Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Noční život velkého jogína

Sexuální skandál indického guru oživuje otázku, zda věřit mistrům z Východu

Vyhýbat se špatné společnosti. • Autor: Profimedia.cz
Vyhýbat se špatné společnosti. • Autor: Profimedia.cz

Atmosféra v pokoji se Evě Vrbové něčím nezdála. Nestávalo se často, aby indický guru svámí Mahéšvaránanda během svých občasných návštěv České republiky někoho po skončení meditace pozval k sobě do pokoje. Ale být nablízku muži považovanému žáky za osvíceného mistra brala jako poctu. Jen to podivné šero a fakt, že se ocitla ve svámího ložnici, ji trochu znepokojovaly.

Když ji vousatý guru rozvalený na posteli vyzval, ať si svlékne tričko, podezření zesílilo, ale její mysl ještě reagovala s důvěrou. „Jakou zkouškou mám projít?“ blesklo jí hlavou.

Léta strávená v komunitě Jóga v denním životě, přesvědčené o neomylnosti svého guru, udělala své. Eva poslechla. Poslechla i poté, co jí Mahéšvaránanda řekl, ať si „nabije své srdce o jeho“. Polonahá a ztuhlá teď ležela na svámího těle. Až když ji začal osahávat na intimních partiích, zbytky rozumu se vzepřely. „Je to boží blaženost,“ šeptal jí do ucha, zatímco v tlumeném světle kouřily vonné tyčinky. „Ne, není,“ našla v sobě Eva poprvé sílu nesouhlasit, a když naléhal, důrazně zopakovala: „Ne, není.“

Od oné noční události v pražském bytě uběhlo už patnáct let a za tu dobu o ní Eva Vrbová mluvila jen málo. Až letos náhodou na internetu zjistila, že není zdaleka jediná, kdo něco podobného prožil. Svědectví o sexuálních eskapádách osvíceného guru, žijícího oficiálně v celibátu, od jara přibývá a skandál nabírá obrátky. V Rakousku, kde mezinárodní společenství Jóga v denním životě sídlí (pobočky má ve třiceti zemích), se jím zabývá vládní Úřad pro sekty, v zemích bývalé Jugoslávie svého duchovního vůdce opustila řada místních lídrů, v Austrálii se organizace prakticky rozpadá. V Česku, které s několika tisíci členy patří k hlavním základnám, je ale zatím ticho.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].