Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Země za svítání

Spojené státy končí bojové operace v Iráku

  • Autor: Profimedia.cz
• Autor: Profimedia.cz

Američtí vojáci, kteří v obrněných transportérech přejížděli minulý týden irácké hranice směrem do Kuvajtu, si podle vlastních slov odvážejí Irák v sobě. „Když na vás poprvé vystřelí, je to prostě hrozné,“ řekl pro CNN jeden z nich, ostřelovač Terry Wetzel. „Než sem přijedete, myslíte si, že jste dospělí. Ale tohle místo vás změní.“

Seržant Wetzel byl jedním z devadesáti tisíc amerických vojáků, kteří se v posledních osmnácti měsících stáhli z Iráku. Bojové operace, jež začaly útokem spojenců na režim Saddáma Husajna v březnu 2003, končí oficiálně o půlnoci z 31. srpna na 1. září. Úderem dvanácté se Operace irácká svoboda promění na Operaci nové svítání a seržant Wetzel bude pravděpodobně na cestě domů. „Mám pocit, že jsme udělali, co jsme mohli. Teď je to hodně na irácké armádě, jejich policii a vládě. Pomohli jsme, jak to šlo,“ popisoval svoje pocity voják, který měl navzdory svým zážitkům z odjezdu podle všeho radost jako malý kluk.

Vyváznout z Iráku se zdravou kůží je jistě i dnes otázkou štěstí. V tuto chvíli například nikdo neví, kolik v zemi umírá lidí. Údaje se výrazně liší. Když například letos v létě agentury AP a Reuters sečetly své každodenní záznamy, vyšlo jim, že během července přišlo na různých místech země při útocích extremistů o život 535 vojáků a civilistů, tedy nejhorší výsledek za poslední dva roky. Americká armáda se proti tvrzení vehementně ohradila a nabídla vlastní čísla – 222 mrtvých, z toho 161 civilistů, a 782 zraněných.

Armáda ale neví všechno nebo všechno neříká. Když po rozporu mezi údaji začali pátrat novináři The New York Times, narazili na případy útoků a násilností, které v armádních záznamech chyběly. V jedné bagdádské čtvrti tak například obyvatelé shodně popisovali útok maskovaných ozbrojenců a místní nemocnice skutečně potvrdila příjem tří zastřelených vojáků irácké armády a jednoho zraněného policisty, Američané však o celé věci zjevně neměli ani ponětí. Novináři požádali o vyčíslení počtu obětí irácké ministerstvo vnitra, obdrželi údaj 391 mrtvých za červenec. Podle téhož zdroje byl dramatičtější duben, kdy v Iráku zahynulo 583 lidí.

Pokračování článku najdete v Respektu 34/2010, který vychází v pondělí 23. srpna.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].