Kultura

Rockové eldorádo

Může hudba fungovat jako otisk našich osudů? Odpověď britského prozaika Davida Mitchella je jednoznačná. Jeho nejslavnější román Atlas mraků se opírá o motiv stejnojmenné smyšlené hudební skladby, která mu dává kompoziční rámec – a její ozvěny se linou celým autorovým dílem. Není proto překvapení, když se mihne i v jeho nejnovějším románu Utopia Avenue, podobně jako řada dalších povědomých postav a motivů, jež z každého Mitchellova textu dělají rostoucí univerzum. Střídají se žánry, epochy a styly, pavoučí síť fikce tkaná jedním z nejlepších žijících vypravěčů bují.

Utopia Avenue je podobně jako Atlas mraků přímo postavená na hudebním principu. Oproti sofistikované struktuře Atlasu však aktuální text odpovídá době, do níž je zasazen, a stylu, v němž se pohybují jeho protagonisté. Londýn na sklonku šedesátých let je líhní talentů: potkávají se tu dětsky naivní vize s hudební brilancí, sexuální nespoutaností a substancemi, jež podporují imaginaci. Rocková scéna se vlní v rytmu psychedelie, žánry se mísí a hranice smazávají. A do tohoto kvasu přichází nové těleso Cesta do Tramtárie, spolek talentovaných muzikantů protichůdných naturelů.

Mitchell se tu projevuje jako zručný mystifikátor, když v historických reáliích buduje mýtus o nejslavnější kapele, kterou jste nikdy nemohli slyšet. Tramtárie je láskyplný konstrukt, k němuž autor vymýšlí pestrou biografii i barvité popisy písní: každá kapitola zachycuje zrod jedné skladby…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte