Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Chcete mít pod stromečkem Tuska, nebo Kaczyńského, zjišťoval polský list

Deník Rzeczpospolita provedl svérázný, ale vypovídající výzkum popularity politiků

Předvolební mítink Rafała Trzaskowského - ilustrační foto  • Autor: Matěj Stránský
Předvolební mítink Rafała Trzaskowského - ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Jsou různé způsoby, jak se dostat do hlavy voličům a zjistit, jak o politice přemýšlejí a co směrem k politice a politikům cítí. Polský nezávislý deník Rzeczpospolita přišel na docela vynalézavý způsob. Objednal si průzkum, v němž mají Poláci říct, kterého politika by pozvali k štědrovečernímu stolu. To už je rozhodnutí, které má jistou váhu - pro většinu Poláků jde o rodinný vrchol vánočních svátků, stejně jako v Česku.

Je to sice svérázná anketa popularity, které nebyla provedena podle všech běžných standardů, ale deník upozorňuje, že i tak má značnou vypovídací hodnotu, že v ní zvítězil varšavský starosta Rafał Trzaskowski před prezidentem Andrzejem Dudou. Trzaskowského by u stolu viděla ráda víc než pětina oslovených. Relativně mladý politik, těsně podlehnuvší v posledních prezidentských volbách právě Dudovi, tak potvrdil roli přívětivé tváře hlavní opoziční strany Občanská platforma (PO). Boršč a kapra (další podobnost s českými Vánocemi) by s ním chtěli jíst hlavně mladí voliči a lidé z největších polských měst.

Andrzej Duda se s 18,5 procenty oslovených také nedržel špatně. A také tento relativně mladý politik potvrdil velmi podobnou roli přívětivé tváře – tentokrát hlavní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). S Trzaskowským by se však při obcházení zájemců o společnou večeři spíš míjeli. Duda byl sice rovněž populární mezi mladými voliči, ale zejména mezi těmi z malých měst a vesnic.

Jako třetí skončil bývalý prezidentský kandidát Szymon Hołownia, hlava jím založeného politického hnutí Polsko2050. Výzkum vánočních pozvání tak (nepřekvapivě) kopíruje i stranické preference. Hołowniovo hnutí se pravidelně umísťuje třetí za dvěma hlavními polskými uskupeními.

Jistého vítězství dosáhla PO na dalších příčkách. Šéf opozice a bývalý premiér Donald Tusk je jednoznačně žádanějším hostem než jeho protivník Jarosław Kaczyński. S Tuskem, čtvrtým nejžádanějším vánočním hostem, chce trávit večer dvanáct procent dotazovaných, s Kaczyńským jen pět. Šéfa PiS a reálného vládce země tak přeskočili jeho spolustraníci: premiér Mateusz Morawiecki a expremiérka Beata Szydło; oba se pohybují kolem šesti procent.

Nad ně se ještě vklínil šéf polských lidovců Władysława Kosiniaka-Kamysza, který v české politické realitě odpovídá kombinaci Bohuslava Sobotky a Mariana Jurečky. Pozoruhodný vánoční vkus pak projevila dvě procenta dotázaných, kteří by štědrovečerní chvíle chtěli strávit s Robertem Bąkiewiczem, hlavou polských neonacistů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].