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Sporné prodloužení a přitvrzení pandemického zákona, kvůli kterému se sněmovna dohadovala celý den, noc a den, nakonec podle očekávaní prošlo. Pro bylo ve středu večer 70 ze 122 přítomných poslanců, proti hlasovali zákonodárci ANO a SPD.

V parlamentu zatím vláda od voleb nic složitějšího neřešila. V úterý i ve středu se proti zákonu před sněmovnou demonstrovalo, poslanci SPD hlasování brzdili dlouho nevídanými obstrukcemi. Nyní zákon míří do Senátu. Projednává se v zrychleném režimu legislativní nouze, jinak by ve stávajícím znění na konci února pozbyl účinnosti.

Novela dává úřadům nové možnosti v tom, jak ve jménu potírání pandemie regulovat život v zemi. Šlo by podle ní například zavést povinné testování na covid nejen pro pracovníky v zaměstnaneckém poměru, ale také pro podnikatele nebo pro děti od mateřských škol po univerzity. Novinkou jsou také vyšší pokuty (byť vláda je nakonec kvůli odporu ve sněmovně nestanovila tak vysoko, jak měla původně v plánu) anebo možnost poslat občany do povinné karantény či izolace jen esemeskou.

Je ale možné, že zákon vůbec nebude potřeba nasadit. Během tuhého boje ve sněmovně ministři opakovaně ujišťovali, že žádné zpřísňování covidových restrikcí momentálně nemají v plánu. „Pandemický zákon není nic jiného než pojistka, kdyby se něco mimořádného stalo,“ uvedl během středečního projednávání ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Před poslanci slíbil, že se bude pokračovat v rozvolňování, protože pandemie se momentálně vyvíjí podle vládních prognóz, tedy zvladatelně a bez velkého zatížení nemocnic i extrémního počtu mrtvých.

Premiér Petr Fiala přirovnal pandemický zákon k hasičské stříkačce, kterou chce mít vláda k dispozici v garáži, pokud by se objevila nová nebezpečnější mutace viru nebo došlo k jinému zhoršení situace. Zároveň ale všichni podle Fialy počítají s tím, že se stříkačkou nebude nikdy potřeba vyjet.

První konkrétní krok směrem k rozvolňování Fiala oznámil hned po skončení dlouhé parlamentní debaty. Příští týden podle něj padne zákaz vstupu pro neočkované do restaurací, na kulturní a sportovní akce a do provozoven služeb. Jde o reakci na středeční rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zákaz zrušil a dal vládě týden na rozmyšlenou, jak dál postupovat.

Soudní verdikt se týkal jen zákazu u restaurací, barů a diskoték, ale vláda nakonec omezení zruší v širším rozsahu. Podle Fialy však nejde o vynucený krok, nýbrž jen o uspíšení rozhodnutí, ke kterému by vláda stejně díky přijatelnému vývoji nákazy dříve či později dospěla. "Rozhodnutí soudu to pouze o několik dní urychlilo. Nejde o nepromyšlený krok,“ uvedl premiér.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].