Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Hlavní protivník ředitele BIS bude dál působit na Hradě. Byla mu prodloužena smlouva

Jiří Rom odešel z tajné služby poté, co jednal s někdejším zakladatelem Věcí veřejných Vítem Bártou

Ředitel BIS Michal Koudelka • Autor: Aktuálně.cz - Jakub Plíhal
Ředitel BIS Michal Koudelka • Autor: Aktuálně.cz - Jakub Plíhal

Bývalý ředitel analytiky BIS Jiří Rom, kterého po odchodu z kontrarozvědky zaměstnal loni v létě Pražský hrad a jehož jméno Miloš Zeman později propojil s úsilím zbavit se ředitele BIS Michala Koudelky, dál zůstává v prezidentské kanceláři. Hrad původně přijal Roma na rok, ale nyní mu smlouvu prodloužil.

„Smlouva byla jmenovanému po vzájemné dohodě prodloužena o rok, to je do 31. 8. 2022,“ napsal tento týden redakcím Respektu a Aktuálně.cz v odpovědi na žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím šéf legislativního odboru prezidentské kanceláře Václav Pelikán.

Co přesně je náplní jeho práce, není přitom jasné. Kancelář prezident republiky to nesdělila, neodpověděl na to ani kancléř prezidenta Vratislav Mynář, ani mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Nereagoval ani sám Rom. Přestup šéfa analytiky BIS k Miloši Zemanovi od začátku vyvolal výrazné pnutí v bezpečnostní komunitě. V tajné službě se totiž podílel na zprávách označujících Rusko a Čínu za bezpečnostní riziko pro Česko, ale pak šel pracovat k prezidentovi, který tuto otázku naopak vždy zlehčoval a s oběma autoritativními režimy udržuje nadstandardní vztahy.

Nástup Roma na Hrad oznámil Zeman v novinovém rozhovoru, v němž zároveň sdělil, že shromáždil složku materiálů, které snad Koudelkovi definitivně zlomí vaz. To byla jedna jeho z klíčových operací v prezidentském úřadu  - Zemanovi vadilo, že pod jeho vedením bránila BIS pronikání ruského a čínského vlivu do Česka. Souvislost Zemanova prohlášení byla jednoznačná, a v politických kuloárech se tak ihned začalo spekulovat, že zmíněné „kompro“ musel Zemanovi dodat právě nový zaměstnanec. Rom - podobně jako Koudelka - pracoval v BIS od počátku devadesátých let a svého nedávného šéfa znal velmi dobře.

Podle nejčastěji skloňovaného vysvětlení nástupu na Hrad Rom nikdy neskousl, když se v létě 2018 při novém rozdávání karet nestal ředitelem BIS on, ale právě Koudelka. Rom měl blízké vztahy s odcházejícím šéfem Jiřím Langem a podle znalců poměrů v BIS věřil, že ho Lang tehdejší vládě Bohuslava Sobotky doporučí. To se však nestalo a Sobotka ukázal na Koudelku.

Rom z BIS odešel narychlo a možný výklad nabídl podle dřívějšího zjištění Respektu a Aktuálně.cz loni poslancům bezpečnostního výboru sám Koudelka. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů redakcí poslancům výboru a také členům komise pro kontrolu tajné služby popsal, že Rom v době, kdy pracoval v BIS, jednal s někdejším zakladatelem Věcí veřejných Vítem Bártou, o čemž se kontrarozvědka měla dozvědět.

Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš
Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš

BIS tento kontakt měla vyhodnotit jako problematický. Z jakého důvodu, ale není jasné. Deník N v minulosti s odvoláním se na jednoho z členů komise pro kontrolu BIS bez upřesnění uvedl, že Rom měl podezřelé kontakty. Jak informovala MF DNES, Bártova bývalá bezpečnostní agentura ABL v minulosti sledovala politiky, jejich manželky a děti. Respekt později upozornil, že Bárta svým poslancům dával pravidelně peníze za loajalitu.

Složka materiálů na Koudelku, která měla Andreje Babiše přesvědčit, aby se ředitele BIS zbavil, však nakonec nic konkrétního neobsahovala. Zpráva, kterou Respekt a Aktuálně.cz získaly, byla formulována obecně a obsahovala jen nedoložená obvinění, že BIS ohledně Ruska varuje bez důkazů. Zeman následně letos, když ještě vystupoval na veřejnosti, přešel do dalšího útoku, když uvedl, že BIS sledovala jeho poradce Martina Nejedlého, muže bez bezpečnostní prověrky s nejasnými vazbami na Rusko. Babišova vláda se nakonec za Koudelku částečně postavila: nebyl sice po vypršení svého mandátu znovu jmenován na pět let do funkce, byl však pověřen řízením kontrarozvědky na neurčito s tím, že konečné rozhodnutí bude až na nové vládě.

Další působení Roma na Hradě v době, kdy je Miloš Zeman v nemocnici a není jasné, kdy se z ní vrátí, není jedinou novinkou, která se váže k práci tajných služeb. Deník N ve středu uvedl, že prezident a jeho nejbližší okolí čelí podezření, že od nich unikaly tajné informace. Případ už před hospitalizací hlavy státu v Ústřední vojenské nemocnici začala řešit Národní centrála proti organizovanému zločinu a také kontrarozvědka BIS. Její informace, jak popsal Deník N, měly unikat.

Zdroje Respektu a Aktuálně.cz uvádějí, že věc se má týkat právě Zemanova veřejného srpnového prohlášení, kdy řekl, že BIS odposlouchávala jeho nejbližší okolí. Prezident se to měl podle svého tvrzení dozvědět od nejmenovaného důstojníka BIS. Kdyby někdo takový existoval, znamenalo by to, že vynesl utajované informace k těm, na něž se kontrarozvědka zaměřovala, a mohl se tak pokusit zmařit akci bezpečnostních složek. Zda k tomu skutečně došlo, kdo je oním mužem a kde nyní působí, má být předmětem zjišťování policie.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].