62_hughes
Ted Hughes: Dopisy k narozeninám

Anglický básník Ted Hughes (1930–1998) je chápán jako ta horší polovina mytologického literárně-manželského páru, který tvořil se Sylvií Plath. Americká básnířka ho ve svých konfesijních verších popisovala jako zachránce i žalářníka, jehož byla obětí, a některé feministky ho obviňovaly, že k autorčině sebevraždě v roce 1963 zásadně přispěla i jeho nevěra. Britský poeta laureatus dlouho mlčel; až když věděl, že trpí nevyléčitelnou nemocí, vydal nedlouho před smrtí sbírku 88 básní nazvanou Dopisy k narozeninám – nejexplicitnější odpověď na sebevraždu Plath a jejich sedmileté manželství, která nyní vyšla česky.

Psát ji začal už roku 1963 a jejich pouto mapuje od prvního setkání. Sylvia mu coby Fulbrightova stipendistka v Británii učarovala i svým americkým zjevem a chováním, načež se učil vidět svět jejíma očima. Třeba v Paříži, kde si všímal pozůstatků druhé světové války, zatímco ona hledala stopy Hemingwaye a Fitzgeralda – ale i tam „vlekla svou bolest“, kterou v ní „zažehl“ její otec Otto. Hughes tu kromě vlastní paměti samozřejmě zápasí s legendární verzí jejich vztahu a společných prožitků, jak je podala jeho žena. Občas proto píše i jejím vlastním jazykem a obraty („teď může tvůj dav dochroupat buráky“). Zároveň se tu vrací ke svým hlavním tématům jako násilí, smrt a přežití v přírodě, již chápe stejně jako jeho krajan Charles Darwin.

Akademička Marjorie Perloff sbírku odmítla s tím, že Hughes už ztratil originalitu a poetickou sílu. A připomněla,…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte