Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Zbrojní zakázky

O zbrojních zakázkách pro českou armádu píši už skoro dvacet let, posledních pět ale s mnohem menším nasazením, protože kolem roku 2005 přestalo to téma čtenáře, včetně mých zasvěcených kolegů, naprosto zajímat. Bylo to jako na kolovrátku. Podezřelá předražená zakázka s cenou minimálně miliarda, popsaná v médiích – v Respektu – poměrně podrobně. S detaily ukazujícími na korupci a miliony (stamiliony, miliardy) mizející v kapsách aktérů. Jenže jakých aktérů? To se nepodařilo nikdy prokázat ani novinářům, ani policii (ta se o to nikdy nepokusila a jak říká jeden můj americký přítel, který prošel bezpečnostními institucemi USA, česká policie - to je vtip). Je logické, že bez odhalených viníků chybělo to hlavní a číst dokola o zlodějnách a hlavně o nepotrestaných zlodějnách se opravdu omrzí.

Tak vzpomínky na slušně popsané kauzy nepochopitelných armádních zakázek pomalu zapadaly prachem (mimochodem i já byl nedávno při rešeršování velmi překvapen kolik článků jsem o těch zakázkách napsal a jak poměrně hluboké znalosti jsem o konkrétních kauzách měl). Komu dnes něco říká zakázka na informační štábní systém? V devadesátých letech se za nákup počítačů pro armádu utratily tři miliardy a systém nefungoval. Kdo si pamatuje korupční zakázky na modernizaci tanků, letadel Mig 21, smlouvy pro firmu Zenit Richarda Hávy, obchody kolem LOM spravované ministerstvem obrany a ztracených šest set milionů korun, které v souvislosti s touto firmou odnesl kdosi z banky v kufru. O gripenech už víme víc, o Pandurech taky, letouny CASA, rakety, obrněná auta, to jsou všechno obchody za miliardy a všechny smrdí a všechny vedeme trochu v patrnosti. Korunou armádních nesmyslných nákupů je pořízení L 159 – za šedesát miliard, většinu z nich armáda nepotřebuje.

To vše už bylo podrobně popsáno a kdo chce, ať si to najde na internetu. Nebyli ale nalezeni viníci. Novináři opakovaně naznačovali, kam korupční nitky vedou, ale policie nikdy nic nevyšetřila. Policie je prostě vtip. Až teď se to možná změní. Kolegové z MF Dnes svými články o Pandurech a o úplatek si říkajícímu náměstku obrany Jaroslavu Kopřivovi možná otevřeli cestu k novému zájmu veřejnosti. Respekt to na svých stránkách podpořil článkem o nákupu letounů CASA (kšeft za skoro pět miliard, a další miliarda na servis (v pondělí najdete v tištěném Respektu další objevy ohledně tohoto obchodu). Co je na všech posledních článcích podstatné – jsou adresné, ukazují na konkrétní lidi, na stříbrném podnosu ukazují policii, koho by měli prověřit a vyšetřit. Snad se ledy pohnou a policie přestane být vtipem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].