Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Pro koho pracuje BIS

Pokud existuje cosi jako pohádkový klid na práci, musejí o tom za zdmi této prosklené krabice na kraji Prahy něco vědět. V ústředí civilní kontrarozvědky pracuje osm stovek lidí, roční rozpočet přesahuje miliardu, možnosti špehovat spoluobčany jsou nevídané a možnosti protivné kontroly zvenčí minimální. Přesto nás BIS už léta zásobuje objevy, které lze - zpravidla v kvalitnější verzi - běžně najít v otevřených zdrojích včetně médií. Je nad slunce jasné, že v práci české tajné služby rozhodně není něco v pořádku.

Česká tajná služba si netroufá na nejmocnější osoby v této zemi. • Autor: Milan Jaroš
Česká tajná služba si netroufá na nejmocnější osoby v této zemi. • Autor: Milan Jaroš

Každý Čech si může už skoro dvacet let na konci léta prolistovat veřejnou výroční zprávu tajné služby. Hlavní informace, která letos uvízla v paměti těm, kdo se do ní skutečně začetli, je, že situace v České republice je rok od roku horší. Ve zprávě se objevuje od roku 2005 stále větší počet jmen firem se státní účastí, které se podílejí na manipulování veřejných zakázek, vyvádění státních peněz na soukromá konta, ovlivňování parlamentem schvalovaných zákonů ve svůj prospěch a vzrůstajícím vlivu organizovaného zločinu bílých límečků na státní správu a politiku. Letos zpráva nenechává suchou nit prakticky na žádném státním podniku.

Problém je, že to je asi tak všechno. Zpráva tajné služby určená pro veřejnost totiž není příliš konkrétní. Vůbec nevíme, co zajímavého si představit pod sděleními, že ČEZ nebo Czech Coal ovlivňují prostřednictvím vlivových skupin znění některých zákonů,  že v Lesích ČR pokračuje nevýhodný prodej dřeva spřízněným soukromým firmám nebo že ze státní České exportní banky mizí peníze na soukromé účty v daňových rájích.

Tyhle kusé informace už ovšem dávno známe z médií, zpráv Nejvyššího kontrolního úřadu nebo neziskových organizací. Od BIS se čekají spíše zasvěcené analýzy, proč se situace nemění, kdo za to může, proč vláda nekoná a proč policie nic nevyšetřuje.

V letní veřejné zprávě nic takového není. Právě teď ale přistála politikům na stole tajná verze výroční zprávy a tam by toho mělo být podstatně více. Několik zdrojů z řad ministrů, poslanců i důstojníků BIS, kteří znají vládní dokument, však svorně tvrdí, že i zde se BIS oklikou vyhýbá čemukoli, co by potvrzovalo zřejmý fakt. Že totiž naznačené české potíže mají na svědomí politici a jejich chráněnci ve vrcholných funkcích firem se státní účastí. Co tedy v poslední tajné zprávě stojí?

BIS například oznamuje, že ČEZ prolobboval ve sněmovně znění dvou zákonů. První umožní největší tuzemské firmě dále manipulovat veřejné zakázky prostřednictvím dceřiných firem, zejména Škody Praha, druhý nadále neumožní, aby hospodaření ČEZ prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad. Důstojníci zjistili i to, že Česká exportní banka vyvedla skrze soukromou firmu Sklostroj Turnov peníze do daňových rájů. A do třetice – Lesy ČR stále prodávají dřevo nevýhodným způsobem.

Možná je to hrozné, ale rozhodně to není nijak překvapivé. Informace o prvním objevu BIS se dají najít v médiích, o České exportní bance si přečteme daleko více podrobností v nálezu NKÚ a stejné je to s Lesy ČR. Řekněme to ještě jinak: Zpráva české tajné služby je ve světle práce kolegů ze světa poměrně výjimečná. Například běžný zvídavý Švéd se ze zprávy své tajné služby dozví, kolik defraudačních zločinů bylo v zemi spácháno, uvidí ukázky konkrétních případů a návrhy bezpečnostních či zákonných opatření. Stejné je to ve Finsku, Dánsku nebo Nizozemsku. V Německu tajná služba informuje pouze o extremismu a terorismu, ale aktivního čtenáře uspokojí zpráva Spolkového kriminálního úřadu, také se v ní píše o naprosto konkrétních zločinech a ohroženích. Všechny reporty převyšuje pravidelná zpráva FBI, ta poslední na padesáti stránkách, které se věnují ekonomickému ohrožení země. Najdeme v ní popis rizik, konkrétní případy i návrhy zákonodárcům, co se situací dělat.

Proč tedy česká BIS nic z toho nedělá?

Experti mimo mikrofon nabízejí v zásadě dvě vysvětlení. Podle prvního si tajná služba netroufá na nejmocnější osoby v této zemi. Její alarmující zprávy jsou alespoň konspirativním vzkazem pro veřejnost – podívejte se, jaké hrůzy se tu dějí, my na ně upozorňujeme a nikdo s tím nic nedělá. Druhou alternativou je, že BIS aktivity odpovědných politiků a šéfů státních podniků kryje a pouští jen ty informace, které jsou víceméně známé a BIS se před veřejností prostě nemůže tvářit, že je nezná.

Ani jedno vysvětlení není povzbudivé a je namístě se ptát, jak práci BIS hodnotí adresáti jejích tajných zpráv. Na rozdíl od veřejnosti totiž mohou požadovat od ředitele BIS Jiřího Langa jisté podrobnosti a rozklíčovat, co nám BIS vzkazuje a jak moc je zapletena do korupčního propletence této společnosti. 

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].