0:00
0:00
Kontext11. 5. 20259 minut

Jako za Bati. Česko hledá ředitele veřejnoprávní televize

Na obecné představě se radní shodnou. Ale nakonec bude nejdůležitější, zda to bude platit pro konkrétního kandidáta či kandidátku 

Při volbě generálního ředitele České televize před rokem a půl většinou radní nehledali nejlepší projekt a nejlepšího manažera, ale cestu, jak znovu nezvolit dlouholetého šéfa nejsilnějšího veřejnoprávního média Petra Dvořáka. Čas radním ukázal, že tahle volební politika byla chybná a ten, koho vybrali místo něj, složitou misi nezvládl. Radní ředitele Jana Součka v úterý z čela televize odvolali. 

Praní špinavého prádla mezi Součkem a Radou České televize naznačilo, že jeho volbu mohly ovlivňovat zákulisní dohody plné slibů za hlas. Teď se tohle kolo s názvem „Kdo chce být ředitelem?“ opět roztáčí. A kromě otázek, jaký by měl být nový šéf či šéfka a jak by měl navigovat veřejnoprávní instituci v digitální době, tu jsou i mnohem neprůhlednější nejasnosti. Jde vůbec někoho zvolit bez zákulisních dohod a v současném složení rady? Všichni členové odmítají, že by byli součástí nějakých „skupin“, a v různých televizních věcech skutečně hlasují různě, nicméně dá se vypozorovat, že jsou tu uskupení, která si rozumějí v pohledu na svět.

Hlavně to uklidnit

↓ INZERCE

Radní České televize se o svých předběžných preferencích u konkrétních kandidátů nechtějí bavit, ale formulují si pro sebe, jaký typ člověka se do čela České televize hledá. A roli v tom hraje i zkušenost s odvolaným ředitelem Součkem. Někteří upozorňují, že tentokrát je třeba pečlivě vybrat člověka, který se nezaplete do zájmů jednotlivých radních, politických skupin či byznysmenů v jejich pozadí. Sám Jan Souček na konci svého působení totiž odhalil, že čelil tlakům na plnění slibů – například na odstranění Václava Moravce z obrazovky. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc