Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda, Politika

Kdybych trval na svém, znamenalo by to pád vlády

Jak se ministr Hamáček střetl s premiérem Babišem o vedení Ústředního krizového štábu

Premiér Andrej Babiš  a ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček, březen 2020 • Autor: ČTK, Krumphanzl Michal
Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček, březen 2020 • Autor: ČTK, Krumphanzl Michal

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se během koronavirové krize dostal do vážného dilematu, jestli vůbec pokračovat ve vysoké politice. Pro krizové momenty, jako je ten současný, počítají zákony s možností aktivace Ústředního krizového štábu, v jehož čele má stanout právě ministr vnitra. Ten pak s odbornými náměstky ministrů na základě dopředu předepsaných postupů provází zemi složitým obdobím s cílem omezit chaotické a nekoncepční rozhodování. A právě kvůli vedení Ústředního krizového štábu se Hamáček střetl s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Na klíčovém zasedání vlády konaném předminulou neděli 16. března, kde se řešilo vyhlášení karantény pro celé Česko, předseda vlády ministrovi oznámil, že mu štáb nesvěří a Hamáček dál povede pouze svůj na ministerstvu vnitra. Babiš trval na tom, že v čele Ústředního krizového štábu stane náměstek ministra zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula. ČSSD přitom před tím po Babišovi aktivaci Ústředního krizového štábu opakovaně žádala, premiér s tím však otálel. V kuloárech to bylo nejčastěji interpretováno jako obava, aby ho Hamáček ve schopnosti řešit krizi nezastínil.

„Premiérovi jsem řekl, že to může být bráno jako výraz nedůvěry vůči ministerstvu vnitra. A že znám spoustu případů z okolních států, kde v takové situaci ministr odstoupil,“ popisuje Respektu Hamáček, jak reagoval na fakt, že v čele štábu nestane. Ten den šlo o hodně bouřlivé jednání: premiér se nejdříve rozzlobil, proč má ministr vnitra v zajišťování ochranných pomůcek lepší výsledky než ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Toho Babiš opakovaně před dalšími členy vlády kritizuje.

Poté se ČSSD dostala s ANO do hádky kvůli omezení přístupu novinářů na vládní tiskovky, které navrhl Babiš. Vše pak vyvrcholilo právě sporem o Ústřední krizový štáb. Babiš se podle očitých svědků rozčiloval, že ČSSD nemusí  ve vládě být, pokud nechce. „Přemýšlel jsem o tom a nakonec jsem si to vyhodnotil tak, že kdybych trval na svém, znamenalo by to pád vlády, a na to teď není nikdo zvědavý. To si nyní nemůžeme dovolit,“ uvádí Hamáček.

Když pak společně s premiérem předstoupili v noci před veřejnost, řekl, že rozhodnutí premiéra Babiše respektuje, a Prymulu označil za odborníka. Ministr Hamáček tedy dál vede krizový štáb ministerstva vnitra – a protože jeho týmu skutečně vyšly nákupy zdravotnického vybavení lépe než týmu Adama Vojtěcha, spadá nyní tato věc pod něj.

Text o tom, jak koronavirová krize probudila v ministru Hamáčkovi překvapivého organizátora, najdete v novém Respektu 13/2020 v obsáhlém bloku věnovaném současné epidemii a jejím dopadům na Česko i svět:

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].