Radim Daňhel
Radim Daňhel • Autor: @NSZ_info

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž zveřejnil na twitteru svého úřadu návrh na jméno budoucího šéfa Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Ivo Ištvána vystřídá Radim Daňhel, dosavadní okresní státní zástupce v Kroměříži. O návrhu Igora Stříže musí nyní rozhodnout ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který by ho měl jmenovat. „Je to zajímavý návrh, ale dejte mi čas na rozmyšlenou, návrh musím ještě prokonzultovat,“ říká ministr.

Radim Daňhel se specializoval jako žalobce na majetkovou trestnou činnost. Jeho jméno má v justici dobrý zvuk, několik oslovených státních zástupců – zatím off record, protože i pro ně bylo jméno novinkou - odpovědělo, že Radim Daňhel je dobrou volbou, a doufají, že ho ministr spravedlnosti ve funkci potvrdí.

Reklama
Reklama

https://twitter.com/NSZ_info/status/1542146212312260609

S potvrzením poměrně neznámého Daňhela by neměl být podle Respektu velký problém. Ministr Blažek se podle svých slov chystá také v nejbližších dnech předložit vládě už deset let odkládaný zákon o státním zastupitelství, který by měl vyřešit především nezávislost Nejvyššího státního zástupce. Ten má relativně velkou personální pravomoc, která může určit tvář státního zastupitelství, ale přitom jeho samotného může vláda odvolat okamžitě a bez uvedení důvodů.

Nový zákon by měl nejvyššímu státnímu zástupci určit dobu, na kterou by byl jmenován a po kterou by nemohl být odvolán – pokud by se tedy nějak „kárně“ či „trestně“ neprovinil. Stejné lhůty budou mít vrchní, krajští i okresní státní zástupci. Pokud zákon projde, bude se už „doba ochrany“ vztahovat i na nově jmenovaného olomouckého vrchního státního zástupce Radima Daňhela.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte