Další nepřekvapivé volební vítězství. Pro Putina hlasovala i vlajka
 
Vladimir Putin
Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin má za sebou další vítězné volby. Jeho strana Jednotné Rusko si podle všeho udrží dvoutřetinovou většinu ve Státní dumě (dolní komoře ruského parlamentu). Jde o dostatečnou sílu, která Putinovi dál umožní prosazovat v parlamentu vše, co uzná za vhodné. Konečné zisky budou sice tentokrát nižší než v minulosti, což podle pozorovatelů signalizuje únavu z Putinovy partaje, ale pro ruské vedení z toho zatím nic zásadního nevyplývá. Volby do dumy byly posledním hlasováním před tím, než budou Rusové vybírat prezidenta – čehož se Putin díky změně ústavy může opět zúčastnit.

Každopádně i tentokrát byly volby zmanipulované: z řady míst byly hlášeny podvody, kdy lidé vhazovali víc hlasů, k manipulacím docházelo opakovaně i při sčítání. Na sociálních sítích se objevila videa zachycující nesrovnalosti. Na jednom z nich poté, co se volební komisařka zády ke schránce, kdosi schovaný za ruskou vlajkou vytáhne ruku a začne do urny házet lístky. Parodický twitterový účet „Temný Putin“ to doprovodil slovy: „Jsem tak populární, že pro mě hlasuje dokonce i vlajka.“

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=eWN2CnT516E

Opozice se voleb nemohla účastnit, její nejviditelnější představitel Alexej Navalnyj byl již v zimě odsouzen ve vykonstruovaném procesu a sedí ve vězení. Stalo se také poté, co přežil otravu řízenou ruskou kontrarozvědkou FSB a vrátil se z německého léčení do Moskvy. Další opoziční kandidáti jsou v domácím vězení nebo v exilu. V podstatě všem, kdo chtěli kandidovat, to bylo znemožněno. Voleb se mohla účastnit jen papírová opozice povolená Kremlem.

Na stranu autoritativního ruského vedení se před volbami nepřímo postavily i západní společnosti Apple a Google: na základě požadavků a výhružek Putinovy administrativy znemožnily uživatelům stahovat tzv. Navalného chytré hlasování. Opozice jeho prostřednictvím v daném místě voličům doporučovala ty nezávislé kandidáty, kteří měli největší šanci porazit představitele Jednotného Ruska.

Čtěte také reportáž: Popíchnout Putina

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1972

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte