Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Na post vrchního státního zástupce v Olomouci byl navržen Radim Daňhel

Dosud pracoval jako okresní žalobce v Kroměříži

Radim Daňhel • Autor: @NSZ_info
Radim Daňhel • Autor: @NSZ_info

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž zveřejnil na twitteru svého úřadu návrh na jméno budoucího šéfa Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Ivo Ištvána vystřídá Radim Daňhel, dosavadní okresní státní zástupce v Kroměříži. O návrhu Igora Stříže musí nyní rozhodnout ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který by ho měl jmenovat. „Je to zajímavý návrh, ale dejte mi čas na rozmyšlenou, návrh musím ještě prokonzultovat,“ říká ministr.

Radim Daňhel se specializoval jako žalobce na majetkovou trestnou činnost. Jeho jméno má v justici dobrý zvuk, několik oslovených státních zástupců – zatím off record, protože i pro ně bylo jméno novinkou - odpovědělo, že Radim Daňhel je dobrou volbou, a doufají, že ho ministr spravedlnosti ve funkci potvrdí.

S potvrzením poměrně neznámého Daňhela by neměl být podle Respektu velký problém. Ministr Blažek se podle svých slov chystá také v nejbližších dnech předložit vládě už deset let odkládaný zákon o státním zastupitelství, který by měl vyřešit především nezávislost Nejvyššího státního zástupce. Ten má relativně velkou personální pravomoc, která může určit tvář státního zastupitelství, ale přitom jeho samotného může vláda odvolat okamžitě a bez uvedení důvodů.

Nový zákon by měl nejvyššímu státnímu zástupci určit dobu, na kterou by byl jmenován a po kterou by nemohl být odvolán – pokud by se tedy nějak „kárně“ či „trestně“ neprovinil. Stejné lhůty budou mít vrchní, krajští i okresní státní zástupci. Pokud zákon projde, bude se už „doba ochrany“ vztahovat i na nově jmenovaného olomouckého vrchního státního zástupce Radima Daňhela.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].