Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Babišovi ministři a ministryně moc nezabodovali

Zpravodajství z výsledků parlamentních voleb

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

22:30 - Objíždění malých lokálních nádraží, exkurze v Zetoru nebo projížďky na člunech Vodní záchranné služby příliš nepomohly – a Babišovi loajalisté z vlády příliš ve volbách nezabodovali. Všichni sice postoupili z prvních míst, ale nikdo z ministryň a ministrů ANO pro svou stranu vítězství v kraji nezískal. Naopak za koalicí SPOLU zaostalo ANO v těchto krajích víc než jinde. Největší náskok měla koalice SPOLU v Praze, poté na Jižní Moravě, kde ANO vedla Alena Schillerová, a ve středních Čechách, kde byl v čele kandidátky Karel Havlíček. Nadprůměrně velkou ztrátu mělo ANO také v Jihočeském a Královehradeckém kraji, kde kandidátky vedli Richard Brabec a Klára Dostálová. Rozdíl samozřejmě nesouvisí jen s výkonem lídrů, ale i se skladbou voličů, která v středních Čechách nebo na jižní Moravě Babišově straně příliš nenahrává. Nepotvrdilo se však, že by členům vlády nějak zvlášť pomohly vládní pozice, které před volbami hojně využívali k agitaci ve svých regionech. Schillerová, Havlíček, Dostálová a Brabec nijak zvlášť nezabodovali ani v žebříčku nejpopulárnějších poslanců co do počtu preferenčních hlasů. Nikdo z nich se nevešel do první desítky: Schillerová je 15., Havlíček 17. Dostálová je až 196. a Brabec 254. (Jiří Nádoba, František Trojan)

Rozdíl mezi SPOLU a ANO v % bodechPraha22,6Jihomoravský4,7Středočeský3,8Jihočeský2,4Pardubický1,7Královéhradecký1,6Vysočina1,3Zlínský0,8Plzeňský–2,5Liberecký–4,1Olomoucký–5,2Karlovarský–12,8Moravskoslezský–13,1Ústecký–15,9

20: 40 - Za skvělý výsledek označil zisk hnutí ANO ve sněmovních volbách jeho předseda a premiér Andrej Babiš. Nepočítal ale s tím, že ANO prohraje. Na tiskové konferenci ve štábu hnutí ANO na pražském Chodově také pogratuloval předsedovi ODS a lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi.  Podle Babiše se uvidí, zda se prezident Miloš Zeman rozhodne ho pověřit sestavením vlády. Rozhovory o tom podle něj začnou ve středu. Zeman už dříve avizoval, že dá možnost sestavit vládu předsedovi vítězné strany, nikoli koalice. Pokud se tak stane, osloví Babiš hned koalici Spolu. Vyloučil jednání s Piráty Babiše Zeman přijme v neděli v 11 hodin na zámku v Lánech. Podle předsedy vlády ale jde o dříve plánovanou schůzku. Premiéra překvapilo, že se do Sněmovny nedostala koaliční ČSSD, a zatím prý není schopen odpovědět na to, zda bude chtít pokračovat se sociálními demokraty ve vládě. K volebnímu souboji Babiš uvedl, že proti ANO stálo pět stran s programem jej odstranit z politiky. Zásadní podle něj byla prohra hnutí v Praze, kde kandidátku vedl poslanec Patrik Nacher. Řekl také, že hnutí ANO pokračuje, i kdyby skončilo v opozici. Je přesvědčen, že jeho kabinet byl úspěšný, a ještě večer bude jednat předsednictvo hnutí.

19:44 - Koalice Pirátů a STAN by měla ještě dnes večer začít vyjednávat s koalicí Spolu o možnosti sestavit budoucí vládu, řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Předseda ODS Petr Fiala oznámil jednání s koalicí Pirátů a Starostů do 24 hodin. Výsledky voleb jsou podle něj jednoznačné. Prezident Miloš Zeman podle něj většinu nemůže ignorovat. Případná nová vláda koalice Spolu a dvojkoalice Pirátů a STAN bude podle jihočeského hejtmana a šéfa Asociace krajů Martina Kuby (ODS) vyžadovat velké kompromisy. Bude muset řešit zadluženost země, problémy v automobilovém průmyslu s chybějícími čipy i rostoucí ceny elektřiny. Sněmovní volby podle něj byly referendem, zda má dál vládnout Andrej Babiš (ANO). Předseda STAN Vít Rakušan podle dosavadních výsledků získal více preferenčních hlasů než Babiš. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) novinářům řekl, že by přivítal, kdyby vládu sestavilo jeho hnutí s koalicí Spolu. Právo sestavit vládu by podle něj měla dostat vítězná strana, i když budou mít koalice Spolu a Pirátů se Starosty ve Sněmovně dohromady většinu hlasů. (České noviny)

19:38 - Nejvíce hlasů na čtyřech volebních místech v Německu získala koalice PirSTAN. Koaliční uskupení obdrželo téměř 54,1 procenta hlasů. Druhá s 31,9 procenta hlasů skončila koalice SPOLU. Třetí ANO získalo jen 4,2 procenta hlasů. V minulých volbách v roce 2017 v Německu zvítězila samostatně kandidující TOP09 se ziskem 26,7 procenta hlasu. (ČT)

19:36 - Je po sedmé hodině večer a v Lidovém domě už nezůstal nikdo z vedení sociální demokracie. „Všichni odjeli, tak už taky jděte domů,“ říká žena odnášející tácy z místnosti, kde předtím sedělo vedení strany a kam měla média zapovězený vstup. Vedení ČSSD opustilo štáb hned poté, co v šest hodin na velmi krátké tiskové konferenci, kde nebylo možné pokládat dotazy, předseda strany Jan Hamáček přiznal porážku a ohlásil rezignaci. Poté měl vystoupit v Událostech ČT, ale nakonec Lidový dům opustil a televizní rozhovor neposkytl. Zůstávají tak nezodpovězené důležité otázky - jako například ta, co bude dál s ministry ČSSD ve vládě Andreje Babiše do doby, než se podaří sestavit nový kabinet. (Petr Horký)

19:21 -  Vojtěch Filip a členové vedení KSČM rezignovali na stranické posty. Řízením jsou pověřeni Šimůnek a Ort. Filip výsledek voleb označil za zdrcující porážku. (seznamzpravy.cz)

19:11 - Letos byla třetí nejvyšší účast při volbách do Poslanecké sněmovny v historii ČR - 65,6 procenta. Vyšší byla jen v letech 1996 (76,4 procenta) a 1998 (74 procent). (ČT)

19:03 - Prezident Zeman přijme zítra v 11 hodin v Lánech premiéra Babiše, oznámil na Twitteru mluvčí Ovčáček.

18:52 - „Naši občané se rozhodli, že chtějí mít pravicovou vládu. V příštích letech nebude ve sněmovně zastoupena levice, což mě samozřejmě mrzí.“ Těmito slovy komentoval předseda ČSSD Jan Hamáček volební porážku nejstarší české politické strany, která nedosáhla potřebných pěti procent hlasů a poprvé v porevoluční historii skončí mimo poslaneckou sněmovnu. Hamáček současně řekl, že kvůli odchodu ČSSD ze sněmovny sám rezignuje na post předsedy strany, a dodrží tak svůj slib daný před volbami. Křeslo opustí na zasedání předsednictva 25. října a následující sjezd strany pak zvolí nového předsedu. „Strašně mě mrzí, že ČSSD ve sněmovně nebude. Všechny ostatní otázky jsou teď irelevantní. Energie masivně zdražují, nastane další velké zdražování a nebude tu nikdo, kdo by se lidí zastal,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Na otázku, zda bude kandidovat na předsedkyni strany, neodpověděla, rozloučila se s novináři a opustila Lidový dům. Míří prý na večírek, řekla bez podrobností. (Petr Horký)

18:14 - Podle předběžných výsledků budou mít Piráti mnohem méně poslanců než dosud. Hrají o to, zda vůbec budou mít vlastní poslanecký klub. V minulých volbách v roce 2017 dostali Piráti se samostatnou kandidátkou 11,8 procenta hlasů a 22 mandátů v Poslanecké sněmovně. V letošních volbách kandidovali v koalici spolu se Starosty a nezávislými a dohromady získají asi 15 procent hlasů. Piráti však na koalici těžce prodělají. Voliči totiž kroužkováním upřednostňovali kandidáty Starostů, kteří tak v mnoha případech „přeskáčou“ nominanty Pirátů. Ti tak budou mít s velkou pravděpodobností mnohem méně poslanců než dosud. Podle přepočtů Seznam Zpráv budou mít nejvýš tři poslance, což je hranice pro vytvoření samostatného poslaneckého klubu. Naopak Starostové nejspíš mohutně posílí. Zatímco dosud měli šest zástupců ve Sněmovně, tentokrát jich usedne v dolní komoře parlamentu několikanásobně více. (seznamzpravy.cz)

18:12 - Lídři koalice Spolu si svůj příjezd v půl šesté rozmysleli. V době, kdy se před štábem měli objevit, se totiž trojkoalice začala přibližovat ANO a většina přítomných se přesunula do sálu, kde příznivci a členové koalice bouřlivě aplaudovali pokaždé, když se Spolu přiblížila o setiny a desetiny procent k ANO. A díky hlasům z Prahy se jim nakonec podařilo ANO přeskočit. (František Trojan)

SPOLU slaví • Autor: Matěj Stránský
SPOLU slaví • Autor: Matěj Stránský

18:10 - „Myslím, že by (předseda Bartoš) odpovědnost vyvodit měl. Své místo v předsednictvu mít může, ale možná ne předsednický post,“ řekla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). (Aktuálně.cz)

18:07 - Předseda ČSSD Jan Hamáček rezignuje na svůj post v čele strany. (Česká televize)

18:04 - Ve volebním štábu KSČM se mluví o příčinách „debaklu“, průseru", „propadáku“, případně „historického neúspěchu“, který komunisté utrpěli - získali vůbec nejnižší počet hlasů a poprvé nebudou zastoupeni v parlamentu. Vůbec poprvé za sto let existence (když nepočítáme období druhé světové války).  Nejčastěji se ve štábu mluví o tom, že jim uškodila podpora vlády Andreje Babiše. A část viny prý nese i odstupující předseda Vojtěch Filip. Ne nutně tím, že stranu vedl do voleb, i když jako předseda strany končí, ale včerejším výrokem, v něm oznámil, že KSČM bude i nadále podporovat Babišovo ANO. (Silvie Lauder)

18:02 - Ve štábu ANO je pořád stejně málo politiků. V novinářském sále se zatím vystřídali tři. Nejdříve ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. V době, kdy to ještě nebylo jasné, ale už to vypadalo, že ANO pronikne do sněmovny jen jeden možný partner, tedy SPD, říkala, že “vždy ráda spolupracovala s každým bez rozdílu” a že se dá spolupracovat “napříč spektrem” a že zákony vznikají pro všechny lidi. Takže - to neřekla, ale bylo to v podtextu - i pro voliče SPD. To odpovídala na otázku, jestli by byla ve vládě, v níž by bylo SPD. Pak přišel moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který řekl, že ještě dnes vznikne vyjednávací tým. Nejdéle byl v novinářském štábu ministr dopravy a ministr průmyslu Karel Havlíček. Ochotně chodil od mikrofonu k mikrofonu a odpovídal na otázky, které novináři chtěli pokládat hlavně Andreji Babišovi. Během Havlíčkova kolečka se postupně utužovala pozice koaličních bloků Spolu a Pirátů se Starosty (respektive teď už spíše Starostů s Piráty, zdá se, že Piráti se dostanou do Sněmovny jen tři).  Havlíček se domníval, jak říkal, že ještě není konec. Že aby byla koalice opravdu pevná, měla by mít tak 110 hlasů - a když to bude 107, jak to vypadá, pořád je tu naděje, že se ANO podaří “někoho přesvědčit”. Ministryně financí Alena Schillerová chce nechat „opadnout emoce“, druhé místo za Spolu považuje stále za výborný výsledek vzhledem k tomu, že to měla vláda těžké a vládla „v covidové době“. To, zda by se měla rekonstruovat současná vláda a jak, když se do sněmovny nedostala koaliční ČSSD, „nechává na premiérovi“. Babiš tu ještě není. (Ivana Svobodová)

17:56 - „Nic neměníme na tom, že koalice Pirátů a Starostů existuje dále. Společně buď půjdeme do vlády, nebo opozice,“ uvedl šéf STAN Vít Rakušan na spekulace, že by koalice SPOLU mohla vytvořit vládu jen se Starosty. (iRozhlas)

17:53 - Koalice Spolu nakonec možná vyhraje ve volbách. Zdánlivě jasné vítězství ANO se s dalšími sečtenými okrsky přehupuje v remízu, Babišovo hnutí a pravicovou koalici nedělí ani půl procentního bodu. Zbývá sečíst pět procent odevzdaných hlasů a velká města můžou výsledek definitivně otočit. Opoziční většina ve sněmovně už je spolehlivá, činí 107 poslaneckých hlasů. (Tomáš Brolík)

17:42 - Podle predikcí, jež přisuzují těsné vítězství koalici Spolu a vstup pouze čtyř subjektů do sněmovny, propadnou hlasy celé pětiny voličů. Ti by přitom v naprosté většině hlasovali pro babišovsko-zemanovský blok. V minulých volbách se takto „vypařilo“ jen sedm procent hlasů. Tehdy se do dolní komory parlamentu dostalo rekordních devět stran, které reprezentovaly 94 procent všech odevzdaných hlasů. (hn.cz)

17:24 - Politolog Tomáš Lebeda v ČT: ODS bude mít luxus toho, že uzavře koalici v rámci opozice, ale v záloze bude mít většinovou vládu s ANO bez Babiše. (Marek Švehla)

17:20 -  Hejtman Ivo Vondrák by přivítal, pokud by vládní koalici sestavilo ANO a Spolu. Ještě dnes se podle něj sejde výbor ANO, který určí vyjednávací tým. „Nejsme optimističtí, ani pesimističí. Jsme připraveni jednat s jednotlivými stranami,“ říká vicepremiér vlády Karel Havlíček, který bude určitě jedním z členů vyjednávacího týmu. Dalším členem by měl být Ivo Vondrák. „Řekl jsem, že bych se toho rád účastnil, ale ještě není jisté složení,“ říká Vondrák. (hn.cz)

17: 12 - Ve štábu Spolu zatím může panovat relativní spokojenost. Trojkoalice vede v sedmi krajích včetně Jihomoravského a Středočeského - a také v Praze. Skupina podporovatelů a členů, kteří v televizi sledují průběžné výsledky aplaudují, když zazní jméno Petra Fialy, který by měl společně s předsedkyní TOP09 Markétou Pekarovou Adamovou a předsedou lidovců Marianem Jurečkou do štábu dorazit kolem půl šesté. (František Trojan)

17:06 - Zatím nejvíce preferenčních hlasů získal předseda STAN Vít Rakušan 38 tisíc, druhý Andrej Babiš, předseda ANO, dosud získal 33 tisíc. Problematické může být kroužkování pro koalice, zejména Pirátů a Starostů. (České noviny)

Štáb PirSTAN • Autor: Milan Bureš
Štáb PirSTAN • Autor: Milan Bureš

17: 03 -  Podle dílčích výsledků po sečtení 85 procent volebních okrsků vede vládní hnutí ANO, koalice SPOLU ale stahuje její náskok. SPOLU a koalice PirátiSTAN mají naději na zisk většiny poslaneckých mandátů. Pod pětiprocentní hranicí jsou dvě dosavadní sněmovní strany – ČSSD a KSČM. Je pod ní i hnutí PŘÍSAHA. Volby do Poslanecké sněmovny skončily ve 14 hodin, výsledky z prvního okrsku zveřejnil Český statistický úřad zhruba po dvaceti minutách. (ČT24)

Autor: iRozhlas
Autor: iRozhlas

16:58 - Ve štábu ČSSD jsou pro novináře nachystané k jídlu pouze řízky a chleba s kyselými okurkami, což redaktor vegetarián “ocení”. K tomu ubrousky s číslici 2002. Asi sociálním demokratům zbyly z voleb, kdy měla strana 30 procent hlasu… (Petr Horký)

Autor: Petr Horký
Autor: Petr Horký

16: 57 - Opozice vyhrála volby, to je možné říct už s jistotou. Nyní by při přepočtení na mandáty obě opoziční koalice složily většinu sto dvou poslaneckých hlasů. Pokud ještě posílí, budou dokonce teoreticky možné vnitrokoaliční hry. Piráti mají kvůli voličskému kroužkování jen dva poslanecké mandáty, zároveň jsou největším trnem v oku konzervativním členům koalice Spolu. Bylo by tedy teoreticky možné složit křehkou vládní většinu i bez účasti zástupců Pirátů - jen s poslanci Spolu a Starostů a nezávislých. (Tomáš Brolík)

16: 45 - Vzhledem k velkému odstupu zatím vedoucího hnutí ANO a následující koalice Spolu od koalice PirStan se experti volebního studia iDNES.cz shodli, že sestavování vlády po volbách bude velmi obtížné. ANO i Spolu totiž spolupráci odmítají, potenciální spojení Spolu a PirStan zatím krouží kolem potřebných 101 mandátů. „Už nyní lze komentovat volební účast, která vypadá že bude velmi vysoká, možná nejvyšší od roku 1998,“ řekl jeden z hostů studia Miroslav Korecký po sečtení čtvrtiny hlasů, kdy účast přesahovala 64 procent. (iDnes)

16: 37 - Ve sněmovních volbách vítězilo po sečtení tří čtvrtin okrsků hnutí ANO s 28,90 procenta hlasů před koalicí Spolu, která měla 25,66 procenta. Třetí byla koalice Pirátů a STAN s 14,42 procenta. Do Sněmovny by se dostala čtyři uskupení, vyplývá z výsledků na webu volby.cz. Vládní ČSSD má průběžně 4,86 procenta, a do Sněmovny by tak nepronikla. Hnutí SPD mělo na čtvrtém místě 10,31 procenta. Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny zůstávají kromě ČSSD i Přísaha s 4,78 procenta a KSČM se 3,91 procenta. (České noviny)

16: 28 - Po sečtení dvou třetin okrsků vedlo ANO s 29,16 pct před Spolu s 25,34 a PirSTAN s 14,24. SPD měla 10,43 pct. Další uskupení pět procent nepřekonala. (České noviny)

16: 20 - Aktuální propad ČSSD pod pět procent zásadně i mění odhad rozdělení mandátů. Do sněmovny se s velkou pravděpodobností dostanou jen čtyři strany: ANO, obě dvě opoziční koalice a SPD. Koalice dají dohromady zhruba stovku hlasů - stejně jako ANO a SPD na druhé straně. Jaký přesně bude poměr mandátů ve sněmovně, se tak ukáže až na samém konci hlasování. Trend však bude mírně pomáhat opozičním koalicím: velká města se zpravidla sčítají až nakonec a v nich jsou obě koalice silnější. Naopak SPD rovněž začíná pomalu klesat a ukazuje se, že její letošní výsledek může být mírně horší než při minulých volbách.

16:15 - Zatím to vypadá, že z koalice PIRSTAN lidé kroužkovali především Starosty. Piráti zatím po sečtení 50 procent hlasů mají jen dva poslance z 35 mandátů, jak píše iDnes. Vít Rakušan je také druhý v počtu preferenčních hlasů po Andreji Babišovi, lídr koalice SPOLU Petr Fiala je třetí. (Andrea Procházková)

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

16: 11 - Před čtvrtou hodinou, kdy předběžný celostátní výsledek ČSSD klesl pod hranici pěti procent, předstoupil v Lidovém domě před novináře předseda strany Jan Hamáček se slovy: „Ještě není vůbec sečtená Praha, tam se to rozhodne. A já věřím, že to dobře dopadne, protože Jana Maláčová vedla v Praze silnou kampaň.“ Zároveň dodal, že pokud by se strana do sněmovny nedostala, je ještě dnes připraven rezignovat na post předsedy. (Petr Horký)

Autor: Petr Horký
Autor: Petr Horký

16:04 -  Ve sněmovních volbách vítězilo po sečtení poloviny okrsků hnutí ANO s 29,75 procenta hlasů před koalicí Spolu, která měla 24,53 procenta. Třetí byla koalice Pirátů a STAN se 13,88 procenta. Do Sněmovny by se dostala čtyři uskupení, vyplývá z výsledků na webu volby.cz. Vládní ČSSD má průběžně 4,99 procenta, a do Sněmovny by se tak nedostala. Hnutí SPD mělo na čtvrtém místě 10,68 procenta. Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny zůstávají ČSSD s 4,99 procenta, Přísaha s 4,81 procenta a KSČM s 4,16 procenta. Minulé sněmovní volby vyhrálo hnutí ANO s velkým náskokem na dalších osm stran. Volební účast dosáhla v minulých sněmovních volbách 60,84 procenta. (České noviny)

16: 02 - Komunisté se zpronevěřili zásadám předvolebních štábů a bufet s občerstvením otevírají až kolem čtvrté hodiny. Chodbou ve třetím patře sídla strany v pražské ulici Politických vězňů se nicméně už před tím line vůně guláše, který má být podle slova běžícího zdejšími kuloáry „nejlepší ze všech štábů“. Guláš ale bude zřejmě to jediné, na co bude moci být KSČM pyšná, jak se odpoledne nachyluje, nevypadá to stranu příliš nadějně. S novináři brzy odpoledne mluvil hlavně místopředseda strany a někdejší šéf Komunistického svazu mládeže Milan Krajča, který je v osmatřiceti letech jedním z nejmladších politiků ve vedení strany. „Věřím, že se to nestane,“ říkal na otázku, jak se KSČM připravuje na odchod ze sněmovny právě v roce, kdy na jaře oslavila sté výročí vzniku. O hodinu později, když KSČM neboduje ani po sečtení třetiny okrsků (a menších obcí, kde obvykle mívá větší úspěch než ve velkých městech), už jednička pražské kandidátky Marta Semelová možnost odchodu ze sněmovny připouští: „Pokud by se to stalo, tak budeme dál pracovat pro lidi.“ Předseda KSČM Vojtěch Filip má dorazit kolem šesté. Reálně ale budou o budoucnost KSČM rozhodovat jiní - Filip ve funkci končí a strana si za dva týdny zvolí na mimořádném sjezdu nové vedení. (Silvie Lauder)

15:55 - “Kdyby to náhodou nedopadlo, tak si sedneme a řekneme si, kde se stala chyba,” prohlásil Jiří Hynek, lídr Přísahy v Praze, když byla sečtena skoro půlka hlasů  (v tu chvíli měli 4,81 procenta a spíš zvolna klesali). Ale prý je ještě brzy, protože “první velké město ukáže, kam se to vyvíjí”.  (Jiří Nádoba)

15:45 -  Po sečtení čtvrtiny okrsků ANO vítězí se 30,12 procenta hlasů před Spolu, které mělo 23,89 procenta. Třetí byli PirSTAN se 13,45 procenta. Do Sněmovny by se dostalo pět uskupení, vyplývá z výsledků na webu volby.cz. Vládní ČSSD má průběžně 5,13 procenta, a do Sněmovny by se tak dostala. Hnutí SPD mělo na čtvrtém místě 10,91 procenta. Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny zůstávají Přísaha s 4,85 procenta a KSČM s 4,39 procenta. (České noviny)

15: 35 - Po třetí hodině odpoledne do štábu koalice Spolu dorazil také lídr v Plzeňském kraji, poslanec Martin Baxa (ODS). O tom, jaké jsou šance koalice na celostátní vítězství a jak to s šancemi vidí na západě Čech, zatím příliš hovořit nechce. „Ale věříme tomu, že budeme schopni vládní koalice, kterou jsme deklarovali - Spolu a Pirátů se Starosty,“ řekl.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

15: 30 -  Ve sněmovních volbách vítězí po sečtení pětiny okrsků ANO se 30,11 procenta hlasů před Spolu, které mělo 23,81 procenta. Třetí byli PirSTAN se 13,42 procenta. Do Sněmovny by se dostalo pět uskupení, vyplývá z výsledků na webu volby.cz. Vládní ČSSD má průběžně 5,20 procenta, a do Sněmovny by se tak dostala. Hnutí SPD mělo na čtvrtém místě 10,95 procenta. Pátá ČSSD 5,20 procenta. Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do sněmovny zůstává Přísaha s 4,84 procenta a KSČM s 4,45 procenta. Minulé sněmovní volby vyhrálo hnutí ANO s velkým náskokem před dalšími osmi stranami. Dostalo 29,64 procenta hlasů. Druhá ODS měla 11,32 procenta, třetí Piráti 10,79 procenta a čtvrtá SPD 10,64 procenta hlasů. KSČM měla 7,76 procenta, ČSSD 7,27 procenta. KDU-ČSL obdržela 5,8 procenta hlasů, TOP 09 měla 5,31 procenta hlasů a STAN 5,18 procenta. Volební účast dosáhla v minulých sněmovních volbách 60,84 procenta. (České noviny)

15: 23 - Do štábu Pirátů a STAN právě dorazil lídr koalice Ivan Bartoš s poměrně s optimistickou náladou. „Věřím, že demokratická opozice uspěje,“ odpovídal na dotaz novinářů, že v době sečtení deseti procent hlasů výsledky pro Piráty a STAN nevypadají příliš dobře (mají zatím třináct procent). Řekl také, že jsou domluvení se šéfem druhé opoziční koalice SPOLU Petrem Fialou, že si po sečtení výsledků zavolají a domluví se na dalším postupu. Zároveň dodal, že letos byla kampaň jiná než před čtyřmi lety. Podle Bartoše byla agresivnější, ale zároveň si prý užil spolupráci se Starosty a jejich předsedou Vítem Rakušanem. (Andrea Procházková)

15: 21 - Ve volebním štábu ČSSD v Lidovém domě už je celé předsednictvo strany, ale před novináři se zatím šéfové strany neobjevili - sedí uzavření v oddělené místnosti, kde na obrazovkách sledují sčítání výsledků. Jan Hamáček v posledních dnech opakoval, že je optimista a věří, že se nejstarší česká strana do sněmovny dostane, byť jí poslední dva průzkumy přisuzovali méně než potřebných 5 procent hlasů. Ve čtvrt na čtyři pak do Lidového domu dorazil Matěj Stropnický, dvojka pražské kandidátky a asistent Jany Maláčové. „Rozhodnou pražská sídliště,“ řekl novinářům, než zmizel za dveřmi, za něž média nesmí. (Petr Horký)

15:20 - Server iROZHLAS.cz nabízí kromě přehledu průběžného sčítání výsledků také predikce celkových výsledků. Model vznikl ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. S pomocí voličských preferencí v posledních parlamentních volbách rozčlení okrsky do několika kategorií (tzv. mixed-multinomial model) a určí predikci jako vážený průměr již pozorovaných hlasů, přičemž váhy volí tak, aby se vyrovnalo zastoupení každé z kategorií okrsků v celé republice (tzv. metoda proporcionálního vyrovnávání).

15: 10 - Po sečtení pěti procent okrsků vedlo ANO se ziskem 30,88 procenta před Spolu s 23,63 procenta a PirSTAN s 12,73 procenta. SPD měla 10,81 procenta a ČSSD 5,34 procenta. V roce 2017 bylo v 15.03 sečteno 6 % a vedlo ANO s 31,67 %. Letos v tu samo dobu je sečteno 7,91 % a vede ANO s 30,72 %.  (České noviny)

15: 05 -  Policie při volbách zjistila desítky porušení protiepidemických opatření a má zatím dvě oznámení o možném kupčení s hlasy, ze Slaného a z Ostravska. (ČTK)

15:00 - Do štábu PirStan už přichází první politici. “Pro nás je klíčové, abychom dali dohromady 101 hlasů s koalicí SPOLU,” nastiňuje úspěch pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. (Andrea Procházková)

14: 55 - Ve volebním štábu Grand Hotelu Majestic Prague v pražské Truhlářské ulici se čeká, zda koalice Spolu zažije velkolepý úspěch. Blízcí spolupracovníci kandidáta na premiéra za Spolu Petra Fialy Respektu řekli, že v to stále věří, sám Fiala by se měl dostavit kolem šesté. Lídři koalice plánují společný příchod před novináře, čímž chtějí symbolizovat spolupráci a spojenectví. Tedy přesně to, s čím se snažili v uplynulých měsících získat voliče - vše začalo před rokem společnou fotkou s pivem. Volební štáb je v přízemí hotelu, jde o několik propojených místností a sálů, novináři zde mají volný pohyb a možnost oslovit kohokoliv z politiků, kteří se sem dostaví. (Ondřej Kundra)

14:45 - Novinářská místnost ve štábu ANO v budově Centra pohybové medicíny Pavla Koláře je otevřeno už hodinu a 45 minut, od jedné odpolední. A od počátku je také jasné, že zahlédnout nějakého politika nebude jen tak. Budova má dvě patra: nahoře přes vstup z ulice restauraci, dole velký sál s novináři. Do něj se vstupuje z jiné strany budovy, přes „politické patro“ nelze ani projít přes chodbu před dům. Vše je tu uděláno tak, aby se noha novináře nedotkla stejného místa jako nohy politiků. Když chtějí novináři ven na ulici, musí na pokyn ochranky oklikou, kolem tenisového kurtu a přes parkoviště. Premiér Babiš přijede podle informací tiskového mluvčího za médii až večer na tiskovou konferenci po sečtení hlasů. Tehdy nastane první možnost kontaktu s jedničkou ANO. První politici začnou přijíždět nejspíš kolem čtvrté, pak je možné přes tiskové požádat, aby přišli mezi novináře - a když budou chtít, tak prý přijdou. Přes silnici jsou u modré budovy hnutí ANO na přízemní terase zády do ulice nachystány party stany a v nich stolky. Tady bude centrum pražské buňky ANO. Ani stany ale nebudou přístupny novinářům. Heslo na wi-fi je azdorozthanitela, ale signál celkem často vypadává. Možná i proto tu nad hlavami novinářů na zdi při zaseknutém vysílání ČT 24 asi pět minut visela obří hlava Petra Fialy. Konkurovala fotce Babišovy hlavy na modrém pozadí plakátu ANO na vedlejší zdi. Byla menší, ale výš. (Ivana Svobodová)

14:40 - V Německu hlasovalo v českých parlamentních volbách asi 1350 lidí, zájem o hlasování odpovídá předchozím parlamentním volbám před čtyřmi lety. V Belgii odevzdalo hlasy v českých parlamentních volbách necelých 1100 lidí. Zájem byl asi o polovinu menší než v posledních volbách prezidentských. Zájem Čechů v Británii o volby byl letos tak velký, že se před velvyslanectvím v Londýně vytvořily dlouhé fronty, řekl ČTK konzul Pavel Duchoň. (České noviny)

14: 34 - V některých okrscích v Praze překročila podle mluvčích tamních radnic účast 70 procent, jde například o Prahu 6, Prahu 10 nebo některé okrsky nejlidnatější Prahy 4. Tam je průměrná účast zhruba 65 procent, někde se pohybuje kolem 60 procent, jinde se blíží spíš k 70 procentům. Podobně kolem 65 procent lidí přišlo volit také v Praze 1, v Praze 2 necelých 68 procent. Účast v osmé městské části se pohybuje kolem 61 procent. Před čtyřmi lety přišlo v Praze k urnám kolem 67 procent. (Aktuálně.cz)

14: 31 - Na Horské Kvildě v Plzeňském kraji, kde je nejvýše položená volební místnost v Česku, odvolilo více lidí s voličským průkazem než obyvatel obce. S voličským průkazem tam odvolilo 47 lidí, místních obyvatel bylo 45 z 55. Volební účast tak dosáhla na 90,2 procenta, informuje Česká televize.

14: 27 - Koalice Pirátů a Starostů má volební štáb v pražském divadle La Fabrika. Politici se zatím scházejí pomalu, příchod šéfa STAN Víta Rakušana a předsedy Pirátů Ivana Bartoše se předpokládá po třetí hodině. Hned na první pohled je vidět, že o koalici má zájem mnoho zahraničních médií. Jsou tu novináři z Německa, Maďarska, Polska i anglicky mluvících médií. (Andrea Procházková)

14: 18 - Vítězem voleb by se podle experimentálního modelu měla stát koalice Spolu se ziskem 25,5 procenta. Koalici Pirátů a hnutí STAN průzkum přisoudil podporu 22 procent a hnutí ANO 21 procent hlasů. Ve Sněmovně by podle modelu měli zasednout i zástupci SPD, která by měla 9,3 procenta a hnutí Přísaha se ziskem 5,3 procenta, píší Novinky.cz  Za průzkumem stojí skupina vědců z katedry sociologie Filozofické fakulty UK a Sociologického ústavu AV ČR, kteří se rozhodli zjistit, jestli je možné dělat přesné predikce i z dat na základě ankety. Do ní se se kromě čtenářů Novinek zapojili rovněž čtenáři serverů SeznamZprávy a DeníkN. Celkem autoři dostali k vyhodnocení 105 tisíc dotazníků, z nichž s ohledem na extrémní náročnost zpracování náhodně vybrali polovinu.

14: 10 - Štáb koalice Spolu v Grand Majestic Hotelu Prague je po 14. hodině plný novinářů, ale zatím prakticky bez kandidátů na poslance. Napravit to jako jeden z prvních přišel Marek Benda který se ve sněmovně pohybuje od roku 1989. Nyní je trojkou pražské kandidátky. (František Trojan)

Autor: František Trojan
Autor: František Trojan

14:00 -  Volební místnosti v Česku se právě uzavřely. Hlasování v letošních sněmovních volbách tímto skončilo. V jednotlivých volebních místnostech nyní začne sčítání výsledků. Hlasy z 14 886 okrskových komisí sčítá na 2 600 osob, všechna data zpracovává Český statistický úřad.  O hlasy se utkalo celkem 22 uskupení a 5258 kandidátů. Podle průzkumů by v dolní komoře mělo mít zastoupení nejméně sedm stran, další tři se pohybovaly kolem vstupní pětiprocentní hranice.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].