Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Češi mají i svoje výtahy. Vystrčilova delegace znervózňuje Tchajwance kvůli covidu

Devadesátičlenná delegace si musela vyjednat výjimku, aby nemusela do čtrnáctidenní karantény

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (vpravo) s manželkou (v popředí) přiletěli 30. srpna 2020 do Tchaj-peje na návštěvu Tchaj-wanu • Autor: ČTK
Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (vpravo) s manželkou (v popředí) přiletěli 30. srpna 2020 do Tchaj-peje na návštěvu Tchaj-wanu • Autor: ČTK

Za mimořádných opatření probíhá ostře sledovaná návštěva šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu. Žádné nebezpečí však předsedovi horní komory parlamentu v ostrovním státě, který Čína považuje za svoje území, nehrozí. Riziko v tomto případě představuje sama česká delegace - kvůli covidu.

Tchaj-wan záhy po vypuknutí pandemie koronaviru přijal velmi přísná omezení osobní svobody obyvatel ve snaze eliminovat rozšíření nákazy - a ta se do značné míry vyplácejí. Dvacetimilionový ostrov na dohled od Číny, kde celosvětová epidemie propukla, registruje od počátku karantény pouze 488 případů onemocnění koronavirem. Za uplynulý týden přibylo několik jednotlivých případů a většinou šlo o cizince.

Česká delegace má proto striktně omezený prostor, a to doslova. Po hotelu se Češi pohybují ve speciálních koridorech, aby se nemísili s ostatními hosty, mají svoje patro, kde jsou ubytovaní, a další, kde probíhají schůzky, a jsou pro ně i zvlášť vyčleněné výtahy. Už krátce po přistání delegace absolvovala první test na covid-19 a další ji čeká v úterý; samozřejmostí je nošení roušek ve všech společných prostranstvích, což tchajwanská média kritická vůči vládě přísně sledují.

To vše  proto, že cizinci musí po příletu na Tchaj-wan nastoupit do čtrnáctidenní karantény. Devadesátičlenná delegace podnikatelů, senátorů, komunálních politiků v čele s primátorem Prahy, která doprovází Vystrčila spolu s novináři, si musela vyjednat skupinovou výjimku, jejíž součástí jsou zmíněná opatření.

V jedné chvíli kvůli nim dokonce hrozilo, že cesta bude zrušena. Zástupci téměř čtyř desítek vesměs menších českých soukromých firem si dojednali individuální schůzky v Tchaj-peji i jinde na ostrově, avšak tchajwanské ministerstvo zahraničí je den před plánovaným odletem delegace chtělo zrušit - v obavě kvůli veřejné skandalizaci volně se pohybujících cizinců, kteří nenastoupili karanténu.

Předseda Senátu Vystrčil proto šéfovi tchajwanské diplomacie v pátek 28. srpna pohrozil, že pokud nebudou povoleny domluvené schůzky, na ostrov následující den neodletí. Taková varianta by byla pro Tchaj-wan velkou diplomatickou prohrou. Delegace druhého nejvyššího ústavního činitele Česka je zdaleka největší oficiální západní návštěvou za posledních několik dekád a Tchajwanci o ni na pozadí agresivní kampaně Pekingu velmi stáli. Mediální pokrytí Vystrčilových schůzek je mimořádné, všude ho sledují desítky tchajwanských - a také státních čínských - štábů.

Předsedu Senátu čekají setkání s politickými představiteli státu včetně prezidentky a premiéra a také se zástupci byznysu. V pondělí odpoledne místního času přednesl Miloš Vystrčil svůj zřejmě nejdůležitější projev tchajwanské mise, konkrétně na půdě univerzity Chengchi, kde v roce 2004 promluvil Václav Havel.

Čína se proti návštěvě českého ústavního činitele podle předpokladu už ozvala; odsoudila ji jako vměšování do čínských záležitostí a čínský ministr zahraničí Wang I v Pekingu prohlásil, že za to Vystrčil „zaplatí vysokou cenu“.

„Mě to prohlášení mrzí, protože naopak zasahuje do vnitřních záležitostí České republiky. Tato cesta nemá cíl se vůči někomu vymezovat; má vytvářet co nejlepší prostor k hospodářskému rozvoji České republiky a ke spolupráci mezi demokratickými zeměmi,“ reagoval na to v Tchaj-peji Miloš Vystrčil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].