Bidenova administrativa řeší ukrajinskou krizi inteligentně a efektivně, její postup by šlo popsat jako „zastrašování plus diplomacie“. Washington hrozí uvěřitelnými důsledky, jež může pro Rusko invaze mít, a zároveň dokázal obdivuhodně sjednotit své evropské spojence. Zatímco odmítá (správně) slíbit, že se Ukrajina nikde nestane členskou zemí NATO, nabízí diskusi prakticky o všem ostatním, od kontroly zbrojení po rozmístění raket.

Přesto tato krize odhalila strategickou slabinu, která přesahuje působnost této vlády. Jedno ze základních strategických pravidel totiž zní: Rozděl své nepřátele. Americká zahraniční politika však stále častěji dělá pravý opak. Rusko a Čína nedávno v dokumentu čítajícím pět tisíc stran potvrdily „přátelství“, jež „nemá hranic“. Obě mocnosti jsou si podle všeho blíže, než kdykoli v posledních padesáti letech.

Šprt a kazisvět

Pro Rusko, které je v podstatě uvadající mocností, je Čína darem z nebes. Nejdůležitější překážkou fungování i nejpřísnějších sankcí je skutečnost, že Čína, druhá největší ekonomika světa, Rusku pomůže. Moskva nedávno oznámila nové dohody o dodávkách ropy a plynu do Číny a Peking může nakoupit ještě více ruské energie a surovin. Může také dovolit Moskvě, aby využila různé čínské mechanismy a instituce a vyhnula se tak americkým finančním restrikcím. „Čína je náš strategický nárazník,“ prohlásil kremelský poradce Sergej Karaganov. „Víme, že se v každé obtížné situaci můžeme opřít o její vojenskou, politickou a…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte