Kolik je kde volných lůžek? Data jsou venku a nevypadají dobře
 
Virus
Odběrové místo v nemocnice Na Bulovce; ilustrační foto • Autor: ČTK

Nezisková organizace Hlídač státu v neděli zveřejnila na svém webu data o aktuálním vytížení nemocnic, kam mají směřovat těžké případy koronaviru. V neděli bylo za celou republiku na odděleních JIP a ARO volných celkově 1024 z 3875 lůžek, tedy 26 procent. V Praze je volných 14 procent z 815 lůžek.

Důležitost těchto dat vzrůstá kvůli vysokým přírůstkům nakažených. V počtu nových případů na milion obyvatel se Česko stalo jednou z nejhorších zemí v Evropě, v pátek bylo vůbec nejhorší po Černé Hoře. Do nemocnic aktuální vlna dorazí až s časovým odstupem. A zatím nejsou žádná přesvědčivá data o tom, že by se aspoň do budoucna dařilo šíření infekce zbrzdit.

Reklama
Reklama

„Mně přijde důležité, že si zasloužíme znát pravdu. Nejen to, co nám politici filtrují nebo populisticky ohýbají,“ řekl Respektu k zveřejnění dat zakladatel a šéf Hlídače státu Michal Bláha. K datům má přístup od pátku a slibuje je průběžně aktualizovat, jak je budou nemocnice doplňovat do centrálního státního systému. Ten si stát nachystal kvůli krizovému řízení orientují se podle něj také záchranky, když rozvážejí pacienty s těžkými příznaky.

screencapture-dip-mzcr-cz-prehled-cr-2020-09-20-17_32_26

Fakt, že čísla se jeví znepokojivě, v neděli potvrdil v České televizi Vladimír Černý, který má jako předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny stav špičkových pracovišť kvůli koronaviru sledovat. Pokud počty nakažených dosáhnout čtyř tisíc denně, což v příštím týdnu nelze vyloučit, bude už podle Černého nutné začít kvůli druhé vlně koronaviru začít v nemocnicích přeskupovat síly.

„Budeme muset zásadně vstoupit do rozsahu poskytování zásadní necovidové péče,“ prohlásil Černý v pořadu Otázky Václava Moravce. Doba, během níž se můžou nemocnice na vlnu nákazy připravit, je podle něj zhruba tři týdny. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch je třeba začít počítat také s tím, že se budou pacienti převážet napříč kraji. „Bude potřeba pacienty směřovat do jiných krajů, do jiných nemocnic. To se může stát vzhledem k nerovnoměrnosti kapacit,“ uvedl ve stejném pořadu Vojtěch.

Bláha nechtěl data interpretovat, ale dlouhodobě počínání státu sleduje a opakovaně doložil nejrůznější selhání, která druhé vlně předcházela. Jednou z opakovaných chyb bylo i špatné vyhodnocení dat ze strany vládních expertů, proto je podle Bláhy žádoucí mít data pod veřejnou kontrolou.

V Itálii, Španělsku nebo v New Yorku vedly první vlny koronaviru k zahlcení nemocnic. Rizikovým faktorem v Česku nyní je to, že i po zavedení poslední série opatření v průběhu minulých dvou týdnů čísla nově nakažených dál rostou. V průběhu minulého týdne poprvé denní nárůst potvrzených případů činil tři tisíce a pokračoval jejich exponenciální nárůst s reprodukčním číslem 1,6. To znamená, že jeden nemocný nakazí v průměru 1,6 dalšího člověka během pěti dnů.

Dokud se číslo nesníží k jedničce, poroste nejen počet nakažených, ale i jednodenní přírůstky, což znamená v budoucnu pro nemocniční systém větší a větší zátěž. Bývalý Vojtěchův náměstek Roman Prymula v neděli v televizi Prima varoval, že denní přírůstek nemocných může tento týden vystoupat na šest až osm tisíc. Další nemocní nejsou podchyceni, protože ne všichni jdou na test.

V neděli večer bylo v Česku koronavirem nakaženo 23157 lidí. Velká většina má bezproblémový průběh. Dlouhodobě ale platí, že kolem čtyř procent z nakažených potřebuje hospitalizaci a jedno procento intenzívní péči.

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte