Žijeme v nejnebezpečnějších časech od konce studené války
Západ už jednou nepřátelskou alianci porazil. Ale dokáže něco takového zopakovat?
Respekt Speciál: Rozpolcená Amerika
100 stran o Americe před volbami jen za 99 Kč * Reportáž z míst, kde se bude skutečně rozhodovat * Přežije americký sen? * Koho zvolí peněženka * Rozhovor s Timothym Snyderem * České sny o Americe * Proměny westernu a další. Objednejte si tištěné vydání nebo čtěte/poslouchejte speciál na webu a v mobilní aplikaci (digitální podoba je součástí předplatného Respektu).
Napětí na Blízkém východě roste, ale mějte na paměti, že je to jen jedno ze tří míst na světě, kde se revizionisté snaží zvrátit mezinárodní řád. V Evropě pořád řádí válka a v Asii zrychluje nový hrozivý kolotoč. Kvůli nim se nacházíme v nejnebezpečnějších časech od konce studené války.
Na Blízkém východě pramení dnešní napětí ze souboje Íránu a amerických spojenců, Izraele a některých států v Perském zálivu. Írán je relativně slabý hráč. Bojuje ale asymetricky, prostřednictvím milic a ozbrojenců, které roky podporuje – Hizballáh, Hútíové, Hamás a skupiny v Iráku a Sýrii, ti všichni závisejí na íránských penězích a zbraních. Všichni přispívali k proudu neustálých malých útoků na Izrael a někdy i na monarchie v Zálivu, ještě před útokem Hamásu ze 7. října.
Tento tlak má hmatatelné důsledky. Izrael a Perský záliv musí být ve střehu a celý region je stále nervózní. Obchod byl událostmi po 7. říjnu obzvlášť zasažen. Podle červnových čísel poklesl provoz nákladních lodí v Rudém moři o 70 procent. Řada aerolinek přestala létat do Izraele. Emirates, dubajská společnost, nedávno zrušila lety do Iráku a Íránu. Další hútíjský útok na saúdskoarabská ropná zařízení by vystřelil ceny ropy do nebes.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu