Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Generál Krejčík by měl promluvit

Bývalý šéf vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík chce promluvit před poslaneckou sněmovnou o armádním zakázkách. Poslanci zatím neví, zda jej zbaví mlčenlivosti, část z nich si chce generála vyslechnout, část si myslí, že by generál měl předat své informace nejprve policii.

 
Je jisté, že jedním z motivů generála Krejčíka je především pokus očistit své jméno. V roce 2007 musel opustit svůj post na základě hodně podezřelých okolností a on sám se domníval, že hlavním důvodem jeho odchodu byl pokus tehdejšího vedení ministerstva zastavit pátrání generálových mužů po korupci v armádních zakázkách. Pravda, pokud má Respekt nějaké informace o tehdejším pátrání vojenského zpravodajství, týkalo se především podvodů a podezřelých smluv v oblasti zakázek s vojenským majetkem jako třeba prodeje kasáren, rekonstrukcí různých budov. Nevíme, zda mělo Vojenské zpravodajství nějaké informace o nákupech Pandurů, připravované koupi letadel Casa nebo dokonce o pořízení stíhaček gripen.

 
Nicméně sněmovna by měla nechat generála promluvit. Odkazovat Miroslava Krejčíka na policii je hodně nesmyslné. Pokud totiž má nějaké informace, které se hodí při vyšetřování policii, musel je ze zákona předat policii v době, kdy byl ve funkci. Pokud to udělal a policie nevyšetřovala, měli by to slyšet poslanci i veřejnost. Generál Krejčík může mít ale také informace, které jaksi přesahují mantinely policejní práce. Může hovořit o tom, jak to ohledně zakázek na ministerstvu chodilo, kdo o nich rozhodoval, jak se pekly mimo oficiální postupy. Zjednodušeně řečeno, může prozradit a osvětlit podstatně více, než může dokázat policie.

 
Samozřejmě je tu ještě možnost, že si generál chce vyřídit nějaké účty s bývalým vedením ministerstva a jeho informace nebudou až tak relevantní. Ale potom riskuje své vlastní jméno a může se do historie zapsat jako ten, který zneužil institut výpovědi před poslanci a vyvolal precedentní nechuť v jeho využívání jak před poslanci, tak před veřejností.

 
Pravděpodobnost té poslední výhrady je minimální. Ministr Alexandr Vondra a poslanci by měli nechat Krejčíka promluvit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].