0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vaše dopisy25. 6. 20093 minuty

Tijuana snímá z tváře červenou masku smrti

Dobrý den, Bohužel nejsem zcela nezaujatý glosátor tohoto článku, protože Mexiko miluji a jezdím tam několikrát ročně jako průvodce, ale nedalo mi to. Ten článek má poměrně pozitivní poselství, přesto že jej psal „gringo“, ale ten kdo jej upravil pro Váš časopis odvedl mizernou práci.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

podtitulek: V Mexiku je to jako v Camusově Moru. Nejen kvůli chřipce

červeně v článku: Těžkooděnci nejsou v ulicích mexické Tijuany ničím zvláštním

Takhle by to do tisku připravil bulvár. Vy sice asi nemáte čtenáře kteří čtou jen titulky a velká písmena, přesto mě to vadí protože mohu předpokládat že takto připravujete i články o věcech o kterých vím málo, a pak bych se takového podávání informací bál. Kdo si přečte jen to zvýrazněné, nikdy by se do té nádherné země nevydal. Přitom realita je zcela jiná. Z toho důvodu jsem odhlásil Reflex, později Lidové Noviny (ne kvůli článkům o Mexiku, ale snaze vyrovnat se konkurenci vyráběním senzací), a Vy jste zůstali mým posledním záchytným bodem mezi medii.

Nyní k článku: do Mexika jsem odjel shodou okolností se skupinou 26 turistů ihned po „vypuknutí pandemie“ a absolvovali jsme poznávací cestu po středu a jihu země. Mí klienti byli dost vystrašení, ale po dvou dnech (z šestnácti) už by se domů předčasně nikdo nevrátil, protože nám reálně nic nehrozilo a Mexičané byli ohromní. Dodržovali televizí ohlašovaná opatření, všichni byli v klidu a jen smutní z toho, jaká ekonomická škoda nutně nastane když nepřijedou turisti. Život šel dál a všichni trpělivě (to oni jsou) čekají až to přejde. A situace na hranici ?: Za 20 let cestování po Mexiku jsem se nesetkal s jakýmkoliv ohrožením nebo omezením ze strany drogových mafií. Oni si jedou svůj byznys zcela mimo realitu běžného života. V jižní Americe se pěstuje, v USA a Kanadě spotřebovává a jiná cesta od producenta ke konzumentovi než přes Mexiko v podstatě neexistuje. Proto tolik peněz a delikvence okolo tohoto obchodu na hranici. A ilegální přechody hranic ?: realita je zas zcela jiná, ale je to na delší rozbor, ovšem opět se tu Mexičanům moc křivdí. Stavba jakési zdi by pro „civilizovanou“ zemi jako USA měla být otázkou, která se ani nedostane k vážnější diskuzi, natož realizaci. Budete-li mít zájem rád si o tom s někým z Vaší redakce popovídám.

P.S. Nerozumím proč si (cituji závěr článku) „Alespoň na jeden tichý večer Tijuana snímá z tváře červenou masku smrti."

S pozdravem, Vít Sojka, Chomutov


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].