0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda18. 12. 20202 minuty

Očkovat se v Česku začne po Vánocích

V USA míří ke schválení už druhá vakcína

Přeprava vakcíny Pfizer-BioNTech v USA • Autor: AP, Morry Gash

Dvacet pro, nula proti, jeden nehlasoval. Tímto poměrem hlasů schválila ve čtvrtek ve Spojených státech poradní skupina expertů nouzové použití vakcíny firmy Moderna. Očkování touto látkou by díky tomu mělo začít každým dnem. Po vakcíně firem Pfizer a BioNTech půjde již o druhou očkovací látku nasazenou v USA.

Pokud dá Moderně zelenou i Úřad pro potraviny a léčiva (FDA), jemuž zmíněná expertní skupina radí, což se očekává už během pátku, začne okamžitě distribuce prvních šesti milionů dávek z celkového počtu 200 milionů, které si Spojené státy objednaly. Vakcína nevyžaduje chlazení na extrémně nízké teploty, stačí běžný mrazicí box. Aplikuje se rovněž ve dvou dávkách, přičemž očkováni budou nejprve zdravotníci a obyvatelé ústavů dlouhodobé péče. O dalších prioritních skupinách rozhodují jednotlivé státy americké Unie.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Evropa s výjimkou Británie na své vakcíny teprve čeká. Spojené království se totiž jako jediný ze států vázaných legislativou EU (a to země pořád ještě je) rozhodla jít stejnou cestou jako USA nebo například Kanada a schválit nasazení vakcíny od Pfizeru v nouzovém režimu - tedy v situaci, kdy očkovací látka ještě nezískala všechna potřebná razítka, zároveň je však už jasné, že přinejmenším u nejvíce ohrožených skupin převažují přínosy očkování nad riziky.

Vakcína Pfizer musí být uchovávána při velmi nízké teplotě • Autor: AP
Vakcína Pfizer musí být uchovávána při velmi nízké teplotě
Vakcína Pfizer musí být uchovávána při velmi nízké teplotě • Autor: AP

Ostatní země EU se dohodly, že počkají na finální souhlas s běžným nasazením, což poskytuje více času na důkladné prověření bezpečnosti vakcíny. Poté, co se očkovací kampaně rozběhly ve zmíněných (a několika dalších) zemích, však netrpělivost roste.

Neměli bychom už ale čekat dlouho.  Evropská agentura pro léčivé přípravky trvala na tom, že potřebuje získat od konsorcia Pfizer/BioNTech další údaje, ty však už dostala a pod tlakem Německa posunula schvalovací schůzi této vakcíny z původně plánovaného 29. na 21. prosince. O očkovací látce Moderny by měla rozhodnout 12. ledna.

Pokud vakcína od Pfizeru souhlas získá, rozběhne se její rozvoz po celém kontinentu. Do Česka by první dávky měly dorazit hned po Vánocích, do konce roku se čeká necelých deset tisíc dávek. Celkem vláda plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku naočkovat milion lidí, vzhledem k pomalému tempu příprav lze ovšem čekat, že se to neobejde bez problémů a zmatků.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].