Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko po volbách: NATO na východě, exministryně v potížích, tajná zpráva ve skartovačce

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Předvolební kampaň ANO • Autor: Milan Jaroš/Respekt
Předvolební kampaň ANO • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Nasazení českých vojáků

Česko by se mělo podílet na nasazení jednotek NATO ve východních zemích aliance. Řekl to ministr zahraničních věcí Jan Lipavský minulý týden po jednání s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem v Bruselu. NATO v reakci na napětí na hranicích Ukrajiny s Běloruskem a Ruskem posiluje připravenost členských zemí, součástí čehož je i posílení vojenských kapacit NATO. Podle vyjádření slovenského ministra zahraničí Ivana Korčkoka se jedná také o tom, že by mohly být jednotky rozmístěny i na Slovensku, které přímo hraničí s Ukrajinou. “Bylo by to ve prospěch bezpečnosti České republiky,” řekl Lipavský.

Dva miliony pro Schillerovou

Fotky a videa pořízené pro bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou na sociální sítě stály ministerstvo financí téměř dva miliony. Serveru Seznam Zprávy ministerstvo financí sdělilo, že na platy fotografa a kameramana od září 2020 do listopadu 2021 vynaložilo 1 930 769 korun. Ještě loni před volbami přitom úřad tvrdil, že žádné fotografy ani kameramany nezaměstnává a Schillerová si materiály na sociální sítě pořizuje sama.

Ministryně nejprve pro CNN Prima News uvedla, že “šlo o profesionály, kteří pracovali na tiskovém odboru (…) a utvářeli mediální obraz celého ministerstva”. V nedělních Otázkách Václava Moravce pak řekla, že fotky osobnějšího charakteru platilo hnutí ANO. “Mě to baví, přijdu večer do postele a pobaví mě, když si to prohlížím. Je to pro mě důležitá zpětná vazba, lidé často píší svoje příběhy, co si o mě myslí, kritizují, co jsem měla na sobě, jaký jsem měla účes,” komentovala Schillerová pro Seznam Zprávy už loni svůj vztah k sociálním sítím, kde politička srší aktivitou. Současný ministr financí Zbyněk Stanjura ji označil za “ministryni Instagramu”.

Olympijský bojkot

Česká vláda se připojí k bojkotu olympijských her a do Pekingu nikoho oficiálně nepošle. Uvedl to minulý pátek na Twitteru premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem. Bojkot již oznámila řada dalších zemí jako Velká Británie, USA či Nizozemsko, jejich představitelé se her nezúčastní kvůli obviněním z porušování lidských práv v Číně. Český bojkot přichází poté, co na konci minulého roku velvyslanec v Číně Vladimír Tomšík konání her podpořil, podle svých slov na přání prezidenta Miloše Zemana. Šéf diplomacie Jan Lipavský se pak od jeho slov distancoval “a požádal jej, aby se zdržel dalších výroků v tomto smyslu”.

Sjezd Zelených

V čele Zelených po víkendovém sjezdu dál zůstává duo Magdalena Davis a Michal Berg. Davis uvedla, že po výsledcích v parlamentních volbách, kde strana získala pouze 0,99 procent hlasů, byla připravena odejít - “zůstat ale může někdy znamenat větší odpovědnost než odejít,” vysvětlila. Staronoví předsedové také na debatě během online sjezdu uvedli, že strana je v kontaktu s ČSSD. Možná volební spolupráce Zelených a sociálních demokratů se řešila již před loňskými parlamentními volbami, ale sociální demokraté ji nakonec odmítli. ČSSD však od povolebního sjezdu nově vede Michal Šmarda.

Je pryč – omylem

Pražský hrad údajně skartoval tajnou zprávu o tom, že za výbuchy ve Vrběticích stojí agenti GRU. Takové vysvětlení měli zaměstnanci hradu poskytnout policii, když chtěla zjišťovat - i metodou otisku prstů - zda se k dokumentů nedostali nepovolané osoby. Více se dočtete ve společné investigaci Respektu a Radiožurnálu. Tématem by se tento týden měl zabývat i sněmovní bezpečnostní výbor.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].