0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda5. 8. 20232 minuty

Britská změna povětří

Snaha o zvrácení klimatické změny má v demokratické společnosti zásadní slabinu: její časový rozvrh je v rozporu s běžným volebním cyklem. O politických postech se opakovaně rozhoduje v řádu let a klimatické strategie jsou záležitostí desetiletí. Sprint se tak sváří s během na dlouhou trať. Jednou ze zemí, kde se dařilo udržet konsenzus, byla donedávna Velká Británie. To se teď ale mění.

Trocha kontextu: volby se blíží a vládní konzervativci ztrácejí na labouristy dobrých 20 procent. V doplňovacích volbách nicméně nečekaně uspěl konzervativní kandidát. Všeobecně se má za to, že hlavním důvodem byl odpor obyvatel proti rozšíření zóny s ultranízkými emisemi z centra Londýna na celé území města. To by znamenalo, že majitelé starších automobilů budou platit vysoké částky za jejich použití. Rozšíření prosazuje labouristický starosta.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Konzervativního premiéra Sunaka jako by od toho okamžiku polili živou vodou. Nechal se slyšet, že jeho partaj „stojí na straně motoristů“. Nasedl do vrtulníku a vyrazil do Skotska, aby tam rozdal nové licence na těžbu ropy a plynu. Nejrůznějším způsobem naznačuje, že konzervativci ještě znovu přehodnotí plánované cíle – třeba zákaz prodeje aut se spalovacím motorem od roku 2030 nebo odstavení plynových kotlů od roku 2035. A tak dále.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc