Jednou z nejtěžších pravopisných oblastí je bezesporu psaní velkých písmen. Existuje tu spousta pravidel a vyznat se v té džungli často není snadné. Nestačí jen dobrá znalost češtiny, ale je třeba mít i všeobecný rozhled a určité věcné znalosti, aby člověk správně rozhodl, zda v konkrétním případě napíše velké, či malé písmeno.

Tak například židé – nebo Židé? To záleží na kontextu, pokud máme na mysli vyznavače židovského náboženství, píše se malé počáteční písmeno: „židé“ (stejně jako „křesťané“, „muslimové“). Jestliže ale mluvíme o příslušnících národa, pak napíšeme „Židé“ („Češi“, „Arabové“).

Velká písmena se píšou i v odvozených pojmenováních od obyvatelských jmen, třeba „Středoevropan“, „Antievropan“, „Jihočech“, „Nečech“. Složitější je to ve spojení přídavného jména a podstatného jména vlastního. Je-li adjektivum součástí oficiálního obyvatelského jména, je první písmeno velké: „Lužický Srb“. Pokud ne, je adjektivum s malým písmenem: „volyňský Čech“ apod.

U obyvatel obcí je na začátku vždy velké písmeno, „Pražan“, „Brňan“ (stejné je to také u nespisovných variant „Pražák“, „Brňák“), a to i když jsou obyvatelé konkrétního místa označeni adjektivem, třeba „Plzeňští“, při bližším určení se pak ale píše malé písmeno: „plzeňští obyvatelé“. S velkým písmenem se píší také pohádkové, náboženské či mytologické postavy: „Maková panenka“, „medvídek Pú“, „Panna Marie“ nebo například „Buddha“.

Malá písmena používáme pro příslušníky antropologických skupin („indián“),…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte