Hloučky studentů postávají ve čtvrtek ráno jako obvykle před Fakultou sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. Povídají si, smějí se či pokuřují cigarety před první přednáškou. Že je něco jinak, naznačuje jen žluto-modrá vlajka zavěšená na průčelí budovy, hned vedle té zelené, fakultní.

Za vchodem, v prosvětleném atriu v poklidu posedávají také u stolků, ale je tu neobvyklé ticho. Letmý pohled na obrazovky jejich laptopů a telefonů naznačuje, že nestudují zápisky, ale projíždějí sociální sítě a zpravodajské servery. Mají až nepřítomné výrazy, ale těžko říct, jestli je to spíš ospalostí, nebo tím, že nemohou uvěřit, že 400 kilometrů od českých hranic právě začíná válka. Slunečné čtvrteční ráno rychle nabírá hrůzné podoby.

Sedí zde také Stanislav Klát, student politologie a mediálních studií. I když na první pohled je v klidu a občas se nesměle pousměje, když promluví, jeho nálada vyvře na povrch. „Mísí se ve mně spousta pocitů. Bezmoc, beznaděj. Mezi mými vrstevníky nikdo nevěřil, že se tohle skutečně může stát,“ říká a zmiňuje paralely s Mnichovem 1938.

„Máme strach z něčeho neznámého a nečekaného.“

Tweetni to

Z generace, která nezažila na vlastní kůži Sovětský svaz a už vůbec ne srpen 1968, je cítit zmatení a nevěřícnost. Mnozí se vyrovnávají se situací opatrným smíchem, ale v univerzitních kuloárech je doplňují lidé, kteří mají přelomové okamžiky evropské historie v živé paměti či je znají z bezprostředního vyprávění.

Je mezi…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte