Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Byli jsme po celém světě, pochvaluje si protivládní demonstrant s židovskou hvězdou

David Tesař nyní svolává akci proti pandemickým opatřením do Ostravy a chce založit politickou stranu

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Pražský kavárník David Tesař už ví, jaké to je získat pozornost. Ve svém podniku Daruma Coffee v pražské Dittrichově ulici si pochvaluje, že o něj a jeho kolegy byl větší zájem než o vystoupení zpěváka Daniela Landy, který se v neděli promlouval z pódia na Staroměstském náměstí proti vládním koronavirovým opatřením. Ty vadí i Davidu Tesařovi, ale mluví o podobné akci, která proběhla o dva dny dřív na Václavském náměstí.

A o ohlas po pátečním protestu skutečně neměl nouzi. „Byli jsme po celém světě,“ říká spokojeně Tesař. Způsobil to fakt, že donedávna neznámý muž si společně s dalšími protestujícími připnuli na klopu žlutou židovskou hvězdu a místo nápisu Jude si na ní dali „Netestovaný“ – jako výraz odmítání koronavirových testů. To okamžitě vyvolalo vlnu nevole, představitelé židovské obce se ohradili proti zneužívání symbolu holocaustu a doporučili Tesařovi, ať zamíří na pietní místa, kde byli jejich předci kvůli své etnicitě hromadně vyvražďováni.

„Možná vlivem dnešní koronavirové pandemie mnozí lépe chápou, co znamená omezení pohybu, nakupování, zákazy návštěv, vycházení a další restrikce. Ale zcela jistě nikdo netrpí hladem, není ponižován, nebylo mu zabaveno kolo, auto, rádio, televize, může chodit do přírody, do parku, není okrádán o majetek a nikdo nikoho nestěhuje do Terezína a v dobytčáku dál na východ. Prosíme a žádáme, nepoužívejte nášivky žlutých hvězd, urážíte oběti nacismu,“ uvedl za Židovskou obec František Bányai.

Nošení symbolu kritizovala i řada politiků a historiků, ostře o ní tweetoval pražský zpravodaj BBC Rob Cameron. Podle vyjádření policie nicméně nošení Davidovy hvězdy při demonstraci ani jindy není trestným činem. Kvůli účasti na zmíněné nedělní pražské akci liberecká radnice oznámila, že neprodlouží smlouvu tamní seniorské ombudsmance Lence Tarabové, která rovněž měla připnutou šesticípou hvězdu. Odůvodnila to tím, že se znevěrohodnila a jedná se o zneužití odkazu holocaustu.

„Nemám se za co stydět. Mně nemůže nikdo vytýkat nic protižidovského, vždyť se jmenuji David,“ odmítá kritiku použití hvězdy Tesař. „Míra a způsob piety vůči obětem je osobní věc a nikomu nepřísluší, aby ji u druhého hodnotil, stejně jako nehodnotíte míru projevení smutku na pohřbu.“

Kdo s nápadem na hvězdu přišel, si prý již nevzpomíná. Mluvili o tom údajně dopředu opakovaně s dalšími lidmi, kteří se sešli na zmíněné demonstraci. Hvězdy pak někdo dosud neznámý v den konání akce přinesl na Václavské náměstí, kde si je spontánně připnuli.

„Občané naší země jsou udržováni ve střehu neustále se měnícími neopodstatněnými opatřeními, která se mnohdy mění ze dne na den a jsou pro mnohé ekonomicky likvidační, což je obdobná situace, která byla i v nacistickém Německu a je obecně charakteristická pro totalitní režimy. Zákazy a příkazy napříč společností to začíná - a když vystrašená nebo lhostejná většina mlčí, může docházet ke zvěrstvům, jaká se děla v historii,“ vidí Tesař ve svém současném osudu paralelu s historií.

Co přesně mu hrozí, nicméně nedokáže specifikovat. „My nevíme, na co jsou ty stany,“ odkazuje jen k místu polní nemocnice v Letňanech, kterou vláda vybudovala pro případ, že by klasická nemocniční zařízení nestíhala nápor nemocných koronavirem. Na otázku, zda se tedy bojí, že v nich bude s dalšími protestujícími uvězněn kvůli jinému názoru na řešení pandemie, resp. kdo a proč by to dělal, Tesař tajemně říká: „Důvod si vždycky najdou.“

Tvrdí, že pro něj je hvězda nejen symbolem utrpení, ale i „symbolem toho, co se ve společnosti dělo, než k tomuto utrpení Židů vůbec mohlo dojít“. „Destruktivní proudy ve společnosti, které by mohly skončit novodobým fašismem a segregací skupiny obyvatelstva, která třeba nebude očkovaná, tady nepochybně jsou již přítomné. Začalo to přesně takovýmito nařízeními, zavíráním škol, zvýhodněním těch, kdo udělají to, co se po nich z hlediska moci chce,“ prohlašuje.

David Tesař svolává na polovinu ledna demonstraci do Ostravy, chce založit politickou stranu a kandidovat s ní do Poslanecké sněmovny. I když si žádnou chybu ohledně žlutých hvězd nepřipouští, tvrdí, že teď s ní již nebude vystupovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].