0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda9. 9. 20212 minuty

Babiš junior: Ohledně Krymu jsem řekl policii pravdu

Příští pondělí bude premiérův syn vypovídat ještě jednou, tentokrát ke kauze Čapí hnízdo

Andrej Babiš ml.  ve čtvrtek vypovídal na policii ohledně svého – jak tvrdí on – nedobrovolného zavlečení na Rusy okupovaný poloostrov Krym v roce 2017. Na policii strávil pět hodin a mohl jí poskytnout svědectví, které bude klíčové pro další vyšetřování případu. Policie, která věc prověřovala pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, případ letos v únoru odložila s tím, že nešlo o trestný čin ani přestupek. Premiérova syna z prvního manželství do té doby nevyslechla, protože žil ve Švýcarsku.

To se nyní změnilo. Před nedávnem se Babiš ml. do Česka přestěhoval a projevil zájem na policii vypovídat. Co přesně aktuálně policii sdělil, nechtěl po podání vysvětlení příliš specifikovat. „Řekl jsem policii pravdu ohledně zavlečení. Řekl jsem jim vše o tom, co se stalo,“ řekl Babiš ml. Respektu na otázku, co bylo tím hlavním sdělením, které detektivům předestřel. Po setkání s policií ale zopakoval, že „je jasné, že cesta na Krym byla nedobrovolná“.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Průběh rozhovoru s detektivy popsal Babiš ml. jako „profesionální“. „Mluvil jsem s jednou komisařkou a s jedním státním zástupcem. S tím, jak proběhl výslech, jsem byl spokojen,“  dodal. Babiše ml. na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu. Protopopová v minulosti pracovala jako poradkyně současného premiéra Andreje Babiše - a to v době, kdy působil na ministerstvu financí. Před tím kandidovala za ANO v Praze 8.

Na Babišův pobyt na Krymu v minulosti upozornili reportéři Seznamu. Zatímco jeho otec vždy tvrdil a trvá na tom dodnes, že jeho syn nebyl na poloostrov unesen, ale trpí schizofrenií, a jel si tam proto odpočinout, média řešila, že hlavním důvodem cesty i vypracování posudku měl být snaha, aby se Babiš ml. vyhnul ze zdravotních důvodů stíhání v kauze údajného dotačního podvodu na Babišově farmě Čapí hnízdo.

V době pobytu Babiše ml. na Krymu se totiž podvod vyšetřoval a syn premiéra ve věci mohl podat důležité svědectví, které mohlo více objasnit, zda jeho otec při získávání dotace porušil zákon, či ne. V případu Čapího hnízda bude Babiš. ml. vypovídat příští týden v pondělí. Zda jeho čtvrteční výpověď bude vést policii k přehodnocení případu „zavlečení na Krym”, detektivové zatím neoznámili.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].