Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Knižní tipy

Zářivě nezřetelné hranice snění

Španělská výtvarnice María Medem říká, že ji formovalo umění zabývající se lidskou duší. Tématem jejího komiksu Zenit je cosi souvisejícího, též hluboce zakořeněného v nitru a těžko rozklíčovatelného – spánek a snění. Dva přátelé, sousedé, patrně umělečtí hrnčíři a skláři, se scházejí u stolu pod širým nebem, jedí a rozmlouvají. Námětem hovorů jsou právě jejich sny, ale i opakující se podvědomé motivy, paměť a nedostatek spánku. Všudypřítomné podezření z náměsíčnosti však do poklidné snové atmosféry vnáší prvek napětí a neznáma: „Když jsem se dnes ráno probudil, všiml jsem si, že to kolem mě nevypadá, jako když jsem šel spát.“ Surreálně minimalistické bezčasí rámuje výrazně barevná kresba: jednolité plochy v jednu chvíli zobrazují fialové hory, žlutou oblohu, modré stěny a červenou zemi, aby se na dalších stránkách opět proměnily. To vše s oranžovým sluncem na nebi může připomenout fauvistické experimenty, zároveň autorka nezapře inspiraci japonskými deskotisky či Moebiem. Textu je někdy spíše méně, díky čemuž vyniká to podstatné. A přestože kontury a linie jsou jasné, jiné hranice, ty mezi bděním a sněním, už tak zřetelné nejsou. Podvědomí je neuchopitelné, přestože zásadně ovlivňuje naše životy. Michael Fiala

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.