Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Z nového čísla

V područí prezidenta

Generál de Gaulle v roce 1958 vyšachoval francouzský parlament a uspořádal zemi podle svých představ

Charles De Gaulle sleduje vojenskou přehlídku, 1959
Charles De Gaulle sleduje vojenskou přehlídku, 1959 • Autor: Profimedia.cz

Formování nové, „prezidentské“ vlády Jiřího Rusnoka oživilo debaty, jež zaznívaly už před přímou volbou prezidenta v lednu 2013 – zda v České republice potichu nevzniká prezidentský systém. Inspirací pro tyto diskuse je někdy příběh generála de Gaulla, který před lety ve Francii vychýlil mocenské váhy na stranu prezidenta.¨

Přerod z parlamentního na poloprezidentský systém v bouřlivém roce 1958 byl však dramatickým, vskutku „francouzským“ příběhem. Vycházel především z napjaté bezpečnostní situace a hrozby občanské války, v níž klíčovou roli hrály Alžírsko, nebezpečí vojenského převratu a autoritářská osobnost samotného de Gaulla.


Na konci roku 1957 si nejbližší přátelé v té době už sedmašedesátiletého Charlese de Gaulla, bývalého vůdce Svobodných Francouzů a zachránce Francie během druhé světové války, všimli jeho zvláštního rozpoložení. Na jednu stranu viditelně zestárl a jako by se bál, že jeho kariéra je již u konce. Na druhou stranu nijak neochabla jeho ctižádost a vůle k moci.

Ve svém sídle v Colombey-les-Deux-Églises, jakémsi neformálním mocenském centru, tehdy, už deset let po svém odchodu z politiky (stáhl se kvůli nesouhlasu s příliš silným postavením parlamentu v poválečném uspořádání země), čekal na příležitost. A ta přišla hned následující rok.

Čtrnáct let, jež v roce 1958 uplynuly od osvobození Francie, nebylo klidnou etapou rekonstrukce a prosperity. Válkou rozvrácená země s obtížemi (a díky americké hospodářské pomoci) odvrátila nebezpečí katastrofálních sociálních bouří a nevratné sovětizace. Vyšachovala mimořádně silnou komunistickou stranu z podílu na moci.

Čtvrtá republika (1946–1958) stála sice také u zrodu důležitých evropských struktur a začlenila se pod americký obranný deštník v rámci NATO - ovšem ekonomicky, vojensky i psychologicky „krvácela“ především kvůli svým koloniím. 

banner Respekt zamcene
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte