Nouzový stav bude platit do 12. prosince, pomohli opět komunisté
 
Sněmovna, hlasování o důvěře, červen 2019
Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Vláda obhájila ve sněmovně prodloužení nouzového stavu. Po úvodním váhání jí pomohli komunisté a prošel tak jejich termín 12. prosince. Vláda původně požadovala prodloužení o měsíc, nakonec se ale smířila s touto verzí. O další prodloužení v případě potřeby poté požádá znovu. Pro rozhodující návrh hlasovalo 54 za 103 přítomných poslanců.

V praxi to znamená, že potrvají stávající epidemiologická omezení. Jejich rozvolňování dál poběží v pěti pásmech podle vládní tabulky schválené minulý týden pod názvem PES. To obnáší mimo jiné pokračující omezení pro shromažďování nebo podnikání.

Reklama
Reklama

Ostatní parlamentní strany většinou narazily se svými návrhy, ve kterých nejčastěji požadovaly jinou skladbu restrikcí a lepší odůvodnění toho, jak vláda postupuje. Opakovaně napadaly hlavně nová omezení pro maloobchodní prodej a nerovné postavení jednotlivých prodejen, kdy malé obchody jsou povinně zavřené, i když prodávají totéž zboží jako velké. Prošlo jen pirátské usnesení, aby vláda do pondělí tuto diskriminaci napravila. Není ale řečeno jak - a usnesení ani není závazné.

 

Podle premiéra Babiše a jeho ministrů je pokračování nouzového stavu nutností kvůli tomu, aby restrikce mohly zůstat v platnosti a dál se s jejich pomocí brzdilo šíření epidemie. Ta je podle vládních měřítek dál na čtvrté rizikové úrovni z pěti. „Neprodloužit nouzový stav je to samé jako v bitvě o Británii rozpustit královské letectvo,“ argumentoval před zákonodárci šéf ČSSD Jan Hamáček.

Většina opozice ale tuto logiku odmítla s tím, že vláda bude ke svým opatřením – jak je nyní plánuje – potřebovat nouzový stav zbytečně dlouhou dobu, a to i při zlepšení epidemiologické situace. Častá kritika směřovala k tomu, že vládní systém PES počítá s nouzovým stavem i po sestupu do nižších rizikových kategorií.

Pro usnesení, kterými opoziční poslanci chtěli vládu donutit ke korekci systému PES nebo k sepsání důslednějšího zdůvodnění, se nicméně nenašlo dost hlasů. Skoro všemi hlasy naopak prošlo další poděkování zdravotníkům a dalším lidem, kteří se na potírání epidemie podílejí.

Rozvolňování má pokračovat příští pondělí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že v pátek vládě navrhne snížení z pátého stupně tabulky PES do čtvrtého. To znamená třeba posun zákazu vycházení z deváté na jedenáctou hodinu nebo zvýšení povoleného počtu osob na hromadných akcích z dvou na šest. Do Vánoc by podle Blatného mohl platit už jen třetí stupeň, ale podmínkou je další příznivý vývoj počtu nakažených a hospitalizovaných.

Blatný a ministr školství Robert Plaga také uvedli, že v pátek společně vládě navrhnout další rozvolnění ve školách. Ve středu 25. listopadu by se do tříd měli vrátit maturanti, na středních školách se také obnoví praktická výuka ve skupinách do 20 studentů. Přespříští pondělí 30. listopadu se pak má do tříd vrátit celý první stupeň základních škol, na druhém stupni se budou žáci po týdnu střídat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 843

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte