0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda19. 11. 20203 minuty

Nouzový stav bude platit do 12. prosince, pomohli opět komunisté

Opozice narazila, covidové restrikce a jejich rušení poběží dál podle vládních not

Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Vláda obhájila ve sněmovně prodloužení nouzového stavu. Po úvodním váhání jí pomohli komunisté a prošel tak jejich termín 12. prosince. Vláda původně požadovala prodloužení o měsíc, nakonec se ale smířila s touto verzí. O další prodloužení v případě potřeby poté požádá znovu. Pro rozhodující návrh hlasovalo 54 za 103 přítomných poslanců.

V praxi to znamená, že potrvají stávající epidemiologická omezení. Jejich rozvolňování dál poběží v pěti pásmech podle vládní tabulky schválené minulý týden pod názvem PES. To obnáší mimo jiné pokračující omezení pro shromažďování nebo podnikání.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ostatní parlamentní strany většinou narazily se svými návrhy, ve kterých nejčastěji požadovaly jinou skladbu restrikcí a lepší odůvodnění toho, jak vláda postupuje. Opakovaně napadaly hlavně nová omezení pro maloobchodní prodej a nerovné postavení jednotlivých prodejen, kdy malé obchody jsou povinně zavřené, i když prodávají totéž zboží jako velké. Prošlo jen pirátské usnesení, aby vláda do pondělí tuto diskriminaci napravila. Není ale řečeno jak - a usnesení ani není závazné.

Podle premiéra Babiše a jeho ministrů je pokračování nouzového stavu nutností kvůli tomu, aby restrikce mohly zůstat v platnosti a dál se s jejich pomocí brzdilo šíření epidemie. Ta je podle vládních měřítek dál na čtvrté rizikové úrovni z pěti. „Neprodloužit nouzový stav je to samé jako v bitvě o Británii rozpustit královské letectvo,“ argumentoval před zákonodárci šéf ČSSD Jan Hamáček.

Většina opozice ale tuto logiku odmítla s tím, že vláda bude ke svým opatřením – jak je nyní plánuje – potřebovat nouzový stav zbytečně dlouhou dobu, a to i při zlepšení epidemiologické situace. Častá kritika směřovala k tomu, že vládní systém PES počítá s nouzovým stavem i po sestupu do nižších rizikových kategorií.

Pro usnesení, kterými opoziční poslanci chtěli vládu donutit ke korekci systému PES nebo k sepsání důslednějšího zdůvodnění, se nicméně nenašlo dost hlasů. Skoro všemi hlasy naopak prošlo další poděkování zdravotníkům a dalším lidem, kteří se na potírání epidemie podílejí.

Rozvolňování má pokračovat příští pondělí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že v pátek vládě navrhne snížení z pátého stupně tabulky PES do čtvrtého. To znamená třeba posun zákazu vycházení z deváté na jedenáctou hodinu nebo zvýšení povoleného počtu osob na hromadných akcích z dvou na šest. Do Vánoc by podle Blatného mohl platit už jen třetí stupeň, ale podmínkou je další příznivý vývoj počtu nakažených a hospitalizovaných.

Blatný a ministr školství Robert Plaga také uvedli, že v pátek společně vládě navrhnout další rozvolnění ve školách. Ve středu 25. listopadu by se do tříd měli vrátit maturanti, na středních školách se také obnoví praktická výuka ve skupinách do 20 studentů. Přespříští pondělí 30. listopadu se pak má do tříd vrátit celý první stupeň základních škol, na druhém stupni se budou žáci po týdnu střídat.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].