Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Bělorusko: s protesty, násilím a bez hokeje

Mistrovství světa se v Minsku konat nebude

Běloruský prezident Lukašenka • Autor: REUTERS
Běloruský prezident Lukašenka • Autor: REUTERS

Běloruský diktátor Aljaksandr Lukašenka coby velký milovník hokeje přijde letos o jednu velkou radost. Světový šampionát v hokeji, který se měl v Bělorusku na jaře konat, se odehraje někde jinde. Tamní mistrovství světa odmítají platit sponzoři, protestují proti němu běloruští sportovci (byť sami hokejisté jen výjimečně). Například lotyšská hokejová federace, která měla šampionát spolupořádat, už dříve řekla, že své hokejisty do Běloruska nepošle a spolupracovat s Běloruskem nebude. Mezinárodní hokejová federace pak v pondělí definitivně řekla, že se hokej v Minsku hrát nebude.

Jako první z velkých sponzorů odpadla kosmetická firma Nivea, po ní následovala Škodovka, dlouholetý generální partner mistrovství. Ve svém vyjádření si přitom nenechala žádná zadní vrátka a neodvolávala se na “bezpečnostní situaci” - firma řekla, že ”respektuje a podporuje lidská práva”. Jinými slovy, pokud bude u moci prezident Lukašenka, auto značky Škoda nebude stát za mantinelem, kde stojí každý rok. Stejně mluví i další sponzoři. Na rozdíl od mezinárodní hokejové federace, která zmiňuje právě “potíže se zajištěním bezpečnosti” fanoušků a účastníků turnaje.

V současnosti má ale Lukašenka a jeho režim závažnější problémy než zrušené mistrovství - v zemi už přes sto šedesát dní trvají mohutné protesty proti srpnovým zfalšovaným prezidentským volbám, které silové složky brutálně potlačují, a západní státy Lukašenku za prezidenta neuznávají. Ještě před rokem se Lukašenka mohl na mistrovství velmi těšit. Když se v Bělorusku konalo zatím naposledy v roce 2014, byl to velký divácký i organizační sukces, který zlepšil pověst země ve světě.

Letos se mohlo opakovat to samé, navíc by tím Lukašenka stvrdil své dlouholeté nadbíhání Západu a pomalé povolování šroubů. Namísto toho přišly podle pozorovatelů až groteskně zfalšované prezidentské volby a policejní brutalita, která z Lukašenky udělala politického vyvrhele zcela odkázaného na ruskou podporu.

Hokejoví fanoušci, kteří jsou zároveň aktivní protestující, mají z odebraného mistrovství smíšené pocity. Respektive byli by spokojení s oběma variantami, jak popisuje reportáž televize Belsat. Sebraný šampionát je ostuda pro režim a zvýšení tlaku na něj. Pokud by se mistrovství v Bělorusku naopak konalo, bylo by určitě nad síly policie potlačit demonstrace jinou než osvědčenou brutální formou - a v každém případě by se pozornost světa obrátila i k vytrvalému protestnímu hnutí.

Otázka, kde jinde by se turnaj mohl konat, ještě není rozřešená. Spekulovalo se o Rusku, nabídlo se Dánsko a podle informací médií je ve hře i Slovensko.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].