Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nový kabinet chce šetřit, zpomalit zadlužování a snížit daně. Termíny si ale nedává

Koaliční program je dohodnutý jen vágně: detaily a termíny se dořeší za pochodu

Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš/Respekt
Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Lídři pěti koaličních stran, které se chystají utvořit příští vládu, už si dohodli základy společného programu. Slibují v něm snižovat schodek státního rozpočtu a zavést úlevy u některých daní - ale obojí poběží pomaleji, než šlo vyčíst z některých předvolebních slibů.

Na všechny sliby nejsou v napjaté státní pokladně peníze – což ale bylo známo už před volbami. Problém má být vyřešen tím, že nákladné závazky budou v programu zatím uvedeny bez tvrdých termínů. K jejich uskutečnění dojde až poté, kdy se nová garnitura chopí vládních úřadů a vyhodnotí svoje možnosti.

Vyplývá to z první neoficiální verze společného programu, kterou získala Česká televize, a z reakcí přímých účastníků koaličních jednání na otázky Respektu. Zatím ale nikdo ze straníků nechtěl program komentovat přímo, s uvedením jména – s odůvodněním, že dohoda v rámci pětikoalice je zveřejnit dojednaný dokument až příští týden.

Fialova vláda se chce zavázat ke snížení schodku veřejných financí na tři procenta hrubého domácího produktu. Letos – podle návrhu státního rozpočtu, jak jej do sněmovny odeslala končící Babišova vláda – má schodek činit 7,7 procenta a příští rok pak pět procent HDP.

Kdyby mělo dojít ke snížení z pěti na tři procenta už příští rok, znamenalo by to proškrtat 130 miliard korun. K tomu však nedojde - slib tříprocentního schodku zatím není dohodnut k žádnému konkrétnímu datu. K dosažení cíle má dojít co nejdříve. Absence tvrdého termínu umožňuje oddálit a rozložit škrtání na celé volební období - zároveň strany pracují s tím, že by mohly zkusit dosáhnout slíbeného cíle dříve než za čtyři roky.

Jak toho chtějí dosáhnout, ale zatím není dohodnuto. „Nemůžete čekat, že v okamžiku, kdy jsme dodělali programovou přílohu, bychom byli schopni vymyslet detaily všech těch opatření,“ uvedl na otázku ohledně škrtů jeden ze stranických lídrů.

Jednou z cest má být audit státní správy tak, aby se snížil počet státem placených lidí na ministerstvech. K tomu má dojít během příštího roku. Petr Fiala už dříve mluvil o tom, že noví ministři dostanou za úkol najít ve svých resortech úspory v řádu až šesti procent, ale i toto bude obtížné. Kupříkladu ve školství by se to neobešlo bez snižování platů učitelů nebo jejich celkového počtu, přitom nová vláda považuje - stejně jako její předchůdkyně - vzdělávání za prioritu. Podobný rozpor vznikne také na ministerstvu obrany, kde se mají výdaje naopak zvyšovat na úroveň avizovaných dvou procent HDP.

Nejasné je také tempo slibovaného snižování daní. V programu mají zůstat položky, jako je snížení dvou procentních bodů na sociálním pojištění pro firmy, ale rovněž až poté, co se podaří dostat veřejné finance pod kontrolu – což opět umožňuje pracovat s plněním tohoto cíle pružně podle potřeby.

Každoročně by mělo dojít k navyšování slevy na poplatníka u daně z příjmu, v programu se objeví i další vládní sliby, opět bez termínu. „Snažili jsme se, aby se tam oba programy promítly. Tam, kde to drhlo, jsme je obrousili, ale nebylo to tak, že bychom něčí bod vyhodili,“ uvedl již citovaný zdroj.

Metodou, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, je vyřešena otázka přijetí eura, které část pětikoalice chce, a část nikoli. Tříprocentní schodek rozpočtu je jednou z podmínek pro vstup do eurozóny, program by tedy měl být formulován tak, že nová vláda připraví zemi na to, aby podmínky vstupu plnila. Zároveň nikde nebude řečeno, že někdo o přijetí eura usiluje.

Program bude obsahovat i obligátní slib důchodové reformy, ale bez podrobností, které by budoucí vládu zavazovaly k podstatným krokům. Důchodový systém bude navržen jako třípilířový v duchu toho, na čem se strany shodly už v minulém volebním období v rámci komise pro spravedlivé důchody.

První dva pilíře má tvořit státní systém poskytující jednak základní rovný důchod a jednak zásluhovou složku podle zaplaceného pojistného. To je ale jen technické početní rozdělení toho, jak je důchod vyplácen dnes – změna by nastala jen v případě, že by některá ze složek byla nějak podstatně zvýšena, na což v rozpočtu nejsou peníze, a tak se k tomu program nebude konkrétně upínat.

Třetí pilíř tvoří už dnes fungující dobrovolné penzijní připojištění. Nově slíbeným bodem ale bude možnost poslat jedno procento důchodových odvodů přímo na důchodový účet rodičů nebo prarodičů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].