Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Detektivové ve službách režimu

Snímek Ve stínu potvrzuje, že Česko nemá pořádné filmové kriminalisty

Ani po listopadu se nevrátili detektivové čapkovského typu. • Autor: Falcon
Ani po listopadu se nevrátili detektivové čapkovského typu. • Autor: Falcon

Detektivky už dávno nejsou v běžném repertoáru kin, kriminální žánr se téměř kompletně přesunul na televizní obrazovky. Doba, kdy u nás fungovala jistá propustnost mezi těmito dvěma médii, skončila s Hříšnými lidmi města pražského a 30 případy majora Zemana, které se kromě seriálové podoby dočkaly i kinofilmů. Proto také v českém kontextu působí jako velká událost, že vznikla výpravná detektivka Ve stínu odehrávající se navíc v politicky tuhých padesátých letech. 

Pro režiséra Davida Ondříčka (Šeptej, Samotáři, Jedna ruka netleská, Grandhotel) jde nepochybně o nejambicióznější dílo, které má oslovit široké publikum, a přitom na něj klást estetické a etické nároky. Kromě zapeklitého (i když ne příliš domyšleného) detektivního příběhu nabízí historickou reflexi a apel, který se již snaží nepůsobit přímo politicky, ale spíše „poctivě“ chlapácky: Vždycky si můžeš zachovat tvář a bojovat za pravdu.

Ivan Trojan coby policejní kapitán Hakl zjišťuje, že několik propojených loupeží má úplně jiného pachatele, než chce Státní bezpečnost. Ta touží zinscenovat politický proces se členy židovské obce, aby se pozornost veřejnosti soustředila na „vnitřního nepřítele“ a bylo možné tvrdit, že krach plánovaného hospodářství a měnová reforma mají jiné viníky než komunistickou vládu. Haklův boj s mnohohlavou hydrou StB nemůže skončit dobře, přesto jde policista proti zdi; jako by cítil, že nikdy jindy v tomto režimu už nebude mít možnost zachovat se charakterně.

Tím se Hakl stává pravým opakem neblaze proslulého majora Honzy Zemana, který naopak v prvních dílech obludného třicetidílného seriálu pochopil, na jaké straně je správné stát. Nejen Zeman, ale i Hakl jsou však scenáristickými konstrukty a výsledná díla neslouží ani jako detektivka, ani jako reflexe doby – byť Ve stínu nejde obviňovat ze zlých úmyslů. Důvod je ten, že u nás takřka chybí tradice detektivů, kteří by byli něčím víc než neživotným ztělesněním idejí vládnoucího režimu nebo úniku z něj.

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].