Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Průvan v síti

Německo chce už v polovině tohoto století získávat většinu energie z obnovitelných zdrojů. Ambiciózní proměna se rozběhla právě před deseti lety a kritici vládního plánu varují, že slibovaný odklon od fosilních paliv a jádra přinese ekonomickou katastrofu. Snažili jsme se zjistit, jak vlastně vypadá zblízka unikátní experiment, který může být v případě úspěchu vzorem pro celou planetu.

Německý unikátní experiment může být v případě úspěchu vzorem pro celou planetu • Autor: Karel Cudlín
Německý unikátní experiment může být v případě úspěchu vzorem pro celou planetu • Autor: Karel Cudlín

Plochou krajinu protínají vodní kanály, všudypřítomná jezírka a močály prozrazují blízkost moře. Nedaleko se pase stádo krav a nad nimi v podvečerní mlze vzduchem krouží tři lopatky, každá o délce téměř 60 metrů. Protínají se 130 metrů nad zemí v elegantním útvaru připomínajícím vzducholoď. Celé monstrum, vydávající zvuk podobající se sledu hlubokých povzdechnutí, jako by skrývalo síly, proti nimž je lidský mravenec bezmocný.

To je ostatně pravda. Ačkoli se lopatky jedné z největších současných větrných turbín na světě zdánlivě loudají, ve skutečnosti jejich konce rotují rychlostí kolem 200 kilometrů v hodině a do prostoru mezi nimi by se vešly tři boeingy 747. Na horizontu krajiny nedaleko severoněmeckého pobřežního města Bremerhaven se otáčí spousta dalších podobných vrtulí. Běží zde na zkoušku kvůli nejrůznějším měřením, ale jinde tyto gigantické větrné věže už běžně fungují.

Zatímco dnes Německo získává zhruba 16 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů, tedy pomocí větru, slunce, vody, biomasy a tepla zemského nitra, do roku 2050 se má toto množství podle vládního plánu zvýšit na plných 80 procent. Podíl „zelené“ energie na celkové energetické spotřebě by pak měl do poloviny století stoupnout ze současných deseti procent na šedesát.

Celou reportáž Martina Uhlíře si můžete přečíst v novém čísle Respektu, které vyjde v pondělí 10. 1. 2011.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].