Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Lennon, stávka a píšťalky

Tématem dnešního dne je stávka, na zpravodajských kanálech se moderátoři a komentátoři dohadují, kolik lidí se zapojilo do odborářského protestu. Je ráno, taje, nemocnice fungují a jak to bude se státními úředníky v tento okamžik nevíme, protože je příliš brzy, tedy na otevření úřadů.¨

Přeji lékařům, učitelům, policistům i těm úředníkům pěkné platy. I oni vědí, že nemůžou dostat víc, než dovoluje krizí atakovaná státní kasa, ale musí dát o sobě vědět. Až bude lépe, politici si na ně vzpomenou. Platy jim sice nijak závratně nezvednou, ale na přežití to bude. Opravdu bych přál především dobrým učitelům zasloužené platy a nikoli almužnu, ale stávka je pro mě ten nejhorší způsob, jak si o dobré mzdy říci.

Možná si to protestující neuvědomují, ale platy jim může zvýšit především osobní statečnost, občanský rozhled a schopnost dávat věci do souvislostí. O co jde? Ve veřejných zakázkách zmizí ročně na úplatcích podle odhadů expertů kolem dvaceti pěti miliard korun. Nespočítané miliardy se utratí v předražených stavbách a pro stát nevýhodných obchodech. Být tyto peníze k dispozici, je na platy dost peněz.

Někdo to korupční rozhazování musí zastavit. Můžeme to čekat od politiků? Spíše ne, že. Můžeme to čekat od policistů? Už ta otázka je vtipem. Novináři můžou o korupci psát, až se jim bude od klávesnic kouřit, ale bez tlaku veřejnosti zůstanou jejich investigace jen slovy.
Zkusme stávkovat proti korupci. Nikoli pod vedením odborových bossů, jimž jde také o moc. Zkusme zakládat občanská sdružení – v posledních letech byla dost úspěšná – a poukazovat na konkrétní zlodějny. Je to dost úmorná práce, sehnat důkazy nebo aspoň indicie o korupci, určitě více práce, než si pár hodin zafoukat do píšťalek a pak se rozejít po vánočních nákupech.

Jo, raději jsem měl psát o Lennonovi, dnes je výročí jeho zavraždění. Ale Lennon mě nikdy nebral. Tak opouštím klávesnici a jdu do ulic poslouchat píšťalky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].