Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Budoucí soupeř Viktora Orbána: zavedená europoslankyně, nebo starosta-ostrostřelec

Maďarská opozice vybírá svého premiérského kandidáta

Autor: Profimedia
Autor: Profimedia

Maďaři nespokojení s vládou státostrany Fidesz právě vybírají lídra, který se na jaře postaví Viktoru Orbánovi ve volbách jako premiérský kandidát sjednocené opozice. Tamní experiment s takzvanými primárkami a spojováním protivládních sil zatím běží tak, jak si maďarské opoziční strany naplánovaly. Mnozí nezávislí i přiznaně opoziční komentátoři si pochvalují, že do maďarské politiky se po letech vrátila politika. Dokonce s až nečekanou razancí.

Co že to říkal

V průběhu září vybrali opoziční voliči 106 kandidátů, kteří budou usilovat o poslanecká křesla. Maďaři volí většinu parlamentu podobným způsobem, jaký znají Češi ze senátních voleb. V každém ze sto šesti okrsků nabídly opoziční strany svého člověka a slib, že za vítěze primárek se pak všechny postaví a budou jej podporovat. Je to jediná šance, jak odstranit v jednokolových okrskových volbách hegemona Fidesz, jehož kandidáti rozdrobenou opozici s přehledem poráželi, a zajišťovali tak své straně ústavní většinu.

Gergely Karacsony • Autor: REUTERS
Gergely Karacsony • Autor: REUTERS

Spolu s tím poslali příznivci opozice do druhého kola tři adepty na premiérského adepta - europoslankyni Kláru Dobrev, budapešťského starostu Gergélyho Karácsonye a doposud komunálního politika a politického ostrostřelce Pétera Márki-Zaye.

Karácsony, jeden ze žhavých favoritů na vítězství, však odstoupil ve prospěch Márki-Zaye. Bylo to překvapení: v prvním kole skončil druhý a jeho ambice byly dlouho známé. Politické počty jsou nicméně jasné. Pokud by se o hlasy ve druhém kole ucházeli všichni tři, vyhrála by Dobrev, suverénní vítězka prvního kola. Ale jak si myslí velká část opozice, europoslankyně má menší šanci porazit ve volbách Orbána než Márki-Zay. Tihle dva tedy nyní zápasí o přízeň opozičních voličů.

Márki-Zay je starosta jihomaďarského středně velkého města Hódmezővásárhely. Do veřejného povědomí vstoupil jako překvapivý vítěz starostenských voleb nad kandidátem Fideszu v tradičně fideszovském kraji. Je to samorost nezávislý na politických stranách a jeho představy o politice jsou svérázné: je zastáncem “vlády expertů”, nikoli politiků, kterým ostatně dává najevo pohrdání. Považuje se za zástupce křesťanského pravice a svým voličům slibuje v jistém smyslu pokračování vlády Fideszu, jen bez únosu státu a obrovské korupce, okořeněný ignorováním “politického systému”. To může v praxi znamenat leccos a podle mnohých je to nebezpečná cesta do neznáma.

Klára Dobrev je naopak ztělesněním politického establishmentu - místopředsedkyně Evropského parlamentu a členka nejsilnější opoziční strany Demokratická koalice. S politickou minulostí ji pojí fakt, že je manželkou nenáviděného i milovaného expremiéra Ference Gyurcsányho a jeho stranickou podřízenou.

Péter Marki-Zay • Autor: Profimedia
Péter Marki-Zay • Autor: Profimedia

Což je podle mnohých její slabina. Gyurcsány je hlavním terčem vládní propagandy - a pokud Dobrev primárky vyhraje, s jistotou se v médiích Fideszu rozpoutá hotová protigyurcsányovská bouře. Ale ani bez té by rozhodně nebyl klid: spousta Maďarů nesnáší expremiéra kvůli jeho patnáct let staré vládě, která se potkala s dluhovou krizí. Což šance Dobrev podle pozorovatelů dál snižuje.

V Trumpově stylu

Márki-Zay má teoreticky velkou šanci oslovit nespokojené voliče Fideszu. To Dobrev nedokáže, ale zase snáz přiláká ty, kteří mají plné zuby agresivního národovectví a vzývání těch tradičních hodnot, které se právě hodí. Dobrev je představitelkou moderní levice se vším všudy. Šance tak jsou vyrovnané, voliči mohou divoce taktizovat a oba kandidáti si přestávají brát servítky.

Márki-Zay tak obvinil Dobrev z vydírání politiků, kteří váhají s jeho podporou, a označil všechny voliče primátora Karácsonye, kteří ho přes doporučení jejich kandidáta nebudou v druhém kole volit, za zrádce opozice a národa. Takový slovník se nápadně podobá řečem politiků Fideszu.

Klára Dobrev zase varuje voliče opozice, že plácání všeho možného ve stylu amerického exprezidenta Donalda Trumpa nikdy nevedlo k ničemu dobrému, což je jasná narážka na Márki-Zaye, který už pronesl několik výroků, nad kterými se mnozí Maďaři pozastavili. Třeba že výchovná facka ještě žádnému dítěti neuškodila.

I přes ostré výpady však zatím oba kandidáti deklarují, že porážku přijmou a všechny síly napnou do podpory úspěšnějšího z nich. Fidesz sám si zjevně přeje do druhého kola Kláru Dobrev. Deník Magyar Nemzet po mnoha letech urážek začal Dobrev chválit jako “uměřenou a zkušenou” političku, která jediná z celé opozice dokáže zemi vést. To je všeobecně hodnoceno jako pokus vládní strany podpořit kandidátku, kterou považuje za lehčího soupeře.

Primárkové místnosti se uzavřou v sobotu, už o víkendu tedy bude zřejmé, kdo povede opozici do jarního souboje s Viktorem Orbánem a jeho Fideszem.

Klára Dobrev • Autor: Profimedia
Klára Dobrev • Autor: Profimedia

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].