Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko po volbách: Babiš proti vajíčkům, vláda proti neočkovaným, Zeman proti Lipavskému

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Jan Lipavský • Autor: Milan Jaroš/Respekt
Jan Lipavský • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Babiš měl strach

Prvním veřejným gratulantem k výročí 17. listopadu 1989 se stal Andrej Babiš. Na Národní třídu v Praze, kde se před 32 lety odehrál známý střet s policií, se premiér vydal v doprovodu svých spolustraníků Karla Havlíčka a Aleny Schillerové už v šest hodin ráno. Důvodem byla obava, že se jako bývalý komunista a agent StB dostane do střetu se svými kritiky. To se povedlo, protože bývalí revolucionáři ve sváteční den zřejmě vyspávali. „Nám řekla ochranka, že na nás budou házet vajíčka, tak proto jsme přišli brzo,” řekl Babiš České televizi.

Česko proti neočkovaným

Vládní politiky opět zaskočil prudký nárůst nakažených koronavirem a překvapeně hledají způsob, jak šíření nákazy zpomalit. Za situace, kdy země nechce vyhlásit všeobecný lockdown, nezbývá, než se zaměřit na neočkované lidi. Tak postupují i jiné státy a se zpožděním se pro to rozhoduje také Babišův kabinet. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slíbil, že předloží návrh opatření, podle něhož bude fungovat jako důkaz bezinfekčnosti pouze dokončené očkování nebo doklad o prodělané nemoci.

Stát chce pomocí tohoto kroku přimět neočkované, aby se očkovat nechali. Opatření je ale sporné v tom, že očkování sice výrazně chrání daného člověka, nicméně bezinfekčnost zajistit nedokáže. Mnoho jednoznačných možností, jak šíření infekce zpomalit, ovšem vláda k dispozici nemá.  Ve čtvrtek dosáhl počet nově nakažených nejvyšších hodnot a experti upozorňují, že číslo se bude dál zvyšovat.

Jak skončí spor o “nevhodného” ministra?

Vítěz parlamentních voleb Petr Fiala navštívil v nemocnici nemocného prezidenta a předal mu návrh složení nového kabinetu. V něm si místa podělilo všech pět stran chystané koalice. Návrh obsahuje jména patnácti mužů a pouze tří žen; tři navržení členové dělali ministry již v minulosti. Miloš Zeman sdělil, že má výhrady k návrhu pirátského exposlance Jana Lipavského na ministra zahraničí, protože se mu prý nelíbí některé jeho názory. Ten například nedávno kritizoval plán poslat jednoho ze Zemanových lidí jako nového velvyslance na Ukrajinu.

Zeman hned také Fialovi navrhnul, aby zatím převzal diplomacii sám, než se najde jiný kandidát s lepšími názory. Fiala může vyhovět stejně, jako to v minulosti ve stejné situaci dělal Andrej Babiš. Nebo má možnost podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu, která by vyjasnila, nakolik prezident smí vetovat jednotlivé ministry jen proto, že se mu chce. Babiš takovou žalobu podat odmítal a Fiala se k této možnosti dříve nechtěl vyjadřovat. Podle odborníků by ale pomohla vyjasnit poněkud nepřehledné prezidentské pravomoci.

Běžencům se rýsuje možnost návratu

Nejnovější zprávy z polsko-běloruské hranice naznačují, že se napjatá situace mírně uvolňuje. Polské i státní běloruské informační zdroje hlásí, že Lukašenkův režim poslal k hranicím autobusy a zhruba tisíc lidí usilujících o vstup do Evropské unie nechal převézt dál od hranice do provizorních záchytných táborů. BBC také píše, že irácká letecká společnost Iraqi Airways oznámila, že pošle do Běloruska speciální letadla, aby převezli běžence zpět domů. To ale asi nebude snadné, protože podle kusých zpráv běženci návrat odmítají. U hranic navíc mezitím vznikají další divoká tábořiště a očekává se další útok na hranice.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].