Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

V pasti

Politici si zadělávají na razantnější defenestraci. Výmluvám ODS se nelze divit. Voliči jim totiž vyrazili dech.

Výmluvám ODS se nelze divit. Voliči jim totiž vyrazili dech. • Autor: Matěj Stránský
Výmluvám ODS se nelze divit. Voliči jim totiž vyrazili dech. • Autor: Matěj Stránský

Kdo ODS v tolika významných městech prohrál volby? Nevíte? No přece Barack Obama. Alespoň to nepřímo naznačuje v našem článku poražený primátor Liberce za ODS Jiří Kittner, který nevidí na dosavadní politice občanských demokratů nic špatného a na vině je prý i právě celosvětové volání po Změně, které v USA odstartoval Obama. Pokud to tak je, stojí za to poslat do Washingtonu díky.

Trapné vytáčky však nejsou specialitou jen ve městě, které je hodnocené jako nejzkorumpovanější v Česku. Po celé republice je slyšet reakci ODS: Za debakl nemůžeme my, ale nepopulární kroky vlády, vznik TOP 09 či negativní kampaň proti nám. Za těmito výmluvami se skrývá důležitý rozměr – pokud někdo čekal tolik potřebnou obměnu politických stran, bude zřejmě zklamán. A to možná hned dvojnásob. Panika a touha zachránit se u moci vede ODS k podbízení se ČSSD a mnohdy i jednání s komunisty.

Nezpytování svědomí
Výmluvám ODS se tak trochu nelze divit. Voliči jim totiž vyrazili dech. Vezměme si známé pořekadlo, že v Praze vyhraje ODS, i kdyby za ni kandidovala jen tenisová raketa Václava Klause. S tím mnozí občanští demokraté počítali nejen v hlavním městě. Proto je zaskočilo, že už to není pravda nejen v Praze, ale ani v Brně, Ostravě, Liberci, Českých Budějovicích, Karlových Varech atd.

Už podruhé v krátké době obyvatelé této země ukázali, že nejsou obětí nějakých schémat dosavadního rozhodování. Neplatí tak, že volí stále ty samé; dokážou si vybírat. Ve sněmovně potrestali zejména chování velkých stran. Nyní ve městech nedali hlas uskupením, která se chovala arogantně či koruptivně. A vzhledem k tomu, že na většině radnic měla dominantní postavení ODS, nejčastěji se potrestání týkalo této strany.

Mělo by přijít zpytování svědomí, ale zatím jsme svědky pravého opaku. Na mnoha místech jako by představitelé ODS chtěli dát voličům za pravdu, tedy že jim nejde o politiku, ale o privátní prospěch, a zahájili jednání s komunisty (například České Budějovice), kupují se přeběhlíci (například Chomutov) nebo se chystají velké koalice s ČSSD (Brno, Ostrava, možná i Praha, kde matadoři nechtějí skousnout úspěch Zdeňka Tůmy a jeho TOP 09).

Každé městečko či město se uklidňuje představou, že někoho na druhé straně republiky nebude zajímat, co se u nich děje. Místní příběhy jsou nicméně skládačkou, která vytváří celkový obraz občanských demokratů. A ten je ve městech většinou velmi tristní. Je to dědictví dlouhodobého přehlížení problémů z centra. O skandálech se píše léta a kromě několika kritických prohlášení Mirka Topolánka a nyní Petra Nečase se nic nestalo.

Celý komentář Erika Taberyho si můžete přečíst v novém čísle Respektu 43/2010, které vychází v pondělí 25. 10. 2010.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].