Na vrbětickou operaci GRU nemohla vláda odpovědět jinak
 
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek • Autor: Milan Jaroš

„Česká republika je suverénní a sebevědomý stát. Důkazy o teroristickém činu na našem území, o kterém máme jasné důkazy, nemůžeme nechat bez reakce. Rozhodně nám ale nejde o eskalaci, doufali jsme že Rusko vyslyší naši výzvu k uklidnění, ale to nereagovalo,“ řekl ve čtvrtek na tiskovce  premiér Andrej Babiš (ANO). Doplnil, že v následujících krocích České republiky má vláda plnou podporu prezidenta Miloše Zemana.

Asi by bylo lepší, kdyby svůj souhlas deklaroval prezident Zeman osobně - důvod  tlumočení jeho postojů je nesrozumitelný pro českou veřejnost i zahraničí, stejně jako jeho slib, že promluví až v neděli. Asi nemá teď smysl spekulovat, jaký postoj zaujme, ale má před sebou vyhrazený prostor, který nyní dostal další přesnější kontury - a stěží v něm prosadí své staré postoje.

Reklama
Reklama

Rusko neodpovědělo v termínu na výzvu české strany, ať do čtvrtka do poledne umožní návrat všech českých diplomatů a zaměstnanců české ambasády v Moskvě. My jsme vyhostili osmnáct lidí, agentů vašich tajných služeb, v reakci na závažný násilný útok provedený reprezentanty vašeho státu na našem území, vy jste vyhostili naše diplomaty bez důvodu, tak je přijměte nazpět – tak zní postoj české vlády.

Kreml ale do dané lhůty nereagoval a vláda reprezentovaná ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem tak odpověděla  dalším krokem. Srovná počet členů ruské ambasády v Praze s počtem členů české ambasády v Moskvě. Znamená to, že Česko bude podle ministra Kulhánka muset opustit 63 ruských diplomatů a zaměstnanců ambasády plus členové jejich rodin. Mají na to čas do konce května. (Pak bude mít Rusko i Česko sedm diplomatů. Rusko také později odpoledne zažádalo o snížení počtu nediplomatů, tedy ruských zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Naopak v na pražské ambasádě Ruska žádný Čech nepracuje.) Konec května se může zdát příliš dlouho, ale česká vláda nechce evidentně situaci hrotit a Kreml má dost času na změnu přístupu. Tedy pokud by chtěl změnit přístup.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek pak ve čtvrtek odpoledne uvedl, že Rusko souhlasilo s narovnáním počtu lidí na ambasádách a český velvyslanec Vítězslav Pivoňka v Rusku zůstává. Zároveň však ruské ministerstvo zahraničí označilo poslední český krok v kauze Vrbětice za cestu ničení vzájemných vztahů s tím, že "odpověď na sebe nenechá dlouho čekat“.

Bellingcat a Respekt: Za výbuchem ve Vrběticích je šest členů ruského komanda včetně jeho velitele

Dá se tak spíš očekávat, že napětí mezi Ruskem a Českem ještě poroste - byť je otázka, jak daleko chce Moskva zajít. Možná budou umrtvené i diplomatické vztahy a nastanou další odvetné kroky Moskvy. Od výpovědí některých smluv, možná na nějakou dobu zavřený kohoutek plynu, ale i kybernetické útoky, které mohou paralyzovat částečně státní správu nebo strategické objekty. Nad tím, jak se bránit, musí intenzivně přemýšlet vláda i bezpečnostní instituce.

Na druhou stranu roste i podpora Evropské unie, NATO i jednotlivých zemí českým iniciativám. O důkazech proti ruským agentům GRU a jejich roli v útoku na muniční areál ve Vrběticích spojenci nepochybují. Šéf BIS Michal Koudelka je evidentně čtvrtečním vystoupením před velvyslanci NATO přesvědčil, že Česko ví, co dělá. Sousední Slovensko už vyhostilo na naši podporu tři ruské diplomaty a dá se očekávat podobný krok od dalších zemí.

Praktické je i omezení operační činnosti ruské ambasády v Praze. Ve zpravodajské komunitě nebylo tajemstvím, že příliš velká ruská ambasáda v Praze je útočištěm a základnou pro ruské tajné služby k jejich operacím směrem na Západ od nás - v Německu, Francii a EU vůbec.

České tajné služby jsou početně malé a zdaleka nemají takové možnosti, jako tajné služby Německa a dalších západních zemí. Pro ruské agenty bylo bezpečné pracovat odsud. BIS měla na jejich zvládnutí málo peněz i lidí. Pro EU znamená malá ruská ambasáda v Praze a omezení činnosti ruských konzulátů větší bezpečí.

Otázka je, co bude dál. Rusko zareaguje. Nevíme, jaký postoj zaujme prezident Miloš Zeman, který by nevhodným, k Rusku vstřícným vyjádřením, mohl znechutit instituce a země, které se nás chystají podpořit. Otázkou je, zda své nasazení zvládne vláda, doufejme, že nezačne couvat a rozmlžovat. To dělají zatím přívrženci Ruska, SPD, komunisté a zřetelně proruské dezinformační platformy.

Na místě je zdrženlivost – pokud to takhle půjde dál a trend vydrží, staneme se opět plnohodnotnou součástí rozumného demokratického světa. Překvapivě k tomu otvírá dveře vláda, která jinak nemá moc důvěry. Ale na vrbětickou operaci GRU se v kontextu s dalšími násilnými operacemi diverzní jednotky s číslem 29155 nedalo odpovědět jinak.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte