0:00
0:00
Agenda3. 10. 20205 minut

Donald Trump a covid 19, den první: co teď?

Americký prezident je v nemocnici, američtí voliči v nejistotě

Donald Trump na první prezidentské debatě
Autor: AP, Julio Cortez

Uplynulo zhruba dvacet čtyři hodin od chvíle, kdy Donald Trump na Twitteru oznámil, že se i s manželkou Melanií nakazil koronavirem. První verze zněla, že americký prezident nemá žádné příznaky a izoluje se v Bílém domě. Později Bílý dům upřesnil, že Trump vykazuje mírné příznaky a lékaři mu preventivně naordinovali experimentální „koktejl“ na posílení imunity.

Další informace hovořila o preventivním přesunu prezidenta do nemocnice. V tuto chvíli se podle oficiálních informací vrchní velitel amerických ozbrojených sil nachází ve vojenské nemocnici The Walter Reed Army Medical Center a podle všeho začal brát antivirový lék remdesivir. Před odchodem do nemocnice americký prezident zveřejnil osmnáctivteřinové video, v němž sdělil, že se jemu i jeho manželce daří dobře. Ošetřující lékaři zdůraznili, že prezident nepotřebuje ventilátor.

↓ INZERCE

Nákaza se mezitím zjevně šíří mezi spolupracovníky prezidenta i americkou politickou elitou. Pozitivní test oznámil šéf Trumpovy předvolební kampaně Bill Stepien i bývalá blízká poradkyně Kellyanne Conway. Nemocní jsou také američtí republikánští senátoři Mike Lee a Thom Tillis, kteří se - podobně jako Kellyanne Conway - zúčastnili ceremoniálu jmenování nové soudkyně Nejvyššího soudu Amy Coney Barrett (soudkyně podle některých informací prodělala covid-19 v předchozích měsících).

Kdo může vládnout

Situace se rychle vyvíjí, takže předjímat budoucí vývoj je v podstatě nemožné. Spojené státy ale mají pro podobné případy k dispozici pravidla, jež mohou využít v případě, že prezident není schopen vykonávat svou funkci. Prezident sám může podle 25. ústavního dodatku předat své pravomoci dočasně svému viceprezidentovi. Tím je v tuto chvíli Mike Pence, který již oznámil negativní výsledek testu.

pic.twitter.com/B4H105KVSs— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 2, 2020

Prezident se může v takovém případě kdykoliv na základě vlastního rozhodnutí znovu chopit vlády, stačí jeho jediné písemné prohlášení. Dodatku využil například Ronald Reagan kvůli drobnějšímu chirurgickému zákroku a dvakrát George W Bush kvůli složitějším lékařským vyšetřením - prezidentské pravomoci včetně možnosti zahájit jadernou válku se na několik desítek minut ocitly v rukou viceprezidenta Dicka Cheneyho.

Výkon prezidentské moci může také přerušit prohlášení skupiny vrcholných politiků složené z viceprezidenta, členů kabinetu a vybraných kongresmanů. V tomto případě se jedná o nedobrovolné převzetí moci určené pro případ, kdy se prezident náhle ocitne v situaci, kdy sám nemůže rozhodovat. I toto opatření je pouze dočasné a prezident ho může pozastavit jediným písemným prohlášením, v němž potvrdí, že je funkci opět schopen vykonávat. K podobné situaci ovšem zatím nikdy nedošlo.

V případě úmrtí amerického prezidenta přechází jeho pravomoci automaticky na viceprezidenta, který vládne do konce volebního mandátu. To se samozřejmě již stalo: nejznámější je případ atentátu na Johna Kennedyho, po němž složil prezidentskou přísahu Lyndon Johnson. Pravidla pamatují i na případ, kdy by zemřel také viceprezident, moc v takovém případě přechází do rukou šéfa/fky dolní komory Kongresu, v tuto chvíli demokratky Nancy Pelosi.

Nejasné volby

O něco méně je jasné, co se bude dít s nadcházejícími prezidentskými volbami. Klíčový prezidentský kandidát ještě nikdy neonemocněl tak blízko termínu voleb, situace tedy nemá precedens. V tomto bodě je i z amerických médií cítit, že vládne nejistota.

Mike Pence a Mike Pompeo Autor: REUTERS

Jisté je, že pokud je kandidatura znemožněna, získává dotyčná strana právo nominovat jiného kandidáta. Tím by se v tomto případě nestal automaticky viceprezident Mike Pence, kandidát by musel podle regulí republikánské strany projít vnitrostranickou schvalovací procedurou - v praxi by o ní rozhodli zástupci jednotlivých států. Primárky se konat nemusí.

Problém je v tom, že jednotlivé americké státy mají různé termíny uzávěrky, některé jsou již za ní. Hlasovací lístky jsou mnohde vytištěné - a hlavně, volby už vlastně probíhají. V tuto chvíli již milióny Američanů zaslaly svůj hlas poštou. Jak s odevzdanými hlasy naložit, zda je automaticky považovat za hlasy odevzdané novému kandidátovi nebo například za neplatné hlasy, není úplně jasné - a interpretace se bude lišit stát od státu. Pravděpodobnost, že vše skončí právními spory, je opravdu vysoká.

Nejzazší variantou je samozřejmě zrušení či odložení voleb. O tom by musel hlasování rozhodnout Kongres, v němž ovšem každou z obou komor v tuto chvíli ovládá jiná politická strana. Zda by politici dokázali najít shodu, je samozřejmě zcela otevřená otázka.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].