0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vidlemi25. 11. 20094 minuty

ODS proti korupci

ODS vytáhla na kongresu jednu kartu, o níž se domnívá, že by jí mohla pomoci příští rok k volebnímu vítězství – boj proti korupci. Přesně řečeno, na tuto kartu vsadil dlouholetý místopředseda strany Petr Nečas, jeden z mála z vedení, jemuž se dá do jisté míry věřit záměr zatočit s korupcí. „Budou-li lidé věřit, že strana, která je u moci, nekrade, nebo že minimalizuje prostor pro kradení a pro korupci, tak té straně dají důvěru. Budou-li mít opačný názor, pak jí prostě důvěru nedají,“ prohlásil před kongresem.

Samozřejmě je to prohlášení, které by mohlo aspoň trochu obrátit ODS na dobrou cestu, ale ani sebelepší protikorupční program ji automaticky volební vítězství nezajistí. To mohlo fungovat před jedenácti lety u Miloše Zemana po zprávách o černém kontu ODS ve Švýcarsku. Pár prázdných frázích o akci Čisté ruce, pár velkohubých slibů, že zamete se zloději s ODS mu tehdy stačilo. Část společnosti mu uvěřila a Zeman volby vyhrál. ODS nic podobného slibovat dnes nemůže. Nikdo by jí neuvěřil. Dokonce ani sociální demokraté dnes nic podobného slibovat nemohou, ani jim nikdo neuvěří. Body od voličů stranám fráze o boji proti korupci nepřinesou.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Boj slibovala jak sociální demokracie, tak ODS, když byly u moci, a nic se nedělo. Sice bez nějakých důkazů, ale s čistým svědomím se dá říct, že obě strany jsou dnes motorem korupce v Česku, korupční zisk je něco, co obě strany spojuje a je to něco, kvůli čemu na sebe neútočí. Možná se napadají nicneříkajícími slovy, ale obě strany vědí, z jakých zdrojů je ta druhá strana placena, vědí, že je za tím korupce a klientelismus, ale vědí, že když to na protivníky prozradí, doplatí na to i ony samy, protože nesou stejnou vinu.

Upřímně řečeno, pokud ODS bude do parlamentních voleb jen mlátit prázdnou slámu, mluvit o koncepcích boje proti korupci, spíš jí to uškodí. S podobnými koncepcemi – zřejmě daleko prostšími – přijde i ČSSD. A voličům to bude ukradené. Socialisté budou dál získávat hlasy především od těch, kteří očekávají od státu bohatou dotaci do svých kapes, a ODS jakbysmet. Sociálním demokratům prominou korupci také sociálně slabí, kteří čekají různé dávky, ODS zase příznivci euroatlantické spolupráce, protože ODS jakousi zárukou té spolupráce je.

Ale zpět k novému boji ODS proti korupci. Nečas by se neměl té myšlenky vůbec vzdávat. Pokud ovšem nebude v boji proti korupci konkrétní, dokud ODS nepojmenuje viníky, včetně těch ze svých řad, s žádným voličem nepohne. Pokud ODS nerozklíčuje například čím dál tím silnější a nebezpečnější roli firem jako ČEZ, J&T nebo Czech Coal, které mají obrovský vliv jak na politiky z ODS, tak na Paroubkovy muže, za boj proti korupci nedostanou ani dva hlasy. K vysvětlování je toho dost. Za rozkvět korupce mohou obě nejsilnější strany, protože masivní korupce začala za opoziční smlouvy, další roky vlády ČSSD ji jen prohloubily a pár let Topolánka u moci ji daly přesnější tvář.

ODS odhalením svých „korupčních“ hříchů nese jisté riziko nepřízně voličů. Jenže odhalení hříchů ODS je zároveň odhalením zlodějen sociálních demokratů a síly budou vyrovnány. Pokud bude ODS tou stranou, která se do čištění Augiášova chlévu pustí, přinese jí to u voličů spíše jasné body, bez ohledu, že to bude stát hlavy několika politiků, ostudu „kmotrů“ ODS a spustí to uvnitř strany velké změny. Ale to se zřejmě od ODS čekat nedá. Od Paroubka už vůbec. Ale on ten boj proti korupci zatím ani neslíbil.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].